Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

KasiaW 09:49, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Co powiecie na takie kształty rabat. Chyba linie faliste najbardziej do mnie przemawiają
Na kolorowe ciapki nie patrzymy, na razie proszę o rady odnośnie kształtu rabat.
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Toszka 10:09, 27 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
zastanawiam się czy pod domem od chodnika nie ukraść trochę trawnika i zrobić szerszą rabatę, a trawnik zaczynający się od chodnika by był tylko takim pasem jak przejście-zaproszenie w głąb ogrodu.

Róg pod bukiem chyba tezbym zrobiła szerzej - da to mozliwość posadzenia sporo hortek (np,) a pod nimi jeszcze zostanie miejsce na sporo parterowych nasadzeń.
Potem tak jak zaznaczyłaś łuk do piaskownicy, ale łuk powinien być zgrabny, kształtny, jak fragment koła. Taki sam łuk (pod tym samym katem trzeba wykombinować z rabatą pod domem. Dzięki temu uzyskasz zgrabny kształt trawnika na tym odcinku.
Tak samo zgrabny łuk do altany. Drzewka zapewne będzie trzeba nieco w przód wysunąć, ale zostawić pod nimi miejsce (nie wiem co chcesz, ale przykłady rzucę) na kule bukszpanowe, lub hortki jako powtórzenie, czy jakieś kwiaty....
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaW 10:31, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Iwonko, dziękuję stokrotnie Ty już wiesz za co ...

Moje linie były rysowane "mniej więcej". Ciężko mi w programie o dokładność, nie mam do tego ręki (w ogrodzie pewnie będzie jeszcze gorzej)
Narysowałam co mi chodzi po głowie, aby dać pod ocenę fachowców

Jeśli chodzi o rabatę pod oknem, jestem jak najbardziej za powiększeniem jej, aby przysłonić trochę ogród i zachęcić do odwiedzenia go.

Róg pod bukiem można trochę powiększyć, ale jest jeden malutki problem, w tym zagłębieniu (bliżej w stronę piaskownicy) stoi latem trampolina (w sumie to od wiosny do jesieni). Dzieciaki mam w wieku szkolno-przedszkolnym, więc muszę ją uwzględnić w planach na kilka najbliższych lat...

Drzewka można wysunąć, jak najbardziej.

Iwonko masz jakiś patent (na pewno masz!) na rysowanie falistych rabat, chodzi mi o zachowanie kształtów?
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Toszka 10:37, 27 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
wyznacznikiem falistych rabat są fragmenty koła. Ten sposób jest najbardziej elegancki, spójny i proporcjonalny.
Jesli najbliższych kilka lat będzie trampolina to tym bardziej nie ma co pod nią zakładać trawnika. Lepiej tak jak u Skuli (pod basen) zrobić rabatę - wiosną multum cebulowych. Potem wejdzie trampolina.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaW 10:43, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Trampolina ma średnicę 3,6 m i od kilku sezonów stoi na trawie. Zdaje to egzamin. Nigdzie nie mam tak zielonej trawki jak tam właśnie. Dzieciaki lubią sobie ustawiać na nią zraszacz, więc jest często podlewana
Nie chciałabym jej ustawiać na rabacie. Rośliny mogłyby tego nie wytrzymać
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
KasiaW 10:58, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Toszka napisał(a)
wyznacznikiem falistych rabat są fragmenty koła. Ten sposób jest najbardziej elegancki, spójny i proporcjonalny.

Dziś przeproszę się z cyrklem i ołówkiem i spróbuję na planie coś rozrysować. Tak chyba będzie najlepiej

Może masz jeszcze jakieś sugestie i podpowiedzi dla laika
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
KasiaW 11:10, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Toszka napisał(a)
wyznacznikiem falistych rabat są fragmenty koła. Ten sposób jest najbardziej elegancki, spójny i proporcjonalny.
Jesli najbliższych kilka lat będzie trampolina to tym bardziej nie ma co pod nią zakładać trawnika. Lepiej tak jak u Skuli (pod basen) zrobić rabatę - wiosną multum cebulowych. Potem wejdzie trampolina.

A basen to już inna bajka. Na razie stoi w zagłębieniu z drzewkami owocowymi, między altaną a ogródkiem warzywnym. Trzeba będzie też tam coś wymyśleć, może właśnie póść w stronę rabaty z cebulowymi. Muszę to przemyśleć.
A może zamienić miejscami basen z trampoliną? Ale aktualne miejsce jest bardziej intymne. Hmm mam nad czym myśleć.
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Toszka 11:52, 27 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Takie, za przeproszeniem pierdoły jak trampolina, basen etc trzeba na początku rozplanować. Nie ma siły

Rozrysujesz plan i będziemy dalej kombinować
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaW 12:05, 27 lip 2016


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Toszka napisał(a)
Takie, za przeproszeniem pierdoły jak trampolina, basen etc trzeba na początku rozplanować. Nie ma siły

Rozrysujesz plan i będziemy dalej kombinować


Tak właśnie sobie pomyślałam.
Spróbuję rozrysować plan rabat z ww elementami
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
KasiaW 19:12, 21 mar 2017


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Witajcie Kochani

Długo mnie nie było... w moim wątku... bo Wasze ogrody (przyznam się po cichu) odwiedzałam przez ten czas
Ale pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zmobilizował mnie do odświeżenia wątku. Wracam pełna sił i nowych chęci. Mam nadzieję, że w tym sezonie uda mi się zrobić troszkę więcej w ogrodzie. Chciałabym zagospodarować część rekreacyjną ogrodu. Mam ogromną nadzieję, że naprowadzicie mnie na właściwe tory
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies