Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Jamroczek 21:55, 30 mar 2021

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 116
Dobry wieczór, jaką odmianę rozplenicy polecacie do posadzenia przed zwykłym bezodmianowym różowym rozchodnikiem? Boję się, że hameln może go docelowo zakryć
pozdrawiam Asia
Mary 22:05, 31 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
Może tutaj znajdziesz odpowiedź.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2616-roztoczanskie-klimaty?page=523#post_1
Na kolejnej stronie jest napisane, jaka to rozplenica.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Jamroczek 22:20, 31 mar 2021

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 116
Mary napisał(a)
Może tutaj znajdziesz odpowiedź.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2616-roztoczanskie-klimaty?page=523#post_1
Na kolejnej stronie jest napisane, jaka to rozplenica.


Dziękuję. Jednak hameln. Pięknie wygląda
Marta_80 18:28, 01 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Dzień dobry. Zaczynam praktycznie od zera zakładanie ogrodu, ale najpierw muszę naprawić to, co jako totalna amatorka zepsułam. Co z poniższych zdjęć zostawić, co przesadzić a czego się pozbyć??? Wiem, strasznie to wygląda, dlatego bardzo proszę o pomoc w ogarnięciu tego bałaganu
PS. Taras jest od południowej strony.
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
LIDKA 20:06, 01 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7327
Marta_80 napisał(a)
Dzień dobry. Zaczynam praktycznie od zera zakładanie ogrodu, ale najpierw muszę naprawić to, co jako totalna amatorka zepsułam. Co z poniższych zdjęć zostawić, co przesadzić a czego się pozbyć??? Wiem, strasznie to wygląda, dlatego bardzo proszę o pomoc w ogarnięciu tego bałaganu
PS. Taras jest od południowej strony.


Marta to masz jak ja. Tylko ja napsociłam więcej.
Na razie nic nie wywalaj. Masz już taras. Plot. To fajna rama dla ogrodu.


Musisz przeczytać dużo wątków w dziale ogrody i zobaczyć jak powstawały ogrody.

Musisz sama rozpoznać co Ci się podoba ? Nowoczesnie? Z angielska? Linie proste czy fale?

Potem narysuj plan a w nim uwzględnij gdzie co chcesz.
Plac na ognisko ławkę plac zabaw basen itp.
Plan narysuj w skali. Kartka w kratkę i da się.


Na planie powyznaczaj rabaty

Zrobić listę roslin co lubisz i chcesz.

Jeszcze przegadaj temat ze ślubnym bo wszysko kosztuje i na raz się nie da.

No to ja sie już nawymądrzalam

Powodzenia.

I polecam przeczytać książkę Szefowej Ogrodowiska
Jak zaprojektować ogród marzeń.
Kopalnia wiedzy z pięknymi zdjęciami.

I jeszcze załóż wątek. Będziemy Ci kibicować.
Fajne towarzystwo tu jest.

Ostatnia rada. Kup sobie widły amerykańskie i szpadelek do kancików.. Bez tego ani rusz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marta_80 21:22, 01 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Ojej Lidka, dzięki za rady !!Myślałam, że pewnie nikt się nie odezwie i zginę w gąszczu wątków. A ja jestem baaardzoo zdeterminowana i gotowa do pracy !
Plan w głowie niby już mam, forum przekopałam, milion zdjęć zapisałam i .... No i właśnie .....
Postanowiłam, że w tym roku wykopię lub przesadzę te rośliny, które są najbardziej nie na miejscu, póki są nie za duże. Poza tym po świętach wpada ekipa, aby ,,dorobić” donice po długości tarasu i będzie dysponować mini koparką (podobno niezastąpiona w wyrywaniu drzew z korzeniami - ta koparka oczywiście ).

PS. Jutro jadę po widły!
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Maglime 17:44, 02 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Jaką szerokość powinnam mieć na rabacie wzdłuż ogrodzenia

żeby zasadzić hortensje limelight lub te różowe nazwa wyleciała mi z głowy. Przed hortensjami niska obwodka z cisa. Czy może coś jeszcze dodać? Chodzi o ten pas wzdłuż ogrodzenia.
bettka 23:51, 05 kwi 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 67
Dzień dobry,
potrzebna Wasza pomoc, bo ja nie mam zupełnie doświadczenia i dopiero się uczę. Co można posadzić na niewielkiej rabacie ok. 250x100 cm, od strony południowej? Ja widzę tam 1 kompaktowego, wolno rosnącego iglaka i coś do niego, ale jestem otwarta na inne pomysły. zależy mi, żeby było to coś dekoracyjnego o każdej porze roku (np. zimozielonego), ze względu na frontową wystawę.
Marta_80 10:43, 06 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Maglime napisał(a)
Jaką szerokość powinnam mieć na rabacie wzdłuż ogrodzenia

żeby zasadzić hortensje limelight lub te różowe nazwa wyleciała mi z głowy. Przed hortensjami niska obwodka z cisa. Czy może coś jeszcze dodać? Chodzi o ten pas wzdłuż ogrodzenia.

Podbijam temat, bo również zastanawiam się nad szerokością takiej rabaty - aby zmieściły się tuje, hortensje , trawy i obwódka.
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Wiaan 12:06, 06 kwi 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5344
Marta_80 napisał(a)

Podbijam temat, bo również zastanawiam się nad szerokością takiej rabaty - aby zmieściły się tuje, hortensje , trawy i obwódka.


U mnie przy tujach, hortensjach i obwódce z kulek i niskich traw mam rabatę 2.20 szerokości, a tam gdzie mam żywopłot cisowy, hortensje ogrodowe i będzie obwódka z niskich traw 2,5m.

Jeśli tylko jest miejsce to wg mnie im szerzej tym lepiej. Może na początku przy małych roślinach to dużo miejsca, ale nie będzie trzeba przesadzać, co często robimy.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies