Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Maglime 19:17, 28 mar 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Temat zywoplo z grabu- tu pytać czy na innym forum? Chodzi o to że zależy mi na szybkim osiągnięciu wysokości 1,5m. Zastanawiam się jak do tego się zabrać. Sadzic graby z gołym korzeniem takie wysokie na ok.1m czy kupić takie w donicy-wówczas jaką wysokość najlepiej kupić?
ajka 22:46, 28 mar 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4068
Nie dostałam odpowiedzi na poprzednie pytanie, z trawami powinno być łatwiej.
Chcę przearażnować tą rabatę, aby była ciekawsza, lżejsza, ale nadal trawiasta.
Część traw przeniosę po prostu na inne rabaty, część wyrzucę.

- chciałabym dodać jakiś mocny wysoki akcent na szerszej części ściany (drzewo, hortensję? może coś innego), żeby nie było tak pusto zanim trawy ruszą
- dwie trawy zebrinus po bokach miskantów bym stamtąd wywaliła bo giną tam zupełnie, zostawiła tylko tą na rogu, bo ładnie się prezentuje, trawa niedźwiedzia i ta trawa z białymi kropkami też do wyrzucenia
- rozplenice Lady U, miskanty grosse fontanne i silberspine odpowiadają mi wielkością i kolorystycznie, tylko uważam, że może być ich mniej bo mają za gęsto

Szerszym kółkiem zaznaczyłam co chcę zostawić na swoim miejscu (zebrinus na rogu oraz miskant kleine fontanne pod oknami, pasują wielkością idealnie)

Z przodu rabaty mam bordowe żurawki i trawę imperata Red Baron, lubię ich mocny czerwony akcent kolorystyczny, czekam aż się zagęszczą.



Koło okna robi mi się dziura, bo tam trawy są słabsze.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
A_gawa 19:56, 29 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
ajka napisał(a)
Nie dostałam odpowiedzi na poprzednie pytanie, z trawami powinno być łatwiej.
Chcę przearażnować tą rabatę, aby była ciekawsza, lżejsza, ale nadal trawiasta.
Część traw przeniosę po prostu na inne rabaty, część wyrzucę.

- chciałabym dodać jakiś mocny wysoki akcent na szerszej części ściany (drzewo, hortensję? może coś innego), żeby nie było tak pusto zanim trawy ruszą
- dwie trawy zebrinus po bokach miskantów bym stamtąd wywaliła bo giną tam zupełnie, zostawiła tylko tą na rogu, bo ładnie się prezentuje, trawa niedźwiedzia i ta trawa z białymi kropkami też do wyrzucenia
- rozplenice Lady U, miskanty grosse fontanne i silberspine odpowiadają mi wielkością i kolorystycznie, tylko uważam, że może być ich mniej bo mają za gęsto

Szerszym kółkiem zaznaczyłam co chcę zostawić na swoim miejscu (zebrinus na rogu oraz miskant kleine fontanne pod oknami, pasują wielkością idealnie)

Z przodu rabaty mam bordowe żurawki i trawę imperata Red Baron, lubię ich mocny czerwony akcent kolorystyczny, czekam aż się zagęszczą.



Koło okna robi mi się dziura, bo tam trawy są słabsze.





A jaka to strona świata? Południe?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 21:08, 29 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
ajka napisał(a)
Nie dostałam odpowiedzi na poprzednie pytanie, z trawami powinno być łatwiej.

Z przodu rabaty mam bordowe żurawki i trawę imperata Red Baron, lubię ich mocny czerwony akcent kolorystyczny, czekam aż się zagęszczą.





Skoro lubisz 'Red Baron', to pewnie mocne kolory, więc spontanicznie coś narysowałam - tak sobie na szybko wyobrażam Twoje miejsce pod oknem - założenie swobodne z elementem formalnym w kolorystyce czerwono-różowo-żółtej z ewentualną szczyptą niebieskości...
Róże i czerwienie pięknie się będą prezentowały na tle szarej podłogi tarasu - chyba właśnie takowa jest? Niedowidzę.

Na pewno nie jest to typowo trawiasta rabata, ale moim zdaniem przy tarasie miło jest popatrzeć na kwitnące rośliny i na zimozielone kulki (jak wielu tutaj mam do nich słabość). A Ty zrób co zechcesz. Spokojnej nocy.



Nie można tu wklejać cudzych zdjęć, więc pooglądaj kwitnące rośliny w necie.

Po lewej stronie zamiast rozplenic można wsadzić hortensję ogrodową 'Bouquet Rose' (kwiatostany przebarwiają się od niebieskiego aż po róż w zależności od kwasowości ziemi) lub hortensję piłkowaną 'Intermedia' (kwiaty niebieskie w środku, a za zewnątrz biało-różowe - bardzo interesująca), a przed nią anemony.

Sprawdziłam, że te odmiany hortensji mogą być na słońcu.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
ajka 12:20, 30 mar 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4068
A_gawa dziękuję bardzo za odzew, jeśli chodzi o strony świata to zachód.

Twoja propozycja podoba mi się i to bardzo, ale faktycznie traw nie zostanie zbyt dużo. Szczególnie podoba mi się to połączenie zawilców, kul i red barona. Myślałam też o jeżówkach, bo ładnie wyglądają z trawami.

Jednak mój mąż nie przepada za hortensjami i nie wiem czy trzy sztuki na jego ulubionej rabacie to nie byłoby dla niego za dużo Grosse fontanne byłoby mi szkoda wyrzucić całkiem. Może dałoby się to jeszcze jakoś inaczej połączyć?

Zebrinus nie może rosnąć pod samym oknem, bo jest wysoki i będzie zasłaniał okno, dlatego chcę go zostawić tylko w rogu. On chyba rośnie do 2m. Trzy rozplenice koło siebie to u mnie za gęsto, widać, że po kilku latach brakuje im miejsca.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
A_gawa 12:25, 30 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Aniu, to był mój głos w dyskusji. Na pewno znajdziesz dla siebie najlepsze rozwiązania, bo będą Twoje. Kibicuję! Powodzenia!

Miskant chiński 'Grosse Fontane' jest wysoką byliną - można go użyć zamiast hortensji, a rozplenice dopasować ilością do wielkości rabaty, upodobań itp.
Raba na pewno zmieni charakter i wygląd, ale będzie na niej to, co lubicie.

Użyłam też takich hortensji, bo zobaczyłam w Twoim wątku, że masz z przodu różowo kwitnące żurawki i z bordowymi liśćmi, więc taka propozycja. Osobiście uważam, że hortensje należą do jednych z najpraktyczniejszych krzewów w ogrodach, są właściwie bezproblemowe i do tego pięknie kwitnące.

Możesz zajrzeć do tego wątku, rabata podziwiana:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4577-ogrod-anety?page=25
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Jomaszka 13:22, 30 mar 2021

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 24
Witam
Proszę o radę. Chcę posadzić aronię szczepioną na rabacie bylinowej. Co dać aronii w nóżki żeby ładnie wyglądało? Czy liliowce stella d'Oro będą ok?
ajka 15:56, 30 mar 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4068
A_gawa napisał(a)
Aniu, to był mój głos w dyskusji. Na pewno znajdziesz dla siebie najlepsze rozwiązania, bo będą Twoje. Kibicuję! Powodzenia!

Miskant chiński 'Grosse Fontane' jest wysoką byliną - można go użyć zamiast hortensji, a rozplenice dopasować ilością do wielkości rabaty, upodobań itp.
Raba na pewno zmieni charakter i wygląd, ale będzie na niej to, co lubicie.

Użyłam też takich hortensji, bo zobaczyłam w Twoim wątku, że masz z przodu różowo kwitnące żurawki i z bordowymi liśćmi, więc taka propozycja. Osobiście uważam, że hortensje należą do jednych z najpraktyczniejszych krzewów w ogrodach, są właściwie bezproblemowe i do tego pięknie kwitnące.

Możesz zajrzeć do tego wątku, rabata podziwiana:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4577-ogrod-anety?page=25


Dzięki wielkie, jestem bardzo wdzięczna za rady, wieczorem poczytam i pooglądam resztę.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 21:27, 30 mar 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4068
A czy mogłabym zamiast tych trzech hortensji Pinky Winky posadzić hortensję Phantom, albo dwie? i np po jej dwóch stronach miskant Grosse fontanne? Jest większa, bardziej okazała, ile ona potrzebuje miejsca?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
A_gawa 21:50, 30 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
ajka napisał(a)
A czy mogłabym zamiast tych trzech hortensji Pinky Winky posadzić hortensję Phantom, albo dwie? i np po jej dwóch stronach miskant Grosse fontanne? Jest większa, bardziej okazała, ile ona potrzebuje miejsca?


Z tego co czytam, to musi mieć 200x200cm- duża babeczka z niej - masz tyle miejsca? Można prowadzić w formie drzewka.
Zmierz ile masz tam miejsca, później sprawdź jak duże rosną Twoje wybrane rośliny, jakie mają kolory, jak się ze sobą łączą i czy Ci to odpowiada.

Myślę, że wszystko jest do przyjęcia jeżeli Ci się podoba i spełnia Twoje oczekiwania.

A tu poczytajki:
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/425-hortensje-bukietowe-najpiekniejsze-krzewy-lisciaste-kwitnace
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/174-hortensje-najpiekniejsze-gatunki-odmiany-i-kompozycje
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/199-hortensje-sadzenie-i-pielegnacja
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies