Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Gardenarium 15:30, 30 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na nierówności (skarpie) trzeba wyprofilować dołek, aby woda nie wypływała z niego. Z jednej strony ujmuje się ziemi, a z drugiej dosypuje. Wszak jest to skarpa. Słowami się tego nie da inaczej opisać jak opisałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alexa96 16:48, 10 sty 2019

Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 3
Witam wszystkich zima w pełni a ja już myślę o wiośnie i o ogrodzie. Mam skarpę na podzieloną na dwie części. coś jest już tam posadzone jednak to co tam jest nie ma sensu bytu. Jedynie chciałabym pozostawić to; na górnej części szpaler z hibiskusów a na dolnej jałowce płożące (zdjęcie z roku 2017 a w tym roku były już naprawdę duże). Nie wiem co posadzić między tymi jałowcami oraz nie mam pomysłu na górą część. Chciałabym raczej rośliny zimozielone. Podobają mi się np. trawy, trzmieliny. Skarpa jest raczej w słońcu. Proszę o porady :

Gardenarium 09:36, 11 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W dolnej części posadź nieregularnie, na różnych wysokościach szczepione trzmieliny żółte na pniu. Dodadzą wspaniale kontrastującego koloru do sinych i niskich jałowców, oraz tak potrzebnej tutaj "wysokości". Czyli żółte chmurki unoszące się nad niebieskim "oceanem".

Ale generalnie to kolorystycznie mogłoby być tak



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madia 16:31, 30 sty 2019


Dołączył: 28 sty 2019
Posty: 143
Podepnę się tutaj z moim dylematem skarpowym. Skarpa jest na kwaśnej gliniastej glebie z wystawą południową. Od kwietnia do czerwca wygląda jeszcze jako tako, ale później jest nijaka, nudna i bez wyrazu. Dominują na niej floksy szydlaste,rozchodniki i dąbrówka rozłogowa, oraz róże odmiany Alberich. Floksy wszystko zagłuszają, próbowałam dosadzać berberysy, ale nie dawały rady.W tym roku zmieniamy schodki, których kolorystka mi nie odpowiada- będą jasne, piaskowe. Więc możnaby przearanżować całą skarpę, ale pytanie jak? Dorzucić kamieni? Co dosadzić albo usunąć?

Wiosna

Czerwiec

Reszta sezonu


A ten chylący się tamaryszek będzie wykopany.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to chętnie poczytam.
____________________
Magda Ogród na tle lasu malowany
Gardenarium 13:20, 01 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W czerwcu bardzo ładnie to wygląda. Brakuje jakby zadbania, wypielenia brzegów, trawa włazi w rośliny, co powoduje ten wygląd. Ja bym właczyła brzozę, a nawet wyłagodziła tę skarpę, dosadź miskanty albo inne akcenty pionowe, ale skup się na prawidłowym wykopaniu dołka, aby woda nie wypływała. Zastanów się dlaczego berberysy "nie wytrzymały".
One nie "mają wytrzymać", ale trzeba im zapewnić wodę, bo skarpa jak wiadomo jest skośna i woda odpływa. Rośliny skalne to lubią, ale inne - nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:23, 01 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może powiększ skarpę żeby było miejsce na złagodzenie stromizny. Może posadź trzmieliny na pniu?



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:25, 01 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Włącz brzozę, zetnij stromiznę. Zadbaj o trawnik i jego brzegi, niech będą świeżo przycięte a ogród wyda się zadbany. Teraz jest nieporządny. Usuń nadmiar floksów, zastąp je zimozieloną trzmieliną i np. bergeniami. Do tego berberysy w konkretnej barwie, nie pstrokate.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madia 20:44, 03 lut 2019


Dołączył: 28 sty 2019
Posty: 143
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki Zastosuję się do wszystkich. O bergeniach wcześniej nie słyszałam, a co do trzmielin to od dawna wzdycham do tych na pniu, ale gdzieś musiałam źle przeczytać, że należy wnosić je do domu na zimę i tak sobie żyłam z tą błędną informacją aż do teraz. Jeśli dobrze wyszukałam, to tylko odmiana Trzmieliny japońskiej na pniu ‘Ovatus Aureus’ wymaga takiego zabezpieczenia, inne odmiany poradzą sobie do ok -25C. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.
Co do tych berberysów to ponowię próbę i przyłożę się do poprawnego zasadzenia na skarpie, bo rzeczywiście nie robiłam tego prawidłowo. Już nawet mąż zaakceptował poszerzanie skarpy ( o czym po cichu myślałam wcześniej, ale nie ma to jak poparcie przez fachowca)
Jestem zachwycona tym forum, trafiłam tu przypadkowo, a czuję taki zastrzyk energii do działania i znajduje rozwiązania różnych problemów jak chociażby brzegi trawnika-rozważałam różne opcje a nie pomyślałam o najprostszej-ostry kant!
____________________
Magda Ogród na tle lasu malowany
Gardenarium 08:24, 04 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzmieliny bez problemu rosną w Polsce. Trzmielina japońska w mroźne zimy może zrzucić liście, ale wiosną odbija. Nie trzeba ich wnosić do garażu.

Ostry kant "robi robotę" o czym przekonało się wielu forumowiczów, którzy nigdy tego nie robili

Do tych róż pasują kule z berberysu Bagatelle.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madia 09:40, 08 lut 2019


Dołączył: 28 sty 2019
Posty: 143
Nie wiem czy to już nie za dużo, ale narysowałam taki plan działania:

1 obecne róże Alberich
2 Trzmieliny na pniu
3 Miskanty maks do 160cm
4 Szałwie omszone, Dzwonki karpackie, Przetaczniki kłosowe, Kulniki sercolistne
5 zimozielone trzmieliny, macierzanki cytrynowe
6 Tawuły Golden Princess
7 Berberysy Bagatelle
8 Bergenie
9 Czyściec wełnisty albo coś innego o srebrnym zabarwieniu


____________________
Magda Ogród na tle lasu malowany
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies