Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

A_gawa 21:24, 10 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
aneczka_a napisał(a)


Cudownie!! sama też spróbuję coś skombinować




Patrz, takie znalazłam.
Wszystko tu znajdziesz - powtarzalne nasadzenia, niesymetryczne. Dokopiesz się do tylu zdjęć, że sama nie będziesz wiedziała czego chcesz.
No, ale tego absolutnie Ci nie życzę.


____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Aniaprzesadza 22:43, 10 mar 2021


Dołączył: 10 mar 2021
Posty: 6
LIDKA napisał(a)
Aniu przesadzajaca
Za dużo gatunków. 1 m szerokości to nie jest dużo.
Może posadź na przemian po 2 hortensje i po 2 rozplenice tak aby drzewka były pomiędzy rozplenicami.
a przed tym obwódkę z żurawek np.
i już. Ćhoć nie wiem jaka długość tej rabaty i jakie odległości są między drzewami.
im prośiej tym lepiej.
Pomądrzyłam się a sama jestem początkująca. Trzymam kciuki.


Dziękuję za propozycję Lidko. Pomysł ciekawy.
____________________
Aniaprzesadza
Aniaprzesadza 22:53, 10 mar 2021


Dołączył: 10 mar 2021
Posty: 6
LIDKA napisał(a)
Aniu przesadzajaca
Za dużo gatunków. 1 m szerokości to nie jest dużo.
Może posadź na przemian po 2 hortensje i po 2 rozplenice tak aby drzewka były pomiędzy rozplenicami.
a przed tym obwódkę z żurawek np.
i już. Ćhoć nie wiem jaka długość tej rabaty i jakie odległości są między drzewami.
im prośiej tym lepiej.
Pomądrzyłam się a sama jestem początkująca. Trzymam kciuki.


Lidko, a jak jest tak symetrycznie , to nie obawiasz się nudy? Na wiosnę rabata byłaby pusta po ścięciu traw i podcięciu hortensji.
____________________
Aniaprzesadza
aneczka_a 08:11, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
A_gawa napisał(a)




Patrz, takie znalazłam.
Wszystko tu znajdziesz - powtarzalne nasadzenia, niesymetryczne. Dokopiesz się do tylu zdjęć, że sama nie będziesz wiedziała czego chcesz.
No, ale tego absolutnie Ci nie życzę.




Oooo... i tego szkieletu będę się trzymała.. fajnie to tak niesymetrycznie rozłożone.. podoba mi się i do tego ten Twój pomysł z różami okrywowymi.. może ze stipą... kurczę zaczyna mi świtać.. DZIĘKUJĘ!!
____________________
Anda 08:44, 11 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33488
Aneczko, fajnie, że Ci świta i Agawa podsunęła Ci pomysł na The Fairy. Ja ze swej strony chcę jedynie dodać, że u mnie róże rosnące w pełnym słońcu i bez gałęzi drzew i krzewów nad głową są o wiele zdrowsze, niż róże mające więcej cienia. Zarodniki grzybów potrzebują ok. 3 godzin wilgotności (w niektórych źródłach podawane jest 6 godzin) aby przeniknąć w tkankę liścia. Oczywiście uwarunkowane to jest również twardością liścia. Są tzw. żelazne róże, które rzadziej chorują. Wiele zależy też od podłoża, opieki nad różami.
Życzę Ci oczywiście, aby róże były zdrowe i nie sprawiały Ci kłopotu.
Stipa się bardzo wysiewa, zwłaszcza w kostkę brukową
Powodzenia

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 08:54, 11 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33488
Aniaprzesadza napisał(a)
Dzień dobry.
Kto może, proszę niech pomoże uporzadkować moją rabatę, która ma 1m szerokości. Rosną na niej 3 pięknie kwitnące głogi. Pozostałe rośliny chciałabym, aby tworzyły zgraną kompozycję. Czy tak jest? Nie jestem pewna. Rośliny mogę przesadzić, dokupić lub wykopać. Pomóżcie. Podobają mi się miskanty zwarte i żurawki.


Aniu, a jaką wystawę ma ta rabata? Ile słońca tam jest? Bo widzę murek i cień
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
aneczka_a 12:30, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
Anda napisał(a)
Aneczko, fajnie, że Ci świta i Agawa podsunęła Ci pomysł na The Fairy. Ja ze swej strony chcę jedynie dodać, że u mnie róże rosnące w pełnym słońcu i bez gałęzi drzew i krzewów nad głową są o wiele zdrowsze, niż róże mające więcej cienia. Zarodniki grzybów potrzebują ok. 3 godzin wilgotności (w niektórych źródłach podawane jest 6 godzin) aby przeniknąć w tkankę liścia. Oczywiście uwarunkowane to jest również twardością liścia. Są tzw. żelazne róże, które rzadziej chorują. Wiele zależy też od podłoża, opieki nad różami.
Życzę Ci oczywiście, aby róże były zdrowe i nie sprawiały Ci kłopotu.
Stipa się bardzo wysiewa, zwłaszcza w kostkę brukową
Powodzenia


Bardzo dziękuję za dobre słowo i radę. Cały czas kombinuję jak to poukładać żeby nie przesadzić, bo raz: jest to front i musi byc reprezentacyjny, dwa: szału z miejscem nie ma i trzy: nie ma tam cały dzień słonka..
____________________
aneczka_a 12:31, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
wymyśliłam coś takiego, za radą Agawy i na jej "szkielecie" :
I tak sobie pomyślałam, że jakby tym różom miało być tam źle pod drzewami i z mniejsza ilością słonka to je czymś zastąpić ale w tym układzie
____________________
Aniaprzesadza 13:38, 11 mar 2021


Dołączył: 10 mar 2021
Posty: 6
Anda napisał(a)


Aniu, a jaką wystawę ma ta rabata? Ile słońca tam jest? Bo widzę murek i cień


To południe, a tak wygląda latem, jednak ciągle przesadzam lub dosadzam

a chciałabym już przestać, dać nawodnienie i wysypać kamyki.
____________________
Aniaprzesadza
A_gawa 18:54, 11 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
aneczka_a napisał(a)
wymyśliłam coś takiego, za radą Agawy i na jej "szkielecie" :
I tak sobie pomyślałam, że jakby tym różom miało być tam źle pod drzewami i z mniejsza ilością słonka to je czymś zastąpić ale w tym układzie



Aniu, skołowałam się - masz południową tę rabatę czy to inna strona świata?
Czy rabata będzie do oglądania z każdej strony? Czy gdzieś chcesz postawić mur?
Umbry rosną? Czy inne drzewka? Ale się zakręciłam...

Może ja nie mam wielkiego doświadczenia różanego i warto posłuchać innej koleżanki, np. Andy, ale jestem jednak różaną wielką fanatyczką. Hahaha!


U mnie Umbraculifera przyrasta bardzo powoli, dlatego też byłam za różaną rabatą pod nimi.

Na pewno do Twojego zestawu dodałabym jeszcze inne rośliny, np. czosnek ozdobny 'Ambasador' (piękne, duże różowo-fioletowe kule na zielonej nóżce) i szałwię omszoną.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies