Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

BEX4 14:06, 03 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 4
anka8420 21:27, 04 cze 2018

Dołączył: 04 kwi 2018
Posty: 12
Czy jest szansa by odratować moje tuje? wiem że są popełnione podstawowe błędy- była mata położona i na to kamienie (sadzone były tuje przez ogrodnika). Dziś wyrzuciliśmy mate, dosypaliśmy ziemi i obłożyliśmy korą, te gorsze niestety trzeba było zamienić na nowe, czy coś jeszcze można zrobić? Mam też nawóz w granulkach do tui osmocote czy można podsypać tego nawozu przy sadzeniu nowych tui?
Toszka 22:20, 04 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anko
Sadząc rosliny nie nawozi ich się, bo korzenie muszą rosnąć/odbudować się i potrzebują czasu, dobrze przygotowanego dołka (sporo szerszego), z dodatkiem przekopanego kompostu, obornika i kory. Ziemia musi być z dodatkami przekopana starannie, pulcha i nie zbita, tak by korzenie mogły łatwo rozrastać się. Potem obfite podlewanie raz w tygodniu - obfite tzn 2-4 kubły na krzak.
Nawozy "pędzą" masę zieloną co przy niewydolnych korzeniach może spowodować śmierć rosliny. W pierwszym roku wystarcza dobroci w dołku. Nigdy roslin nie nawozimy w przez pierwszy rok.

Na zdjęciu widac, że korzenie były zbite, ubite i dodatkowo podwinięte, zamiast starannie rozłożone. Tuje uschły z braku niewydolnych korzeni, bo te nie miały stworzonych warunków do rozrostu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
vveasel 20:02, 07 cze 2018

Dołączył: 07 cze 2018
Posty: 1
Witam forumowiczów. Zamarzył mi się rok temu żywopłot wokół domu(popularna tuja szmaragd). Na szczęście wszystkie drzewka przeżyły i mają się dobrze. Zauważyłem ostatnio, że jedno drzewko składa się z dwóch rosnących blisko siebie. Nie jest to jedno rozdwojone drzewko, ale dwa wyrastające z gleby w odstępie 2 cm. Myślice, że lepiej ściąć jedno, czy pozwolić im rosnąc razem? Dodam, że planuje z nich zrobić żywopłot, więc boje się, że będą miały za jakiś czas za gęsto i zaczną przysychać. Z góry dzięki za pomoc.
Krzysiek1973 09:14, 08 cze 2018

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
U mnie 90% szmaragdów tak ma. Czasami są i 3
____________________
Krzysiek
KasiaGryshie 11:17, 10 cze 2018

Dołączył: 10 cze 2018
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim. Nabylam domek z malym ogrodkiem. Nigdy nie mialam doczynienia z roslinkami a tu nagle ogrodek i caly szpaler tuji. Przepraszam ze 1 post i od razu pytam. Przejzalam ten temat i mam pare podejzen ale prosze o sugestie. Na tujach ktore maja ok 5 lat i ok 2 m wysokosci zaczely brazowiec galazki, koncowki. Obsikane przez pieska rozpoznaje jako czarne smoliste. Te ktore opisuje sa jednak inne. Sa wysoko i w srodku. Na tujach odnalazlam sporo pajenczynek drobnych cieniutkich. Wnioskuje ze prawodpowodnie przedziorek. Wyczeslalam porzadnie drzewka z suszu w srodku. Obcielam galazki i uschniete i brazowiecjace kocowki. Podczas zabiegu zauwazylam jakby brazowo czerwone muszelki/kokony/gniazda na drzewkach na korze. Po oderwaniu z galazki ze srodka wysypuje sie jakby pylek a moze jajecza. Postaram sie wkleic zdjecia. Mam srodek na przedziorka target nissorun strong 250 sc. Czy bedzie on ok ? Czy dobrac inny? I czy moge zabieg powtarzac np co 2 3 tygodnie ? Na ulotce jest napisane o ochoronie pomidora gruszy itp a nic o tujach. I pisza tam ze zabieg tylko raz w roku. Boje sie przedobrzyc. Bede wdzieczna Panstwu za pomoc!
KasiaGryshie 11:21, 10 cze 2018

Dołączył: 10 cze 2018
Posty: 4
Mazan 15:17, 10 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaGryshie

To misecznik. O jego zwalczaniu jest dużo na Forum.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Marcinmax 08:33, 19 cze 2018

Dołączył: 12 maj 2018
Posty: 2
piotraudi napisał(a)
Wiatr nic do tego nie ma pod spodem masz agrowlóknine??


Tak, pod spodem jest agrowłóknina.
Natomiast połozyłem ją pół roku temu, wcześniej tuje też brązowiały.
Oprócz tego położyłem linie kroplującą na agrowłókninę.
Gardenarium 08:59, 19 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anka8420 napisał(a)
Czy jest szansa by odratować moje tuje? wiem że są popełnione podstawowe błędy- była mata położona i na to kamienie (sadzone były tuje przez ogrodnika). Dziś wyrzuciliśmy mate, dosypaliśmy ziemi i obłożyliśmy korą, te gorsze niestety trzeba było zamienić na nowe, czy coś jeszcze można zrobić? Mam też nawóz w granulkach do tui osmocote czy można podsypać tego nawozu przy sadzeniu nowych tui?



Nie nawozi się roślin świeżo posadzonych, najpierw muszą się ukorzenić a tak, możesz im tylko pogorszyć.
Myślę, że te pozostałe już są w stanie agonalnym, odczekaj co będzie, wsadź nowe rośliny gdyby padły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies