Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Radość dla oczu, pokarm dla duszy

Pokaż wątki Pokaż posty

Radość dla oczu, pokarm dla duszy

Gardenarium 22:42, 03 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nati napisał(a)


Begonię w donicy trzeba stąd zabrać np, na taras lub schody. Na skalniaku nie stawiamy doniczek z kwiatami sezonowymi Wbrew pozorom będzie dużo ładniejszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:43, 03 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nati napisał(a)


To duża kolekcja, ale wolałabym aby tutaj było dwie odmiany żurawek po kilka sztuk niż każda inna Bordery niepotrzebne, płotek też
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agatanowa 22:55, 03 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Nati napisał(a)
proszę o podpowiedzi co tu można zmienić dodać na tyłach są małe hortensje różne odmiany

po bokach weigela jak się rozrośnie da trochę cienia bo jest tu od 13 palące słońce ,

po bokach berberys czerwny i aurea żółty który się pali i też ubolewam

trawy przed hortensjami to miskant variegatus i morning light

potem bliżej kulki danica i przed nimi ice dance i evergold jak się rozrosną będzie lepiej wyglądało ale zastanawiam się czy zamiast ice dance dać żurawki, tylko żółte się spalą tutaj chyba że znacie odmiany na takie moce słońce,

potem pięciorniki i rozplenica hameln tuje które widać chce robić w kule ale są chyba za rzadkie bo to taka odmiana więc ogólnie chciałabym trochę zacienić a nie wiem czym-trochę byłoby lżej hortensjom i żurawkom ale kupiłam odmiany na słońce,

słońce jest od prawej strony i nie mam tam możliwości zasadzić drzewa chociaż jak się uprzeć jakie?

albo tuje jakieś ładne na rogu albo coś w kulkach ale musiałoby być wysokie, także puszę o rady co tu można ulepszyć

a funkie które tam są zamiast nich chcałam róże szlachtne

bukszpanów nie mogę za bardzo bo psy chodzą i sikają szkoda by mi było będę sadziła w zagrodzonej działce tej prezentowanej niżej

aha i co przed płotkiem myśłałam o rzędzie róż okrywowych jasny róż i przed nimi lawenda bo jest tam sucha piaszczysta gleba przy samej drodze

dziękuję szczerze za każdą podpowiedz


Nati, witaj
Masz spore, puste ściany, na tle których ładnie będą się prezentowały solitery i dawały cień Aby cień był prześwietlony promieniami słońca (tj. nie był bardzo głęboki) dałabym drzewa: brzozę, robinię. Są różne odmiany, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ja lubię te najbardziej tradycyjne, pospolite, ale to duże drzewa.
Ładne są też: buki o purpurowych liściach i wiąz 'Wredei', ale mogą się przypalać. Niby nie są bardzo problematyczne, ale np. jak Wredei złapie choróbsko, to potrafi paść w ciągu kilku tygodni (o czym możesz poczytać na ogrodowisku). Robinia i brzoza natomiast są niewymagające, stosunkowo tanie i znoszą takie słońce. Aha, na intensywne słońce świetny jest oliwnik, który - nie dość, że jest piękny, srebrzysty, trochę przypomina oliwkę, to do tego pięknie pachnie (miododajny) podczas kwitnienia. Rośnie niewysoki (do kilku metrów, zależy od odmiany) i musiałabyś go prowadzić w drzewo (znosi cięcie bardzo dobrze), gdyż lubi pójść na boki.
Generalnie dla host też tam za gorąco i paląco
Bukszpan chyba też nie lubi bardzo mocnego słońca.
Róże tego sikania psów chyba też nie zniosą, chyba że będą kłujące to wtedy ok
Co do płotków i borderów - myślę tak, jak Danusia. Lepiej zrobić żywopłociki Chyba, że ze względu na psy nie możesz tego zmienić. Ale wtedy rób kłujące.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 23:00, 03 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Nati napisał(a)

paproć adiantum


Bardzo ładna ta paproć
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
AgnieszkaW 23:10, 03 sie 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Kolor na skalniaku w okresie lata możesz np. uzyskać niskimi berberysami, grupą wrzosów (ale nie każdy inny, bo zrobi się pstrokacizna), traw. Tak jak Danusia, wnoszę o zabranie tych plastikowych donic ze skalniaka
Tak niski płotek chyba nie ochroni przed psami, więc jaki on ma cel, bo chyba nie dla ozdoby? Nie gniewaj się, ale taki płotek (czy ja dobrze widzę, że on jest plastikowy???) i drewniane bordery to przeżytek. Kupuj i sadź rośliny grupami, jednakowe, uzyskasz lepszy efekt niż każda roślinka "z innej parafii".
Danusia dała ci dobre rady, posłuchaj jej. Piszę to wszystko szczerze po to, by ci pomóc. Pozdrawiam serdecznie
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
monteverde 23:15, 03 sie 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Nati nie wiem czy właściwą osobę poprosiłaś o rozplanowanie roślinek, ale już widzę, że miscant nie może być przed hortensjami bo je zasłoni dorasta do 2m, masz tu kilka linków i poczaytaj o roślinkach które wsadzasz przewidując jak duże urosną żurawki żótłe też tam nie pasują jeżeli masz palące słońce, fajnie, że próbujesz z bonzai
http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Miscanthus%20sinensis%20%27Variegatus%27&lang=1
http://www.ogrodkroton.pl/towar.2862.miskant.morning.light.-.miscanthus.morning.light.html
http://sklep.oczkowodne.net/p572,turzyca-siderosticha-variegata.html wiciokrzew to naqjprawdopodobniej pomorski, dorasta do 5m aha ładny ten kamienny płotek tylko ta doniczka z begonią tam nie pasuje jeżeli widzisz , że jakaś roślina źle się czuje w danym miejscu, przesadź ją a najlepiej jak znasz nazwę wbij ją w google i poczytaj jakich potrzebuje warunków, pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
alinak 23:47, 03 sie 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
tyle porad że podpowiem tylko że wyrzuciłabym z tego zestawienia hosty , bo w słońcu kiepsko wyglądają . a co do odpowiedniego drzewa to może purpurowy buk kolumnowy . zaś jeżeli chodzi o to co przed płotkiem to róże okrywowe sa super . oblukaj fortunę różową rośnie pięknie . ale ten płotek bym wyrzuciła w cholerę
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
monteverde 00:08, 04 sie 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Nati zostawiam linka do okrywowych, duży wybór i jest tu też Fortuna Alinki
http://rosacwik-sklep.pl/pl/c/OKRYWOWE/33
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Nati 08:47, 04 sie 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
Gardenarium napisał(a)


To duża kolekcja, ale wolałabym aby tutaj było dwie odmiany żurawek po kilka sztuk niż każda inna Bordery niepotrzebne, płotek też


a tu zapomniałam napisać będę tak robiła w przyszłym roku narazie posadziłam aby się rozrosło bo teraz nie mam gdzie a będą one w innym miejscu też, a te płotki to przymus by choć trochę zachamować chodzące psy i sikające i demolujące wszystko to jest część nieogrodzona wyższym płotem bo mieszkam w szeregowcu i tą część od szczytu domu nie mogę ogrodzić

ale nie napisała pani czy ogólny widok tej rabaty jest ok i czy coś mogę dodać bo jest jeszcze dużo miejsca.
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Nati 08:54, 04 sie 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
agatanowa napisał(a)


Nati, witaj
Masz spore, puste ściany, na tle których ładnie będą się prezentowały solitery i dawały cień Aby cień był prześwietlony promieniami słońca (tj. nie był bardzo głęboki) dałabym drzewa: brzozę, robinię. Są różne odmiany, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ja lubię te najbardziej tradycyjne, pospolite, ale to duże drzewa.
Ładne są też: buki o purpurowych liściach i wiąz 'Wredei', ale mogą się przypalać. Niby nie są bardzo problematyczne, ale np. jak Wredei złapie choróbsko, to potrafi paść w ciągu kilku tygodni (o czym możesz poczytać na ogrodowisku). Robinia i brzoza natomiast są niewymagające, stosunkowo tanie i znoszą takie słońce. Aha, na intensywne słońce świetny jest oliwnik, który - nie dość, że jest piękny, srebrzysty, trochę przypomina oliwkę, to do tego pięknie pachnie (miododajny) podczas kwitnienia. Rośnie niewysoki (do kilku metrów, zależy od odmiany) i musiałabyś go prowadzić w drzewo (znosi cięcie bardzo dobrze), gdyż lubi pójść na boki.
Generalnie dla host też tam za gorąco i paląco
Bukszpan chyba też nie lubi bardzo mocnego słońca.
Róże tego sikania psów chyba też nie zniosą, chyba że będą kłujące to wtedy ok
Co do płotków i borderów - myślę tak, jak Danusia. Lepiej zrobić żywopłociki Chyba, że ze względu na psy nie możesz tego zmienić. Ale wtedy rób kłujące.


bardzo ci dziękuję za cenne uwagi te rodzaje drzew, dziękuję bardzo właśnie się zastanawiałam jakie wybrać jeszcze na działakę właśnie myślałam o buku ale muszę poczytać a na tle ściany będą hortensje ale są jeszcze malutkie, a drzewa na tle ściany nie dadzą cienia b słońce jest z boku tak bardziej od frontu przed rabatą, ale w sumie jak się rozrosną to zakryją prawda? tylko chciałam aby grujecznik był soliterem i był wyeksponowany a tutaj zginie. w każdym razie dziękuję przemyślę to pozdrawiam
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies