Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Gardenarium 09:01, 19 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mazan napisał(a)
KasiaGryshie

To misecznik. O jego zwalczaniu jest dużo na Forum.


Pozdrawiam


Mospilan w czerwcu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:05, 19 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
elofura napisał(a)
Witam serdecznie,






Są tak szczelnie opatulone kamieniami, a czy jest pod kamieniami plastikowa szmata? To wiele wyjaśnia i może być powodem tej choroby. Szmata, brak powietrza w korzeniach, zbita, mokra gleba, niemożność wyparowania nadmiaru wody = katastrofa czyli gnicie podstawy pnia. I zamieranie. Bez wyciągnięcia szmaty sam preparat nie pomoże
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elofura 15:05, 20 cze 2018

Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 14
Witam,

Pani Danuto nigdy nie miałem szmaty pod kamykami. Ogolnie jest to cienka warstwa 2 cm kamyków. Wszytskie thuje padły, oprócz 4 szt. które odratowałem tak jak pisał @mazan. Dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam
piotraudi 20:09, 21 cze 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Witam taki środek jak Mospilan można zastosować profilaktycznie na tuje tak jak teraz, czy tylko podczas zauważenia szkodników? Pytam
Gardenarium 19:45, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
elofura napisał(a)
Witam,

Pani Danuto nigdy nie miałem szmaty pod kamykami. Ogolnie jest to cienka warstwa 2 cm kamyków. Wszytskie thuje padły, oprócz 4 szt. które odratowałem tak jak pisał @mazan. Dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam


To zły materiał kupowany w markecie wiosną. Albo za mokro, albo za sucho, albo słabe korzenie, albo kamienie nasypane zbyt grubą warstwą. 90% kłądzie pod kamienie szmatę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rutger 09:57, 29 cze 2018


Dołączył: 29 cze 2018
Posty: 1
Witam,

Chciałem zwrócić się z ogromną prośbą o poradę w sprawie moich umierających żywotników zachodnich

Od ponad 2 lat mam cztery tuje szmaragd, w plastykowych, 50 litrowych, donicach na balkonie w bloku.

Przez pierwszy rok rosły i wglądały bardzo dobrze przez większość czasu, mimo że przytrafiły się im dwa problemy:
1. usychanie jednej sztuki - prawdopodobnie choroba grzybowa - pomogły opryski środkiem "Substral Saprol Thuja"
2. atak misecznika tujowca - wyzbierałem ręcznie pasożyty i opryskałem środkiem "Polysect 005 SL" a potem olejowym "Confidor 200 SL" - na szczęści pomogło, bo w tym roku misecznik się nie pojawił.

Niestety w tym roku pojawiły się kolejny problem, ale z innymi objawami i nie potrafię zdiagnozować co to jest Jak widać na załączonych zdjęciach tuje są bardzo "oklapnięte" i pochylają się coraz niżej z każdym dniem, sporo gałązek jest zbrązowiałych i wydają się coraz rzadsze. Takie problemy zaczęły się na przełomie kwietnia-maja. Myślałem na początku, że to znowu choroba grzybowa, więc opryskałem Substralem i wydawało mi się, że przez tydzień lub dwa było lepiej, ale może to tylko złudzenie. W każdym razie potem znowu było już tylko gorzej. Myślałem też, że może za dużo je podlewam (bo były straszne upały) i korzenie mogą gnić, więc zacząłem podlewać mniej i rzadziej, ale to też nic nie pomogło... W końcu wczoraj postanowiłem sprawdzić korzenie (zamieszczam zdjęcia) i moim zdaniem nie wyglądają na przegniłe, nie było też czuć żadnego dziwnego zapachu i w dotyku były twarde. Nie wiem natomiast czy nie jest dziwne, że korzenie rozrosły się gęsto przy ściankach doniczki podczas gdy w środku bryły ziemi jest ich bardzo mało.

W każdym razie będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie, bo już na prawdę nie wiem co robić (ratować te tuje jakoś czy spisać je na straty i kupować nowe i sadzić póki czas)?

Pozdrawiam,
Rutger

Gardenarium 21:13, 29 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadzić nowe, rośliny w donicach mają ciasno, nie będą żyć wiecznie. 3 lata to i tak dobrze. Wymień na nowe i ciesz się ładnymi widokami i zdrowymi roślinami. Postaraj się o większe doniczki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
robert_pudlo 14:00, 01 lip 2018

Dołączył: 23 maj 2012
Posty: 13
Gardenarium napisał(a)

A jednak je uratowałem
Krzysiek1973 10:31, 02 lip 2018

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
robert_pudlo napisał(a)

A jednak je uratowałem


A jaki miałeś problem?
____________________
Krzysiek
robert_pudlo 12:17, 02 lip 2018

Dołączył: 23 maj 2012
Posty: 13
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies