Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

ajka 16:04, 17 mar 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4069
Dodam jeszcze rzut z góry jakby to miało mniej więcej wyglądać

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
A_gawa 19:31, 17 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
agnieszka82 napisał(a)
Witam Was serdecznie,

proszę pomóżcie mi w wyborze drzewek do posadzenia wzdłuż płotu. Jestem mocno poczatkujaca. Przeglądam Wasze piękne ogrody i mam mnóstwo chciejstw ale dzięki Danusi i Wam wiem, że trzeba mieć plan... więc plan jest na cis, hortensje Limelight i miskanty Gracimilus lub Ml niższe piętra również w planie ale w terminie późniejszym. Pomiędzy trawami chciałabym posadzić drzewa liściaste. Podobają mi się okrągłe na pniu ale zastanawiam się czy na takiej wąskiej przestrzeni nie będą lepiej wyglądały drzewka o pokroju kolumnowym?


z drugiej strony zastanawiam się na podzieleniu tego wąskiego ogrodu poprzez rabatę w kształcie litery L tylko nie bardzo mam pomysł na zagospodarowanie tej krótszej części L. Od wiosny do późnego lata dom robi cień i słońce jest tu popołudniu.



Masz listę przepięknych roślin. A jaki metraż poletka do obsadzania i jaka strona świata? Drzewo na pewno się jakieś przyda, bo rabaty do kolan czy ramion są według mnie nieproporcjonalne i pewnie też Ci się nie podobają.

No co tam wykombinowałaś, gadaj!

Za płotem wspaniały widok na pole. Czy może ktoś tam się jeszcze wybudować?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
agnieszka82 10:57, 18 mar 2021


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Chyba zdecyduje się na drzewa kolumnowe, grab lub buki. Jakos bardziej mi pasują na takiej wąskiej przestrzeni. Pas który mam do obsadzenia to ok. 20 metrów, strona północna i połowę tej rabaty w okresie letnim zacienia dom przez kilka godzin, natomiast jesienią przez większość dnia jest cień. Część, która nie jest osloniona domem jest bardzo nasłoneczniona i myślę czy nie posadzić tu np. 2-3 śliw Nigra, a z nimi Limki, Gracimilusy, jeżówki lub rozchodniki. Do Grabów lub buków myślałam dołączyć Vanilki tylko nie wiem czy to odpowiednie stanowisko dla nich.

Pola za plotem dają fajna przestrzeń, ale jak długo to będzie pole to nie wiadomo dlatego myślę posadzić cis.
____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
aneczka_a 12:25, 18 mar 2021


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
Róża Baronesse i Granny - Czy wiecie może która z tych róż jest wyższa, bo mam mylne informacje?
____________________
Natalii 15:15, 21 mar 2021

Dołączył: 21 mar 2021
Posty: 2
Kochani pomóżcie. Szukałam w lupce ale nic nie znalazłam. Część ogrodu mam od strony południowej. Wzdłuż ogrodzenia (ok.19m) chcę psadzic tuje smaragd żeby odgrodzić się od drogi wojewódzkiej. Czy w ich cieniu będą rosnąć, kwitnąć hortensje, rododendrony, azalie? Tuje chce poprowadzić do max 2-2.5m. czy trawy ozdobne sobie poradzą na takiej rabacie? Pampasowa, Red baron?
Wiolka5_7 16:16, 21 mar 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20633
Natalii napisał(a)
Kochani pomóżcie. Szukałam w lupce ale nic nie znalazłam. Część ogrodu mam od strony południowej. Wzdłuż ogrodzenia (ok.19m) chcę psadzic tuje smaragd żeby odgrodzić się od drogi wojewódzkiej. Czy w ich cieniu będą rosnąć, kwitnąć hortensje, rododendrony, azalie? Tuje chce poprowadzić do max 2-2.5m. czy trawy ozdobne sobie poradzą na takiej rabacie? Pampasowa, Red baron?


Tuje wcale Ci nie zacienią bardzo rabaty... miałam cięte tuje na 2,5 m i cień w południe był tylko 1 m od tuji... więc nasadzenia były w pełnym słońcu...
Wszystko sobie poradzi tylko z czasem będzie potrzebować więcej wody,bo tuje korzenią się płytko i szeroko ,więc bedą zabierać wodę...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Rejzi 15:04, 23 mar 2021


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Witam może tu ktoś pomoże Mam problem z przedogródkiem, już od dłuższego czasu się za niego zabieram ale ciągle odkładam to w czasie bo ciąge brakuje mi konkretnego pomysłu. Jest to strona północno wschodnia, ale na tę część od strony drogi (na której panuje dość spory ruch) większość dnia słońce na poprzez niewysoki dom dociera. Długość ok 7m i 3,5m szerokość. Drzewko pozostało po poprzednich właścicielach, nie mam pojęcia co to jest, przypuszczam że jakiś cyprys- ma zwisające nitki. Ziemia jest od strony ulicy gliniasta, pod oknem już bardziej mieszaną. Posadziłam rząd cisów kolumnowych o żółtych przyrostach żeby się trochę odgrodzić od podjazdu sąsiadów-widocznego po prawej gdzie stoi czarne auto. Teraz już wiem że za szerokie odstępy między nimi, a te bliżej ulicy są w gorszej kondycji i niektóre galazki brązowieją.
Kostrzewy pomiędzy żółtymi poduchami z trzmielniny są do wyrzucenia. Mam już na ich miejsce miniaturowe jałowce. Lewa strona od chodnika będzie kiedyś przerabiana na podjazd, także tam nic nie będzie robione.


____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Maglime 22:16, 23 mar 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Witam. Proszę o podpowiedź co posadzić pomiędzy brzozami. Pas brzóz długości około 20m, brzozy są w podwójnym rzędzie. Czy siać trawę przy czym bedxie trochę zabawy przy koszeniu. Iść w bluszcz plozacy, Barwinek czy inne rośliny zadarniajace?
A_gawa 22:32, 23 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Maglime napisał(a)
Witam. Proszę o podpowiedź co posadzić pomiędzy brzozami. Pas brzóz długości około 20m, brzozy są w podwójnym rzędzie. Czy siać trawę przy czym bedxie trochę zabawy przy koszeniu. Iść w bluszcz plozacy, Barwinek czy inne rośliny zadarniajace?


Moim zdaniem zdecydowanie zadarniające plus białe narcyzy lub żonkile.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Maglime 07:23, 24 mar 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
A_gawa napisał(a)


Moim zdaniem zdecydowanie zadarniające plus białe narcyzy lub żonkile. [/quote
?

Dziękuję za wskazówki. Czyli dobrze myślę że z tłuszczem będzie potem za dużo pracy żeby nad nim zapanować? Czy spróbować np posadzić: funkie przy samych brzozach jego plozacy pomiędzy, A w pasie około 2m od brzóz przy samym trawniku lawendy? Czy zamiast irgi inne rośliny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies