Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W Gąszczu u Tess

Pokaż wątki Pokaż posty

W Gąszczu u Tess

Joku 18:38, 28 lut 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 11944
Też mi się to zdjęcie podoba. Cyprysik nutkajski to moje ulubione drzewo iglaste, ale potrzebuje sporo miejsca.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
sylwia_slomc... 20:05, 28 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Tess napisał(a)
Wiolu - ćma dotarła, a jakże. Ale walczę. W ub. roku wykorzystała moją tygodniową nieobecność i ciut pojadła. Generalnie w dwie (z sąsiadką) prowadzimy nieustający bieżący zwiad i reagujemy natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów żerowania.
Ale już od dwóch lat produkuję ciski, by ew. zastąpić bukszpany, jeśli ćma je jednak wykończy.

Kasiu - trawniczek owszem, nieźle przezimował. Nie było śniegu, to chyba dlatego.

Sylwio - to cyprysik nutkajski Pendula. A lat ma ponad trzydzieści.

Cudo Nutkajskie mam posadzone dwa u siebie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Tess 20:21, 28 lut 2022


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Aniu, Jolu, Sylwia - Pan nutkajski dziękuje

Dziewczyny, pewnie to głupie, ale podobno nie ma głupich pytań.
Jako że nabyłam pehametr, taki co to śpiewa, tańczy, recytuje zmierzyłam ph w ogrodzie i gleba pod trawnikiem ma 8,5 ph. Czytałam, że trawnik najlepiej rośnie na glebie 7 ph. Czy powinnam obniżyć odczyn gleby pod trawnikiem?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Joku 20:59, 28 lut 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 11944
A jak wygląda trawnik, w jakiej jest kondycji? Jeżeli wygląda dobrze to bym się nie przejmowała za bardzo. Między pH7 i 8 nie ma za dużej różnicy. Na pewno nie wymaga wapnowania.
Takie moje myślenie na logikę i nieco doświadczenia z pH w innej dziedzinie.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
m_gocha 21:09, 28 lut 2022


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Tess napisał(a)
Wiolu - ćma dotarła, a jakże. Ale walczę. W ub. roku wykorzystała moją tygodniową nieobecność i ciut pojadła. Generalnie w dwie (z sąsiadką) prowadzimy nieustający bieżący zwiad i reagujemy natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów żerowania.
Ale już od dwóch lat produkuję ciski, by ew. zastąpić bukszpany, jeśli ćma je jednak wykończy.

Tess w świetnej kondycji masz swoje bukszpany. Powiedz mi jaki stosujesz preparat. Lepinox czy Mospilan a może jeszcze coś innego? Stosujesz tylko na tym buksie na którym zauważysz gąsienice czy od razu wtedy pryskasz wszystkie?
Ja też walczę z tym dziadostwem. Mam sporo bukszpanów. W tym jednego tak dużego, że nie jestem w stanie sprawdzić co się dzieje z nim na górze. Musiałabym chyba zawisnąć na jakiś dronie W tym roku miałam jednocześnie chyba wszystkie stadia rozwoju ćmy na poszczególnych buksach. Jednego dnia sprykałam wszystkie Lepinoxem a wieczorem był wręcz nalot ćmy - wręcz niektóre rękami łapałam. Czyli było jasne, że za chwilę pojawią się i gąsienice. Przyznam, że miałam taki moment rezygnacji Nie wiem co będzie w tym roku. Obawiam się, że będzie jeszcze gorzej
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Tess 21:32, 28 lut 2022


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Jolu - dziękuję Wapnować nie zamierzam Czyli nie przejmować się. Patelnię mam a nie trawnik, słońce go pali, bo drzew w nowej części nie ma (no, dwa, ale małe). Mało podlewany, bo nawadniania nie mam.

Gosiu - stosuję Lepinox. Tylko i wyłącznie. W latach poprzednich oprysk robiłam natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów żerowania maleńkich gąsienniczek. Bo te malutkie żywią się młodymi przyrostami, które są bardziej miękkie, niż stare.
Ale w ub. roku zmieniły, skubańce, taktykę, i nie widać ich było na wierzchu bukszpanów. Tylko gdzieś nisko, w trudno widocznych miejscach zaczynały żerowanie. Więc trzeba było uważniej sprawdzać.
Jeśli widzę objawy żerowania choćby na jednym, to opryskuję wszystkie bukszpany. Nawet, jeśli na pozostałych ich nie widzę.
Takie naloty były u nas (w zachodniej części Warszawy) dwa albo trzy lata temu. Powietrze wieczorem aż wirowało. Używałam wówczas pułapek z feromonem.
Takiego jednego wielkoluda też mam, więc wiem, o czym mówisz. Bo rzeczywiście, trudno się go kontroluje. Właśnie tego w ub. roku mi nieco sfatygowały.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
m_gocha 22:13, 28 lut 2022


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Tess napisał(a)

Gosiu - stosuję Lepinox. Tylko i wyłącznie. W latach poprzednich oprysk robiłam natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów żerowania maleńkich gąsienniczek. Bo te malutkie żywią się młodymi przyrostami, które są bardziej miękkie, niż stare.
Ale w ub. roku zmieniły, skubańce, taktykę, i nie widać ich było na wierzchu bukszpanów. Tylko gdzieś nisko, w trudno widocznych miejscach zaczynały żerowanie. Więc trzeba było uważniej sprawdzać.
Jeśli widzę objawy żerowania choćby na jednym, to opryskuję wszystkie bukszpany. Nawet, jeśli na pozostałych ich nie widzę.
Takie naloty były u nas (w zachodniej części Warszawy) dwa albo trzy lata temu. Powietrze wieczorem aż wirowało. Używałam wówczas pułapek z feromonem.
Takiego jednego wielkoluda też mam, więc wiem, o czym mówisz. Bo rzeczywiście, trudno się go kontroluje. Właśnie tego w ub. roku mi nieco sfatygowały.


Ok. Dzięki
U mnie ćma pojawiła się po raz pierwszy 3 lata temu. Czyli zdecydowanie później niż w wielu rejonach Polski.
Pułapka z feromonem niestety z reguły pozostawała pusta
Tess. Przestrzegasz max 3-krotnego wykonywania oprysku w sezonie? Nie wiem czy to wystarczy skoro pierwsze pojawiają się już maj/czewiec. Lepinox nie działa ani na ćmy ani na ich jaja. Zatem po oprysku już po kilkunastu dniach przy ciepłej pogodzie można mieć już kolejne pokolenie
Sorry, że tak drążę temat ale muszę się jakoś przygotować do tematu, bo łatwo nie będzie
Szkoda, że wątek o ćmie zamarł. Nawet nikt już nie ostrzega, że jest kolejny wysyp tego dziadostwa.
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Tess 22:30, 28 lut 2022


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
m_gocha napisał(a)


Ok. Dzięki
U mnie ćma pojawiła się po raz pierwszy 3 lata temu. Czyli zdecydowanie później niż w wielu rejonach Polski.
Pułapka z feromonem niestety z reguły pozostawała pusta
Tess. Przestrzegasz max 3-krotnego wykonywania oprysku w sezonie? Nie wiem czy to wystarczy skoro pierwsze pojawiają się już maj/czewiec. Lepinox nie działa ani na ćmy ani na ich jaja. Zatem po oprysku już po kilkunastu dniach przy ciepłej pogodzie można mieć już kolejne pokolenie
Sorry, że tak drążę temat ale muszę się jakoś przygotować do tematu, bo łatwo nie będzie
Szkoda, że wątek o ćmie zamarł. Nawet nikt już nie ostrzega, że jest kolejny wysyp tego dziadostwa.


3 lata? To rzeczywiście niedawno. Trochę dziwne, że miałaś tak dużo dorosłych fruwających ciem, a nie łapały się do pułapki. U mnie w to najgorsze lato dziennie łapało się 50-70 do jednej pułapki.
Tylko raz się zdarzyło, że w jednym sezonie musiałam robić oprysk 4 razy. Wcześniej i później tylko dwa albo trzy razy. Więcej nie muszę. Może główne tabuny powędrowały już gdzieś dalej?

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
m_gocha 22:52, 28 lut 2022


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
U mnie na wsi bukszpan najczęściej występuje jako wiekowy już krzak przy domu na zielone wielkanocne Stąd być może ćma najpierw zaatakowała te tereny gdzie w dużych ilościach sprzedawało/kupowało się bukszpany do założeń oogrodowych i rozprzestrzeniła się na tych terenach. Jestem pewna, że ćma została zawleczona poprzez sprzedaż zainfekowanych bukszpanów. Zwróciłam kiedyś uwagę w CO. że mają na sprzedaż kule bukszpanowe z "wkładką". Pani zmieszała się i powiedziała, że już idzie robic oprysk. Podobna sytuacja mnie spotkała w dużym markecie na O. będąc na dziale ogrodniczym zauważyłam pełno małych jeszcze gąsieniczek w pieknych stożkach - pani z obsługi tylko wzruszyła ramionami. Kilka dni później małe gąsieniczki wyglądały jak potwory w szarej pajęczynie a ze stożków niewiele zostało

Zresztą widziałam też jak większość reagowała (a właściwie nie reagowała) gdy pojawiła się ćma w okolicy. Gąsienice miały wyżerkę aż do gołych gałązek a potem jako już ćmy leciały dalej

Sezonu bez ćmy zatem życzę
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Milka 07:20, 08 mar 2022


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Tereniu, no nieźle walczysz o bukszpany. Moje w większości zjedzone, raptem został mi mały zywopłot i 5 sztuk topiary, te jakoś upilnuję. Reszta stracona, a jeszcze muszę je wykopać, bo na razie wycięta góra, odrastają, ale cma wróci i będzie to samo.
Mam 2 nutkajskie, wolno mi rosną, ale są, już 11 lat. Moje podcinam, bo zacieniają rabaty kwietne, ciut śmisznie to wygląda, ale cóż. Pozdrawiam i fajnie, ze jesteś
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies