Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Toszka 09:16, 16 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przy ph powyżej 6 podanie siarczanu spowoduje zasolenie a nie zakwaszenie ziemi. Przy zasoleniu roślina nie jest w stanie pobierać środków pokarmowych i zaczyna chorować.

Twoje posty czytam od ponad roku i od ponad roku wraz z Mazanem staramy uświadomić ci, że bez przygotowania adekwatnego siedliska rośliny będą zawsze miały problemy. Zdrowy system korzeniowy to zdrowa roślina. Proste jak drut. Ty natomiast od roku z uporem maniaka zaniedbujesz sprawę gleby, a wspomagasz biznes chemiczny...

Już w 2012 roku w wątku o fitoremediacji Mazan zwracał uwagę na zjawisko zmęczenia gleby...masz działkę po polach uprawnych...wokół dalej rolnicy uprawiają swe plony...gleba jest zmęczona, nawet jesli to 2 klasa...

Witam.

Cieszy mnie, że choć częściowo trafiłem z tematem, ale do rzeczy. Bardzo popularnym pojęciem jest chemiczne zanieczyszczenie gleby, czyli prościej: zmęczenie gleby. Powstaje przez zanieczyszczanie gleby tak przez człowieka, jak i przez rośliny uprawiane w monokulturze. Skupię uwagę na rolniczym zanieczyszczaniu gleby, które jest wynikiem działania środków ochrony roślin /pestycydów/ i roślinnych regulatorów wzrostu /retardantów/ oraz jednostronnego, najczęściej niedostosowanego do potrzeb roślin i gleby nawożenia /nawozy mineralne, gnojówka, gnojowica/, czyli wysoko skoncentrowane nawożenienie w wysokich dawkach - porównajmy: dawka nawozu "pod korzeń" do dawki podanej dolistnie. Drugim, bardzo ważnym czynnikiem to uprawa roślin w monokulturze. Należy pamiętać, że w naturze trwa ciągła walka o byt, w swiecie roślin nazwana allelopatią /dodatnią bądź ujemną/. Roślinne wydzieliny korzeniowe /eksudanty/ mają wielorakie znaczenie, ale niszczą życie glebowe gdyż nie działają selektywnie. Po kilkuletniej uprawie - w wielu przypadkach po 3 latach - występuje konieczność zwiększania nawożenia , oprysków, a mimo to plon i jego jakość się pogarsza - to właśnie początek zachwiania równowagi dynamicznej gleby /równowagi biologicznej/. Często spotykany problem u sadowników - najbardziej widoczny. Zapobieganie takim zjawiskom jest proste, a metody przywracania glebie pełnej żywotności też nie są trudne, wymagają jednak czasu na odnowienie życia.


Czasami warto poczytać forum i zastanowić się nad tematyką w odniesieniu do swojego ogrodu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MagdaN 20:07, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Poproszę o pomoc w diagnozie. Na poczatku października ubiegłego roku posadziłam 22 sztuki dwumetrowych tuj szmaragd. Na wiosnę jedna z nich cała uschła. Zaczęło się od żółknięcia końcówek dolnych gałązek. Choroba w błyskawicznym tempie postępowała w górę. Na końcu uschły wewnętrzne gałęzie.
Tuję wykopaliśmy. Korzenie nie wyglądały na zmienione. Tylko drzewko suche i sypiące igły jak cięta choinka po Nowym Roku. Początkowo myślałam, że to susza fizjologiczna, ale chyba jednak je przelałam po posadzeniu, bo podlewałam je codziennie aż do listopada i to samo wiosną... Teraz już nie podlewamy wcale. Ziemia jest niemal zawsze lekko wilgotna na głębokości 5-10cm.
Obecnie dwie kolejne tuje zachowują się dokładnie tak samo z tym, że jedno z drzewek wydaje się mieć jedną z gałęzi zupełnie zdrową...

Ziemia gliniasta, ciężka. Każdy dół od spodu podsypany kompostem. Cienka warstwa kory. Brak szmaty. Na wiosnę zastosowałam mikoryzę. Miesiąc później topsin w oprysku. W czerwcu 3 opryski pinivitem 1ml na 250ml wody.

Schnące tuje nie rosną obok siebie więc nie wiem czy to szkodnik. Reszta wygląda zdrowo, tyle, że te dwie też tak wyglądały jeszcze miesiąc temu...

Wykopać czy ratować? Jak ratować, to czym?

MagdaN 21:19, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Początkowo (6 tygodni temu) wyglądało to tak jakby gałęzie lekko oklapły i zmieniły trochę barwę:
MagdaN 21:20, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Teraz jest tak:
MagdaN 21:22, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
A druga tuja jest po przeciwnej stronie podjazdu
MagdaN 21:31, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Kilka dodatkowych zdjęć
MagdaN 21:34, 16 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Tak jak pisałam jedna gałąź jest całkiem zdrowa i póki co gałęzie w środku wyglądają na żywe [img
piotraudi 09:25, 17 lip 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Toszka napisał(a)
Przy ph powyżej 6 podanie siarczanu spowoduje zasolenie a nie zakwaszenie ziemi. Przy zasoleniu roślina nie jest w stanie pobierać środków pokarmowych i zaczyna chorować.

Twoje posty czytam od ponad roku i od ponad roku wraz z Mazanem staramy uświadomić ci, że bez przygotowania adekwatnego siedliska rośliny będą zawsze miały problemy. Zdrowy system korzeniowy to zdrowa roślina. Proste jak drut. Ty natomiast od roku z uporem maniaka zaniedbujesz sprawę gleby, a wspomagasz biznes chemiczny...

Już w 2012 roku w wątku o fitoremediacji Mazan zwracał uwagę na zjawisko zmęczenia gleby...masz działkę po polach uprawnych...wokół dalej rolnicy uprawiają swe plony...gleba jest zmęczona, nawet jesli to 2 klasa...

Witam.

Cieszy mnie, że choć częściowo trafiłem z tematem, ale do rzeczy. Bardzo popularnym pojęciem jest chemiczne zanieczyszczenie gleby, czyli prościej: zmęczenie gleby. Powstaje przez zanieczyszczanie gleby tak przez człowieka, jak i przez rośliny uprawiane w monokulturze. Skupię uwagę na rolniczym zanieczyszczaniu gleby, które jest wynikiem działania środków ochrony roślin /pestycydów/ i roślinnych regulatorów wzrostu /retardantów/ oraz jednostronnego, najczęściej niedostosowanego do potrzeb roślin i gleby nawożenia /nawozy mineralne, gnojówka, gnojowica/, czyli wysoko skoncentrowane nawożenienie w wysokich dawkach - porównajmy: dawka nawozu "pod korzeń" do dawki podanej dolistnie. Drugim, bardzo ważnym czynnikiem to uprawa roślin w monokulturze. Należy pamiętać, że w naturze trwa ciągła walka o byt, w swiecie roślin nazwana allelopatią /dodatnią bądź ujemną/. Roślinne wydzieliny korzeniowe /eksudanty/ mają wielorakie znaczenie, ale niszczą życie glebowe gdyż nie działają selektywnie. Po kilkuletniej uprawie - w wielu przypadkach po 3 latach - występuje konieczność zwiększania nawożenia , oprysków, a mimo to plon i jego jakość się pogarsza - to właśnie początek zachwiania równowagi dynamicznej gleby /równowagi biologicznej/. Często spotykany problem u sadowników - najbardziej widoczny. Zapobieganie takim zjawiskom jest proste, a metody przywracania glebie pełnej żywotności też nie są trudne, wymagają jednak czasu na odnowienie życia.


Czasami warto poczytać forum i zastanowić się nad tematyką w odniesieniu do swojego ogrodu.



Siarczan amonu zakwasza wszędzie tak pisze tak jak i odpowiednią sciolka

Co do zasolenia badania tego nie wykazały
W przyszłym roku na wiosnę planuje wymieszać z ziemią troszkę kurzego lajna lecz muszę dokładnie sprawdzić ile go rozsypac aby nie popalić roślin z powodu wysokiej zawartości azotu
Kajakimbeb 23:51, 22 lip 2018

Dołączył: 10 cze 2018
Posty: 14
Po przeczytaniu całego wątku nie znalazłam odpowiedzi na nurtującą mnie kwestię. Proszę więc o pomoc tujowych specjalistów! W moim nowonabytym ogrodzie rośnie na wysokim pniu tuja. Ma około 12 lat, piękny srebrzysty odcień. Przed rokiem, gdy w lecie kupiłam działkę była w bardzo dobrej kondycji mimo zupełnego braku nawożenia a nawet podlewania. Od jakiegoś miesiąca brązowieje od środka, co widać na zdjeciach. Obecnie jest podlewana raz w tygodniu, podsypana korą (oczywiście bez szmaty pod spodem), rośnie w glebie gliniastej - ale tu nic się nie zmieniło! Miesiąc temu było wymieniane szambo obok rośliny- czy to mogą być objawy uszkodzobych korzeni? Chyba nie jest to po prostu wymiana igieł? I co mogę zrpbić? Na ostatnim zdjęciu zdrowa gałązka, srebrno-zielona.

Gardenarium 07:30, 23 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nie jest tuja, a cyprysiki Lawsona.

Powód tej sytuacji nie wyjaśniony, nic nie możesz zrobić, jedynie obrywać te igły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies