Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

deenbee 21:21, 15 lip 2018

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 23
Toszka napisał(a)
Deenbee
To zamieranie pędów spowodowane przez grzyb Coniothyrium fuckelii. Na powierzchni chorych tkanek mogą być widoczne, zagłębione w korze, czarne ujścia piknidiów, czyli organów, w których powstają konidia tego patogenu. W czasie deszczu lub zraszania roślin wydostają się na zewnątrz, stanowiące źródło infekcji, zarodniki konidialne, które przenoszone są na sąsiednie rośliny wraz z kroplami wody lub za pośrednictwem owadów.
Maria jest bardzo podatna.
Trzeba unikać ranienia pędów w czasie prac pielęgnacyjnych. Systematycznie zwalczać szkodniki uszkadzające pędy. Krzewy sadzić na stanowiskach zapewniających prawidłowy wzrost. Podlewać kierując strumień wody za pomocą węża bezpośrednio do podłoża lub nawadniać kropelkowo. Po cięciu krzewów rosnących w żywopłotach oraz po stwierdzeniu objawów chorobowych opryskiwać rośliny raz lub dwukrotnie co 10 dni stosując: Baycor 300 EC (0,2%), Rovral 50 WP (0,1%), Rovral Flo 255 SC (0,2%), Sarfun 500 SC (0,1%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).


Dziękuję, właśnie tak postępuję co roku. Tzn. Topsin po zauważeniu objawów i wycinanie uszkodzonych części, nie podlewam po liściach, w tym roku udało mi się uniknąć mszyc, mimo wszystko choróbsko wróciło. W innej części ogródka mam berberysy purpurowe - nie chorują nigdy. Maria rzeczywiście mocno niewydarzona - swoją drogą ona nie dość, że słabo rośnie, to jeszcze z czasem straciła swój żółty kolor na rzecz zielonego
Lodzia 12:18, 16 lip 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
mario656 napisał(a)
Na początku roku kupiłem bukszpany od jakiś 2 miesięcy na trzech z siedmiu robią się żółte obramowania na liściach . Może mi ktoś doradzić co z tym mam zrobić ? To jakaś choroba?

Pozdrawiam
Mariusz


Pokaż zdjęcia, bo możliwe, że będzie to niedobór boru - można zastosować wtedy nawóz dolistny np. Florovit Bor.
Proponuję prześledzić wątek o bukszpanach. Na dole str. 20 masz przykład:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/407-choroby-i-szkodniki-bukszpanow?page=20
mmeg 19:17, 16 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan,znowu mam do ciebie pytanie i prośbę o pomoc:na zdjęciach liście mojego buka Purpurea pendula... liscie mają ciemne plamy,zasychają od brzegów i skręcają się... co to jest?co mogę zrobić?z góry dziękuję za pomoc!
Mazan 20:59, 16 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Przyjrzyj się dobrze liściom od spodu. Widoczne coś jakby mszyca, chyba zdobniczka.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmeg 21:12, 16 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Przyjrzyj się dobrze liściom od spodu. Widoczne coś jakby mszyca, chyba zdobniczka.


Pozdrawiam


Mazanie, obejrzałam wszystkie chore liście, nie widać żadnych żyjątek widocznych gołym okiem. Na zdjęciach rzeczywiście widać jakby białe punkciki, ale to raczej refleks świetlny - nie dałam rady zrobić lepszego zdjecia. Czy brak widocznych szkodników sugeruje coś innego?
Przepraszam,że tak drążę,ale to piękne drzewo i bardzo mi na nim zależy...
Alicja169 21:58, 16 lip 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Walerku, a co z moim perukowcem, na poprzedniej stronnie fotki?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Mazan 08:43, 17 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alicja169

Sprawdź odcinając gałązkę czy na przekroju jest zdrowa. Jeżeli zdrowa wtedy możesz opryskać przeciw septoriozie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:34, 17 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Dobrze że drążysz temat. Choć poprzednio podejrzewałem poparzenie napisałem co innego aby wykluczyć szkodnika. Odpowiedzią, której udzieliłaś, zwiększyłaś podejrzenie do możliwości poparzenia przez słońce.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmeg 10:12, 17 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Dobrze że drążysz temat. Choć poprzednio podejrzewałem poparzenie napisałem co innego aby wykluczyć szkodnika. Odpowiedzią, której udzieliłaś, zwiększyłaś podejrzenie do możliwości poparzenia przez słońce.



Pozdrawiam


A czy coś da się zrobić? Wiecej podlewać czy po prostu czekać?
Gardenarium 20:29, 18 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mmeg napisał(a)
Mazan,znowu mam do ciebie pytanie i prośbę o pomoc:na zdjęciach liście mojego buka Purpurea pendula... liscie mają ciemne plamy,zasychają od brzegów i skręcają się... co to jest?co mogę zrobić?z góry dziękuję za pomoc!


Były upały, zdobniczka mogła być, ale jest czysto, liście są po prostu zasuszone słońcem lub brakiem wody?niedostateczną jej ilością i spadają zapewne. Mam tak samo z dwoma bukami w donicach, w upały zapomniało się podlać i liście są takie same.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies