Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

koculka 23:07, 19 wrz 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Mazan napisał(a)
Koculka

Sprawdź pod hasłem namiotnik jabłoniowy. Może 'podpasuje'?


Pozdrawiam


Namiotnik nie pasuje, dlugi i chudy i jakis zoltawy. Tamto bylo krotkie i tluste tak na ok. 1 cm i raczej bezowo brazowe. Nie znalazlam w necie. Obserwuje drzewko i nie ma wiecej dziur z wiorkami.
koculka 23:10, 19 wrz 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Gosiek33 napisał(a)



Może to jakaś trociniarka? Miałam przed laty w pęcherznicy. Mocno wycięlam wszystkie podejrzane pędy i je spaliłam. Teraz jest dobrze. Może mądrzejsi się wypowiedzą



Trocinarka za duza, duzo za duza. Dziurka byla w pniu glownym drzewa. Galezie czyste.
Lodzia 09:50, 21 wrz 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Co to za stworzenie? Od ok. tygodnia widuję po kilkanaście sztuk dziennie, głównie na elewacji i chodnikach (tam najłatwiej je dostrzec). Bać się? Interweniować?

Gosiek33 11:29, 21 wrz 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
koculka napisał(a)
Witam! chciałabym sie dowiedzieć co to może byc za robal? Na wisni tybetańskiej zauwazyłam taka jakby żółtą pianke, po zrzuceniu okazało sie ze były to wiórki a pod spodem otwór o wielkości ok 2 mm. Wiórki jakby sklejone pajęczynka dlatego wyglądały jak żółta pianka. Co to moze być i jak z tym walczyć? Znalazłam na razie tylko dwa otworki, więc moze jest szansa na ratowanie drzewa.


Podłubałam dzis szpilka (łebkiem) w otworze i wydobyłam z otworu Gąsienice/ larwe ok 1 cm w kolorze jasnobrązowym, prawie czarnym łebkiem i odwłokiem i drobnym czarnymi kropkami wzdłuz ciała. Co to jest? Szukałam w necie ale na razie nie trafiłam.


szkoda, że zdjęcia ne wstawiłaś, ciężko orzec gdy nie można zobaczyć. Może ten wątek coś wyjaśni?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
UlaB 12:27, 21 wrz 2018

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Lodzia napisał(a)
Co to za stworzenie? Od ok. tygodnia widuję po kilkanaście sztuk dziennie, głównie na elewacji i chodnikach (tam najłatwiej je dostrzec). Bać się? Interweniować?




opuchlak
morduj bez zastanowienia
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Kasia_CS 12:40, 21 wrz 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
To nie opuchlak - opuchlak ma wydłużony ryjek

O taki:
http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/opuchlaki-2.jpg

____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Mazan 13:09, 21 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lodzia

Fotka niedokładna i łatwo można się pomylić. Jeśli masz ich /chrząszczy/ wystarczającą ilość to sprawdź czy po schwytaniu cuchną. Zrób to przez jakąś dobrą rękawicę - smrodu nie zmyjesz łatwo - spróbuj zrobić dokładniejszą fotkę z każdej strony.
Wygląda na chrząszcza z rodu biegaczowatych, czyli bardzo pożytecznych, ale mogę się mylić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
koculka 19:53, 21 wrz 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Gosiek33 napisał(a)


szkoda, że zdjęcia ne wstawiłaś, ciężko orzec gdy nie można zobaczyć. Może ten wątek coś wyjaśni?


Hm, straszliwie brzydze sie robali i jak ja wydobylam taka skrecona na dzpilce odruchowo rozdeptalam. Trocinarka z opisu wydaje sie duzo za duza choc na zdjeciu z watku, robal wyglada dosc podobnie. Na razie nie widze nowych dziurek.
koculka 20:04, 21 wrz 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Mazan napisał(a)
Koculka

Sprawdź pod hasłem namiotnik jabłoniowy. Może 'podpasuje'?


Pozdrawiam


Czy to mozliwe zeby w wisni tybetanskiej byla omacnica prosowianka? Robal podobny, otwor w drzewie byl zasklepiony wiorkami.
Mazan 20:39, 21 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Koculka

Jeśli może żerować i zimować na winorośli czy chwastach takich, jak pokrzywa, komosa /gruba łodyga/ to wiśnia, a raczej jej roczne przyrosty też mogą służyć do tego celu. Zwalczanie możliwe tylko w stadium L1 i L2 później larwy chowają się i żaden oprysk nie pomoże.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies