Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Mary 22:04, 11 wrz 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Radzę usunąć jak najwięcej korzeni tych akacji. Też z nimi walczyłam i odrastają u mnie w różnych niespodziewanych miejscach, nawet tam, gdzie akacje nie rosły. Chyba z małych kawałków przeniesionych w inne miejsce razem z ziemią.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
effa_s 14:11, 14 paź 2019

Dołączył: 08 sie 2017
Posty: 9
Witam,
ja mam skarpę z dwóch stron - efekt posadowienia domu na zboczu. Długo się zastanawiałam, co z nią zrobić. Po 4 latach od zamieszkania i 3 sezonie 'walki' z nasadzeniami moja skarpa wygląda tak. Jeszcze czekamy na dokończenie schodów i poprawki murku oraz domek ogrodowy/altanę na szczycie, ale rośliny już rosną

Niestety, w naszym przypadku agrowłóknina być musi przynajmniej póki rośliny się nie rozrosną, a dzieci nie podrosną na tyle, bym mogła w większej mierze poświęcić się pieleniu. Z każdej strony działki są pola, łąki i pastwiska, więc nawiewanie chwastów idzie lepiej niż dobrze...





Gardenarium 21:20, 15 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wygląda to po prostu okropnie To jest po prostu chore ogrodnictwo To nawet nie ogrodnictwo. Przepraszam że tak radykalnie, ale mało zawału nie dostałam po tych zdjęciach To antywzór ogrodu

Wywalaj to szybciutko! Syp korę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
effa_s 10:38, 16 paź 2019

Dołączył: 08 sie 2017
Posty: 9
Tam, gdzie się dało, są zrębki lub kamień na warstwie tektury. Niestety, skarpa ma spory spadek (najłagodniejszy to ok. 35 stopni, są miejsca, gdzie dużo większy). Próbowałam - nic tam się nie utrzymuje, wszystko spada.
Jeśli masz jakieś rady co zamiast agrotkaniny na skarpie póki rośliny się nie rozrosną - z chęcią przyjmę i zastosuję. Ręczne pielenie robię tam, gdzie kora i inne powierzchnie, nie ma szans, żebym zostawiła na skarpie gołą ziemię i to pieliła, bo mam dużo innych obowiązków, niż tylko dbanie o ogród.
Gardenarium 19:15, 16 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rada - ściółkowanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 09:49, 16 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Gardenarium napisał(a)


1 żółty, wysoki masywny jałowiec lub forma pienna np, cyprysika, lub kolumnowe złociste cisy (wałki)
2. jako niskie tło/pole rozlane - zielone jałowce niziutkie, jedna odmiana
3.zielone pole albo jałowców średnich zielonych albo irgi Mooncreeper
4. świerki Glauca Globosa
5. berberysy kuliste lub rozłożyste
6. takie same jałowce jak pod 1
7. ciemnozielone inne jałowce dośc niskie
8. kulste tuje np Danica w czymś niskim albo niczym, może być Hakonechloa macra
9. pas wrzosów a jeszcze lepiej wrzośców w mocnym kolorze, gęsto - może też być berberysik kulisty ten sam co wyżej
10. kolejny pas innej odmiany wrzosów/wrzośćów.


Jakie to jest piękne. O losie!!!! Zawsze marzyłam o Pani projekcie, a teraz będę miała troszku Gardenarium na podwórzu. DZIĘKUJĘ!

Moja skarpa składała się z plam wrzosów i wrzośców. Była podparta bardzo wysokim murem, który niestety się zawalił, a firma naprawiając mur, zniszczyła wrzosy.
Bardzo serdecznie dziękuję za powyższy plan. Będę umiała poradzić sobie z moją skarpą pod Pani patronatem. Jaka ja jestem wdzięczna!

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
samboman 13:20, 24 kwi 2020

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
Wracam do Was z prośbą o radę odnośnie niewielkiej skarpy, pytałem już o nią w zeszłym roku - od tego czasu jedynie ją poszerzyłem o 60 cm, aby nie była tak stroma.



W zeszłym roku propozycja nasadzeń wyglądała tak (strona 34):



Rośliny jakie bym chciał wykorzystać to m.in Irga major i Hakonechloa.

Byłbym wdzięczny jednak za radę jakie inne niskie rośliny będą tu pasowały oraz np polecana w tym temacie trzmielina na pniu sprawdziła by się jako to karłowate drzewko na pniu, czy raczej coś innego?
A_gawa 13:51, 24 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Jak radziła Szefowa, to lepszej porady nie dostaniesz. Rośliny, które chcesz są wspaniałe.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 13:58, 24 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Masz bardzo ładne wykonczenie domu. Skarpę można ewentualnie elegancko obmurować i posadzić kwiaty. Szefowa tak zrobiła w Ogrodzie z lustrem. Też to było w tym wątku pokazane.

Wg mnie ta skarpa przy wejściu do domu psuje efekt elegancji. Szprosy w oknach, cudna biel A tu kupa ziemi przykryta kwieciem.

Poniżej widok fragmentu Ogrodu z lustrem - taras.



Masz linie proste w ogrodzie? Czy trawnik jest koliście prowadzony? Gdybym miała fundusz donice zbudowałabym i u siebie, a tak też mam kupę ziemi przykrytą roślinami. Nie jestem zadowolona.

Rób Waść donice.
Szefowa dała zdjęcia.
Będziesz zadowolony.
Możesz sadzić co tylko chcesz. Jednak kiedy nie podejmujemy decyzji, to ciągle stoimy w miejscu.

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
brosia 15:22, 24 kwi 2020

Dołączył: 21 mar 2014
Posty: 41
a ja mam pytanie czy ta "skarpa" jest potzrebna? coś sie kryje pod tym usypiskiem? Jesli nie ma takiej potrzeby, żeby tak skarpa tam była to moze lepiej na poziomie posadzic cos wyższego? w zależności od upodobań np. cisy, bukszpany, żeby było zimozielono, albo hortensje, żeby latem było kwieciście?



samboman napisał(a)
Wracam do Was z prośbą o radę odnośnie niewielkiej skarpy, pytałem już o nią w zeszłym roku - od tego czasu jedynie ją poszerzyłem o 60 cm, aby nie była tak stroma.



W zeszłym roku propozycja nasadzeń wyglądała tak (strona 34):



Rośliny jakie bym chciał wykorzystać to m.in Irga major i Hakonechloa.

Byłbym wdzięczny jednak za radę jakie inne niskie rośliny będą tu pasowały oraz np polecana w tym temacie trzmielina na pniu sprawdziła by się jako to karłowate drzewko na pniu, czy raczej coś innego?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies