Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

iza_1611 19:31, 06 kwi 2013


Dołączył: 24 lip 2012
Posty: 324
Malgosik napisał(a)
Witajcie

Skręciłam sobie dziś podwyższoną rabatkę.
Zamówiłam deski w składzie drewna, oheblowano mi je przycięto.
Rabatka jest 1m n a1m i na 36 cm wysoka.

Drewno było z żywicą, nieprzyjemnie skręcać.

Jakie powinno być, suche, wysezonowane?????????????????????
Bo chcę jeszcze 1 lub 2 takie rabatki zrobić, może innej wysokości.
Nie będę dawać folii, zobaczę ile wytrzyma.

I pytanie o ziemię: nie ma nigdzie w sklepach kompostu, narazie swojego nie mam. Skąd go wziąć? Czy ziemia uniwersalna z worków będzie dobra? Jest też torf odkwaszony dostępny...



Usuną darń przed wbiciem skrzynki, czy nasypać ziemi na trawę?








Super skrzynia

ja również mam takiej wyskokości i sugeruję pomalować jakimś impregnatem - tak mi doradziłam Pani z Euroogrodu - po przemyśleniu muszę jej przyznać 100%T RACJI
____________________
Iza Już nie tylko trawnik :-)
Malgosik 22:10, 06 kwi 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
iza_1611 napisał(a)





Super skrzynia

ja również mam takiej wyskokości i sugeruję pomalować jakimś impregnatem - tak mi doradziłam Pani z Euroogrodu - po przemyśleniu muszę jej przyznać 100%T RACJI


Dzięki

Ale tak tu piszą, że impregnaty wnikają w glebę no i warzywka już nie są takie ekologiczne.
Czemu taka ważna wg Cebie ta impregnacja? Jakie są Twoje obserwacje?
Z obu stron malowałaś?
____________________
Ogród na glinie
Piotr_N 09:26, 07 kwi 2013

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 6
Witam wszystkich,

W tym sezonie też planuję zrobić skrzynki na warzywka. Najprawdopodobniej będą miały wymiary 2x1m o wysokości 20-30 cm. W związku z tym, że chce mieć ich kilka nie uśmiecha mi się wymiana desek co 2-3 lata. Planuje je zaimpregnować po całości a potem od wewnątrz obić folią ogrodniczą. Co wy na to ? Folia oddzieli ziemię od impregnatu a deska będzie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.
____________________
Sebek 11:12, 07 kwi 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Myślę, że to dobry pomysł - na pewno posłużą dłużej Możesz je też postawić na żwirku, żeby nie ciągnęły wilgoci z ziemi
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Malgosik 12:48, 07 kwi 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Piotr_N napisał(a)
Witam wszystkich,

W tym sezonie też planuję zrobić skrzynki na warzywka. Najprawdopodobniej będą miały wymiary 2x1m o wysokości 20-30 cm. W związku z tym, że chce mieć ich kilka nie uśmiecha mi się wymiana desek co 2-3 lata. Planuje je zaimpregnować po całości a potem od wewnątrz obić folią ogrodniczą. Co wy na to ? Folia oddzieli ziemię od impregnatu a deska będzie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.


Brzmi rozsądnie
A tą folię to małymi gwoździkami przytwierdzisz?
Zastanawiam się jak to będzie wyglądać...

No i czy impregnat nie da zielonego koloru deskom.
Może potem jeszcze bejcą z wierzchu pociągnąć...
____________________
Ogród na glinie
Gardenarium 12:51, 07 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skrzynie nie zaimpregnowane., wydaje mi się, że wytrzymają więcej niż 3 lata

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agab20 18:36, 07 kwi 2013


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 18
Malgosik napisał(a)


dzięki, przydatne filmiki
ale zastanawiam się czy po ustawieniu rabaty nie wyłożyć dna darnią wywróconą do góry nogami

w jaki sposób przyczepiacie folię od wewnątrz?



Ja folię w swoich skrzynkach przymocowywałam takerem, trzyma się świetnie już ok 3 lat. Zwykły taker kupisz już za ok 30zł.
____________________
kaisog1 21:21, 07 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Ja będę impregnować ale wyłożę folią, którą podłożę też pod deski by skrzynia nie stykała się z ziemią....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Piotr_N 21:28, 07 kwi 2013

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 6
Tak sobie teraz myślę, że może faktycznie nie warto zabezpieczać tych naszych skrzyń. Koszt impregnatu, wałka/pędzla, folii itd jest prawie taki sam jak koszt nowych desek. Gdzieś wyczytałem, że warto taką podwyższoną rabatę co 4-5 lat rozłożyć i wykonać od nowa. Wtedy byłby czas wymiany desek a stare zawsze można rozdrobnić i na kompost.


Póki co w ten weekend czekając na wiosnę skleciłem takie oto skrzynki na poziomki. Wyszły dwie z jednej dużej palety (120/80). Jedną wyłożyłem już folia (worek na śmieci) ale nie wiem czy nie kupię jakieś grubszej folii ogrodniczej.

____________________
Magda70 21:29, 07 kwi 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
kaisog1 napisał(a)
Ja będę impregnować ale wyłożę folią, którą podłożę też pod deski by skrzynia nie stykała się z ziemią....


dokładnie tak samo robię
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies