Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

LIDKA 10:16, 22 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Gardenarium napisał(a)
To ogromniaste drzewo, za duże na ten cel. Zdecydowanie za wielkieeeeeeeeee! Kiedyś zajmie cały front.


To co ja tam mogę posadzić na choinkę?
Chciałabym żeby po 30 latach nie było zbyt ogromne.
(a po tych latach to już inni się będą martwić z nim zrobić hihi).
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gardenarium 13:58, 22 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź odmianę Nana, np świerka serbskiego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 18:06, 22 lut 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Przepraszam, wiem, że było o tym 150 razy, ale czytam, że dziewczyny tną już Anabelki, trawy i w ogóle... Róże niektórzy przycinają...

Ciąć już czy nie ciąć?
U mnie jeszcze miejscami śnieg leży. Będę jednak czekać...
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ejanka 21:05, 22 lut 2021

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
_Anna_ napisał(a)


U siebie wszystkie rabaty po zerwaniu szmat wyłożyłam szarymi kartonami i na to wysypałam warstwę kory lub zrębki. Chwasty wychodzą tylko te co ewentualnie wysiały się w korze. Karton zdusi chwasty z ziemi, rozłoży się i wzbogaci ziemię.


Dziękuję za odpowiedź. Już nawet zakupiłam karton, ale zastanawiam się, czy na skarpie spełni swoją rolę.
Ejanka 21:14, 22 lut 2021

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Próbuję tworzyć kompozycję z iglaków tak jak pisałam w poprzednim poście. Talentu plastycznego to ja nie mam, ale próbuję.

Czy nie za dużo gatunków? Świerk srebrny już rośnie i tuja Brabant też. Czy byliny na tle iglaków mają szansę rosnąć? Tak to wyglądało latem


LIDKA 23:06, 22 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Gardenarium napisał(a)
Posadź odmianę Nana, np świerka serbskiego.


Zorientuje się czy można kupić to u mnie w szkółkach.
Dziękuję serdecznie za podpowiedź.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gardenarium 23:07, 22 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A jak nie, to normalnego i tnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ania0510 09:46, 24 lut 2021

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Witajcie,
na wiosnę mam plan obsadzić rabatę z przodu domu, wzdłuż ogrodzenia. Strona południowa, cały dzień lampa.

Zrobiłam wstępny plan ale nie do końca jestem przekonana... 1000 myśli na minutę a nie chciałabym żeby wyszedł z tego miszmasz. Podobają mi się przejrzyste, uporządkowane rabaty.

Czy mogłybyście mi pomóc lub cokolwiek doradzić?



Długość około 18m.
Drzewa klon globosum lub dąb green dwarf z uwagi na to, że cały dzień jest w tym miejscu słońce, wciąż się zastanawiam.

Po bokach drzew trawy - miskant gracillimus lub memory, na dole obwódka z bukszpanu.
Różowe kulki to rhododendron (jaką odmianę najlepiej kupić aby nie urosły bardzo duże po kilku latach?). Pierwotnie w planie była hortensja ale z uwagi, że nie mam tam tui chciałabym coś zimozielonego.

I teraz największy problem co dalej? na zdjęciu mam po 2 kulki kosodrzewiny mops i z środku rozplenice hameln ale nie do końca jestem do tego przekonana.

Będę wdzięczna za wasze opinie i propozycje. Czekam z niecierpliwością.

Anna_I 19:09, 24 lut 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256

Aniu odnośnie wyboru klonu , a dębu to jaką wysokość chciałabyś, aby drzewko osiągnęło? Klony będą na pewno niższe i zniosą bardziej "ubogą" glebę niż dąb.
Ożywiłabym Twoją rabatę , jakimś przełamaniem koloru, gdyż cała zielona będzie nieco monotonna. Jeśli mogę doradzić, to zerknij na odmianę miskanta Droning Ingrid - ma piękne purpurowe liście. Jeżeli miskanty będziesz sadziła w bliskim sąsiedztwie klonu lub dębu, to zrezygnowałabym z obwódki bukszpanowej, a nie rezygnowałabym z hortensji (np. posadzić ją między miskantami). Hortensje zimą naprawdę wyglądają pięknie, mimo iż nie są zimozielone
Z kosodrzewiny bym zrezygnowała, a zastąpiła je kulkami bukszpanowymi - ładnie wyglądają z rozplenicami Hameln
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 19:31, 24 lut 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Aaaa, odnośnie rododendronów, to mogę Ci polecić odmianę Baden- Baden lub Arkadius
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies