Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 18:57, 11 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja bym zakamuflowała widok na śmietnik i na górujące domy nad działką.
Także przeszkadzałoby mi to, że przez ażurowy płot każdy zagląda. Brak prywatności. Tak bym zrobiła, a na każdy ażur dała dużo bluszczu, dużo, a nie takie pojedyncze niteczki



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneczka_a 19:00, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
A_gawa napisał(a)



Aniu, skołowałam się - masz południową tę rabatę czy to inna strona świata?
Umbry rosną? Czy inne drzewka? Ale się zakręciłam... Może ja nie mam wielkiego doświadczenia różanego i warto posłuchać innej koleżanki, np. Andy.
Jestem jednak ich wielką fanatyczką.


U mnie Umbraculifera przyrasta bardzo powoli, dlatego też byłam za różaną rabatą pod nimi.

Na pewno do Twojego zestawu dodałabym jeszcze inne rośliny, np. czosnek ozdobny 'Ambasador' (piękne, duże różowo-fioletowe kule na zielonej nóżce) i szałwię omszoną.

Latem, gdy słońce jest wysoko budynek niewiele ją zasłania ale wiosną nistety jest tam mniej światła.. rosną tam Umbry tak.. i chce pod ich stopami zrobić taką rabatę. Oczywiście dodatki muszą być ale nie chciałam szkicu zbytnio zaśmiecać.. co powiecie. róże wyższe czy te okrywowe? Strasznie mnie kuszą
____________________
Anda 19:02, 11 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
Aniaprzesadza napisał(a)


To południe, a tak wygląda latem, jednak ciągle przesadzam lub dosadzam

a chciałabym już przestać, dać nawodnienie i wysypać kamyki.


Widzę cień Pewnie jest tam półcień. Wiesz, ile godzin słoćca ma ta rabata? Bo mogłabyś posadzić jakieś żurawki albo hosty, kosodrzewinki, tawułki albo seslerie Poszłabym w trzy gatunki roślin i dodała czosnki, i inne cebulowe.
Miskanty wg mnie nie będą pasować wysokością do głogów. Poza tym masz tam tylko metr szerokości, miskanty będą za duże, za masywne. Powinnaś iść w mniejsze gabarytowo rośliny pod tymi pięknymi głogami

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
A_gawa 19:17, 11 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
aneczka_a napisał(a)

Latem, gdy słońce jest wysoko budynek niewiele ją zasłania ale wiosną nistety jest tam mniej światła.. rosną tam Umbry tak.. i chce pod ich stopami zrobić taką rabatę. Oczywiście dodatki muszą być ale nie chciałam szkicu zbytnio zaśmiecać.. co powiecie. róże wyższe czy te okrywowe? Strasznie mnie kuszą


Łącz wyższe z okrywowymi - wspaniale to będzie wyglądać. Wyższe można przymocować/ozdobić obeliskami do róż.
Tylko na róże musi być dużo słońca, najlepiej południowa rabata.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
aneczka_a 19:27, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
A_gawa napisał(a)


Łącz wyższe z okrywowymi - wspaniale to będzie wyglądać. Wyższe można przymocować/ozdobić obeliskami do róż.
Tylko na róże musi być dużo słońca, najlepiej południowa rabata.


Tak zrobię ale zanim coś zamówię poobserwuję dokładnie to miejsce.. ale układ jest ok?
____________________
Anda 19:27, 11 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
A_gawa napisał(a)


Łącz wyższe z okrywowymi - wspaniale to będzie wyglądać. Wyższe można przymocować/ozdobić obeliskami do róż.
Tylko na róże musi być dużo słońca, najlepiej południowa rabata.


Dziewczyny, ale nie wydaje Wam się, że wyższe róże, czyli takie mające 1,5 m na dodatek na obelisku, nie będą się zgrywać z Umbrami? Umbry są szczepione na 2m?
Narysujcie to sobie z zachowaniem proporcji Ta rabata też jest wąska, bo to tylko 1,5, więc nie będzie można za bardzo wyjść przed szereg z Umbrami... Nie chcę Wam psuć humorów, ale tak rozważam, jak to będzie wyglądać

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
aneczka_a 19:33, 11 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
Anda napisał(a)


Dziewczyny, ale nie wydaje Wam się, że wyższe róże, czyli takie mające 1,5 m na dodatek na obelisku, nie będą się zgrywać z Umbrami? Umbry są szczepione na 2m?
Narysujcie to sobie z zachowaniem proporcji Ta rabata też jest wąska, bo to tylko 1,5, więc nie będzie można za bardzo wyjść przed szereg z Umbrami... Nie chcę Wam psuć humorów, ale tak rozważam, jak to będzie wyglądać


Tak one są szczepione na troszkę ponad 2 m.. obelisków bym nie robiła bo za dużo elementów na mały przedogródek.. myślę ze wymieszam dwa rodzaje róż o podobnym wzroście tylko ciemniejsze z jaśniejszymi.. do tego Danice lub kosodrzewiny w takim rozłożeniu jak na obrazku i dodatki bylinowe i to by było to
____________________
A_gawa 19:44, 11 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anda napisał(a)


Dziewczyny, ale nie wydaje Wam się, że wyższe róże, czyli takie mające 1,5 m na dodatek na obelisku, nie będą się zgrywać z Umbrami? Umbry są szczepione na 2m?
Narysujcie to sobie z zachowaniem proporcji Ta rabata też jest wąska, bo to tylko 1,5, więc nie będzie można za bardzo wyjść przed szereg z Umbrami... Nie chcę Wam psuć humorów, ale tak rozważam, jak to będzie wyglądać



No faktycznie - tam są trzy Umbry, a nie jedna.

Jednak zrozumiałam, że Ania chce stawiać tam murek - czyli ogrodzenie za rabatą. Pomyślałam, że na murek mogłyby się wspinać róże pnące w trzech miejscach.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anda 20:08, 11 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
Róże pnące to naprawdę duże róże, które nie tylko trzeba przycinać, ale też prowadzić i podwiązywać na czas. Tam nie będzie na nie miejsca. Na dodatek miałyby za mało przewiewu i jeszcze te korony Umbr nad głowami i nawet żelazne róże dostałyby wtedy mączniaka.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
A_gawa 20:18, 11 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anda, mam tak u siebie - rabata 8m x 1,5m z Umbrami, za nimi są róże pnące, koło nich Morning Lighty i naprawdę to wszystko daje radę. Róże nie chorują, trzymają się drewnianego płotu i jest ok. Chcą tylko dużo pić i dobrze zjeść.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies