Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

samboman 12:20, 23 sie 2018

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
Mam do Was prośbę o pomoc z wyborem roślin na niewielką (stromą) skarpę. Usytuowana jest od strony południowej więc jest tam dużo słońca.
Aby okryć powierzchnię chciałem zastosować Irgę Major (kolor zielony na zdjęciu), natomiast pośrodku skarpy w trzech miejscach Ostnicę Stipa Tennuissima (żółty kolor na zdjęciu).

Nie mam pomysłu na prawą część skarpy przy schodach, może jakiś Miskant? Chociaż może być za duży na taki niewielki kawałek miejsca.

Jeśli warto wybrać coś innego niż wspomniałem, też poproszę o radę.
Gardenarium 07:48, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wsadź drzewko karłowe na pniu, taki parasol. To co narysowałeś jest trochę mizerne, w sensie mało roślin, niskie rośliny, zbyt małe.

A tak w ogóle to nasuwa się myśl, że rabatka jest za mała, zbyt stroma. Trzeba to bardziej rozciągnąć i wypłaszczyć.

Ja bym to inaczej zrobiła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:53, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
samboman 09:08, 24 sie 2018

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
Dziękuję za szybką odpowiedź! Faktycznie teraz wygląda to lepiej. Rabatę wyciągnę na około 40 cm w trawnik, mam nadzieję że tyle wystarczy.
Wrócę z pytaniem o dobór roślin gdy tylko uporam się z "ziemią", gdyż to co tam teraz jest to mieszanka piasku i ziemi - muszę ją użyźnić.
Gardenarium 14:53, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, dobry pomysł z użyźnieniem, nasyp kompostu, próchnicy liściowej, obornika spróchniałego, wszystko co masz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
samboman 18:54, 24 sie 2018

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
Gdyby nie wielki deszcz, który właśnie spadł już powiększałbym tę skarpę. Z drugiej strony dobrze że pada, po tej wielkiej suszy to pierwszy większy deszcz.

A co jeśli nie mam żadnego z wymienionych naturalnych użyźniaczy? Czy w ostateczności nada się granulowany obornik bydlęcy?
Jeszcze się zastanawiam czy nie zabezpieczyć tej skarpy np. jutą, powinna się rozłożyc pewnie po roku.
Gardenarium 20:56, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie jutą - raczej siatką specjalną na skarpy, ale skarpę należy tak uformować, aby nie trzeba było jej niczym zabezpieczać. Ważne jest pokrycie roślinnością, której korzenie zwiążą skarpę.





Albo budujesz takie murki. To ten sam ogród, nasza realizacja i projekt.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
samboman 22:28, 24 sie 2018

Dołączył: 30 sie 2017
Posty: 19
Bardzo ładnie to wygląda. W sumie ten mój obecny nasyp leży już kilka miesięcy i nic z nim się nie działo więc po zmniejszeniu spadku powinno być tylko lepiej.
Na pierwszym zdjęciu chyba jest Irga Major? W mojej pierwotnej wersji skarpy chcialem ją właśnie zastosować. Zastanawiałem się też nad runianką ale ona chyba nie lubi mocnej ekspozycji na słońce.
Ta trawa to Hakonechloa? Ładnie kontrastuje z Irgą.
Gardenarium 20:36, 25 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgadza się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowa12 18:46, 29 wrz 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Gardenarium napisał(a)
To bardzo dobrze, że się starasz
Ważne jest takie kształtowanie dołka, aby podlanie było możliwe. Da się, to wiem, bo tak robię.

Poza tym, ściółkuj po podlaniu, nawet skoszoną trawą, chwastami pociętymi

co ochroni glebę przed parowaniem

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/439-jak-ratowac-rosliny-w-czasie-upalow




Co to znaczy takie uksztaltowanie dołka aby podlewanie było możliwe? Bedziemy zagospodarowywać skarpę i chciałabym się dowiedzieć na co należy zwrócić uwagę.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies