Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

katel 23:09, 04 sie 2018


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Dzika_roza to może być wirus, np. w przypadku lilii chory krzak z cebulą trzeba jak najszybciej usunąć bo to się roznosi przez np. mszyce. Tu jest zdjęcie pomidora z poskręcanymi liśćmi i mozaiką:
mozaika pomidora
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Mazan 07:07, 05 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MartaKozak

Wyglądają na uszkodzenia tranportowe. To "coś klejące" jest żywicą wykorzystywaną do produkcji żelków. Jeżeli nic niedobrego się nie dzieje - zostaw. Od zabezpieczania takich uszkodzeń jest maść ogrodnicza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
dzika_roza 19:30, 05 sie 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Na tych po drugiej stronie domu tez sie pojawilo :/
Te byly zdrowe, maja po 2 metry...
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Ewa777 22:40, 05 sie 2018


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18430
Co to może być? Czym zwalczyć?
Gnieździ się pod doniczkami. Są malutkie,około 1mm, bardzo szybkie i występują w duźych ilościach.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Annak 23:51, 05 sie 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Kochani, mam wielką prośbę. Wprawdzie szkodnik rozpoznany, ale nie wiem jak z nim walczyć. Otóż moja działka to jedno wielkie mrowisko! Mrówki są wszędzie, w trawniku, na rabatkach, między płytami chodnikowymi, po prostu wszędzie. Mają ścieżki, dziury, a nawet wypychają na wierzch kopczyki w trawie. Masakra po prostu. Próbowałam mąką kukurydzianą, proszkiem do pieczenia, ale specjalnych zmian nie widać. Wiem, pewnie pomyślicie, że to "tylko" mrówki, ale wydaje mi się, że podgryzają korzenie roślinom (nie wiem, czy to możliwe), ale one są wszędzie.
Pomóżcie, proszę, poradźcie coś skutecznego
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
sylszu 00:27, 06 sie 2018


Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 526
Proszę o pomoc. Doszłam do 50 strony tego wątku ale więcej już nie mogę Wyrosło mi takie coś w przeciągu 3 dni. Podejrzewam, że to grzyb. Rośnie na korze i oblepia już 3 krzaczki funkii.
____________________
Sylwia Rodos-trochę inaczej
cloudberry 08:32, 06 sie 2018

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 3
dzień dobry,

mam problem z zakupionymi w szkółce internetowej azaliami. Sadzonki kuuję w internecie, jezeli zalezy mi na rzadkiej odmianie, której nie mogę znaleźć w pobliskich szkołach. Kupiłam wiec trzy sadzonki, ale na listkach mają brzydkie plamy. zalezy mi na tej odmianie, ale nie wiem czy te rosliny w ogóle sadzic, czy odsyłac, czym ewenetualnie zwalczać, pryskać i czy one nie zagrazają innym roslinom (chciałam posadzic z kwasnolubnymi - rózaneczniki, inne azalie. Szkółka pisze, ze podlewaja wodą ze studni z duza ilosia zelaza i ze to nie jest groźne. czy to moze byc od tego?

ps. jestem nowa - tutaj i w ogóle w ogrodnictwie , wkleiłam to zapytanie tez w wątku dla azalii, ale nie wiem gdzie najlepiej. Uprzejmie proszę o pomoc
Mazan 09:18, 06 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dzika_roza

Katel napisała, że to choroba wirusowa. Dopiszę jedynie, że może to być nitkowatość liści, która dobrze jest widoczna na najmłodszych przyrostach i liściach. Na starszych wygląda jakby to były miniarki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:24, 06 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annak

Spróbuj boraksem: 1:18:7 /boraks, woda, cukier/ lub wyciągiem octowym/alkoholowym z wrotyczu. Sa też chemiczne środki, ale ich skuteczności nie znam.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kokesz 10:11, 06 sie 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Annak napisał(a)
Kochani, mam wielką prośbę. Wprawdzie szkodnik rozpoznany, ale nie wiem jak z nim walczyć. Otóż moja działka to jedno wielkie mrowisko! Mrówki są wszędzie, w trawniku, na rabatkach, między płytami chodnikowymi, po prostu wszędzie. Mają ścieżki, dziury, a nawet wypychają na wierzch kopczyki w trawie. Masakra po prostu. Próbowałam mąką kukurydzianą, proszkiem do pieczenia, ale specjalnych zmian nie widać. Wiem, pewnie pomyślicie, że to "tylko" mrówki, ale wydaje mi się, że podgryzają korzenie roślinom (nie wiem, czy to możliwe), ale one są wszędzie.
Pomóżcie, proszę, poradźcie coś skutecznego


Skuteczny jest Dursban ale to chemia.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies