Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Thuja "Aureospicata"

Pokaż wątki Pokaż posty

Thuja "Aureospicata"

Gardenarium 17:59, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Witam, mój znajomy ma problem z dojrzałym żywopłotem z thuj Aureospicata, które do tej pory rosły bez zarzutu, czy ktoś może pomóc w diagnozie co im dolega? Wrzucam zdjęcia chorych egzemplarzy.


To nie jest Aureospicata, moim zdaniem to Smaragd albo Spiralis. Są kolumnowe przecież. Susza im doskwiera, gubią przyrosty najstarsze. Trzeba czesać, odkurzać i wybierać, oczyścić. Podlewać wodą, nawet teraz.

MOże mają szmatę, bo kamienie widzę, tuje nie lubią kamieni ani szmaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:01, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Widzisz Mazanie, ja o szmacie wiem, ale mój znajomy nie ostatnio pokłóciłam się o szmatę z fachowcem od zakładania ogrodów, który wyśmiał moje zdanie o niej. Ale do sedna, znajomy zbadał pH , wyszło Mu ok 7. Więc myślę, że chyba zbyt wysokie, prawda? Ale jak je obniżyć w przypadku tuj? Czy podobnie jak u kwasolubnych siarką, igliwiem, liśćmi dębu? Czy inaczej? Co Mu podpowiedzieć, bo chłopak zdesperowany a te tuje piękne ma wokół całego ogrodu


Powiedz, że w ogrodzie nie chodzi o naszą wygodę i nicnierobienie, a o zdrowie roślin i zdrową glebę, w której rośliny będą chciały rosnąć. Skoro to ograniczył, to ma, co ma, czyli zgniliznę i taki wygląd na jaki zasłużył.

I niech nie pyta czym opryskać, bo tu cudów nie ma. Trzeba naprawić, co zepsuł i dopiero ratować. A tak idzie ku usunięciu tui.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnes88 09:12, 05 mar 2020

Dołączył: 05 mar 2020
Posty: 2
Witam.We wrześniu posadziłam tuje aureospiciata co 1m. Czy one brazowieją zimą? Podlewane są obficie dwa razy w tygodniu. Czy mogę wiosną zastosować nawóz czy dać im rosnąć w tym sezonie swobodnie?Działka leśna więc rosną w kwasnej ziemi. Na pierwszym zdjęciu po posadzeniu.
Agnes88 09:17, 05 mar 2020

Dołączył: 05 mar 2020
Posty: 2


Oczywiście wiosną będą podsypane korą i wyczyszczone z tej trawy.
PiotrM83 15:06, 16 mar 2020

Dołączył: 23 lip 2019
Posty: 6
A ja mam pytanie, nawozić już, czy poczekać jeszcze chwilkę, okolice Krakowa, tuje posadzone na jesień 2018, wysokość okolo 1,5-2m?
Atomek44 21:24, 18 mar 2020

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Agnes88 napisał(a)
Witam.We wrześniu posadziłam tuje aureospiciata co 1m. Czy one brazowieją zimą? Podlewane są obficie dwa razy w tygodniu. Czy mogę wiosną zastosować nawóz czy dać im rosnąć w tym sezonie swobodnie?Działka leśna więc rosną w kwasnej ziemi. Na pierwszym zdjęciu po posadzeniu.
.

Tak, niestety brązowieją szczególnie końcówki, więc wszystko jest ok. Cały rok najpiękniej wyglądają cisy i je bym posadził na Twoim miejscu. Szczególnie, że (jeżeli się mylę to wyprowadź minie z błędu) widzę, że tujki będą musiały konkurować za jakiimś gęsto posadzonymi świerkami. Nie wyrosną ładne, bo nie lubią takiej konkurencji.
Lipka 13:26, 02 kwi 2020

Dołączył: 20 sie 2018
Posty: 12
Proszę o przypomnienie, jakie rośliny mogę posadzić przed szpalerem z thuji Aureospicate? (Oprócz hortensji i różaneczników).Gleba na działce jest raczej gliniasta i marnej jakości. Na ogrodowisku było gdzieś na ten temat, ale nie mogę się doszukać tego wątku.
Wiaan 17:03, 17 kwi 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4962
Danusiu, czy tuję Aureospicata uda się utrzymać w ryzach do ok 3 m wysokości tak po wielu wielu latach. Bardzo podoba mi się taki równiutki żywopłot z tego gatunku, a nie chciałabym zrobić sąsiadom wielkiej "ściany"
bo mamy dość blisko domy i dodatkowo nie potrzebujemy się aż tak zasłaniać
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Atomek44 17:38, 18 kwi 2020

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Widzę, że Szefowa zajęta, więc pozwolę sobie odpowiedzieć - tak. Mój sąsiad ma też koło 3 metry i to wiele już lat odkąd mieszkam na moim osiedlu (będzie z 10) i jak się wprowadzałem, to już miał taką docelową wysokość. Ja swoje wypuściłem na 3,7 metra, bo tuje rosną nieco niżej w stosunku do domu. Spokojnie 3 metry moim zdaniem utrzymasz wiele lat.
Atomek44 17:44, 18 kwi 2020

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Lipka napisał(a)
Proszę o przypomnienie, jakie rośliny mogę posadzić przed szpalerem z thuji Aureospicate? (Oprócz hortensji i różaneczników).Gleba na działce jest raczej gliniasta i marnej jakości. Na ogrodowisku było gdzieś na ten temat, ale nie mogę się doszukać tego wątku.

Chyba takie, które będą ładnie kontrastować z żółtym w czerwcu - najlepiej. Ale nie ma tu chyba czegoś narzuconego. Czyli takie jakie Tobie się będą podobać na ich tle.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies