Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Maglime 16:22, 06 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Wiaan napisał(a)


U mnie przy tujach, hortensjach i obwódce z kulek i niskich traw mam rabatę 2.20 szerokości, a tam gdzie mam żywopłot cisowy, hortensje ogrodowe i będzie obwódka z niskich traw 2,5m.

Jeśli tylko jest miejsce to wg mnie im szerzej tym lepiej. Może na początku przy małych roślinach to dużo miejsca, ale nie będzie trzeba przesadzać, co często robimy.


O to ja przesadziłem z tymi hortensjami. Chce tam zrobić raczej wąski pas ok.1m. Może obwodka z cisa A za nim róże? Albo kule bukszpanowe plus co kilka metrów coś kwitnącej na pniu?
Reniaosa 17:40, 06 kwi 2021

Dołączył: 03 kwi 2021
Posty: 8


Witam serdecznie. Bardzo prosze o pomoc w ożywieniu tej kamienistej skarpy. Bardzo podobają mi sie berberysy i trawy ozdobne. Skarpa nie jest szeroka ile roślinek zmieszczę? Skarpa jest nasłoneczniona caly dzień. zrobiłam szkic ale koniecznie potrzebuje fachowej rady. dziekuje pozdrawiam.
Gardenarium 18:39, 06 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj należałoby się pozostawić tylko te murki oporowe co są pionowo, a resztę kamieni usunąć. Nie wygląda to dobrze. Zostaw tylko murek.
Sadź także rośliny płożąco-zwisające na brzegu murka typu irga, trzmielina Fortunego, suchodrzew chiński.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Reniaosa 22:13, 06 kwi 2021

Dołączył: 03 kwi 2021
Posty: 8
Och dziękuję pani bardzo tak część z góry kamieni będzie usunięta zrobią miejsce na roślinki. CZyli te roślinki ok? Coś wysokiego przy ogrodzeniu dołożyć? Coś zimozielonego? Czy wysokie trawy moze? Będzie też oświetlenie myślę że pod trawkami by pasowało żeby nadać romantyczności pozdrawiam i ściskam.
Mariusz72 13:56, 07 kwi 2021

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witam, zaprojektowałem sobie taki kącik warzywny z rabatami. I w miejscu gdzie miały być krzewy owocowe powstała rarbatka kolejna jest to miejsce słoneczne. Bardzo proszę o podpowiedź w kwestii obwódki i ewentualnego doboru roślin. Narazie posadzony jest buk obelisk i stopa pony tails. Koło buka chce posadzić 2 tuje Golden tufet i pomiędzy nimi turzyce ceglastą. Zamysł jest taki żeby to była taka lekka trawiasta rabata. Zupełnie nie wiem co przy brzegu: hakonechloa macra
?
Gardenarium 15:58, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Reniaosa napisał(a)
Och dziękuję pani bardzo tak część z góry kamieni będzie usunięta zrobią miejsce na roślinki. CZyli te roślinki ok? Coś wysokiego przy ogrodzeniu dołożyć? Coś zimozielonego? Czy wysokie trawy moze? Będzie też oświetlenie myślę że pod trawkami by pasowało żeby nadać romantyczności pozdrawiam i ściskam.


Nie część kamieni a wszystkie kamienie z góry, bo inaczej będzie kamieniołom a nie rabata. Tylko ogród skalny robić a nie duże rośliny w to sadzić.
Trawy i berberysy to za mało jest, powinny być jakieś drzewka kuliste na pniu a nawet jedno większe gdzieś w rogu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:01, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mariusz72 napisał(a)
Witam, zaprojektowałem sobie taki kącik warzywny z rabatami. I w miejscu gdzie miały być krzewy owocowe powstała rarbatka kolejna jest to miejsce słoneczne. Bardzo proszę o podpowiedź w kwestii obwódki i ewentualnego doboru roślin. Narazie posadzony jest buk obelisk i stopa pony tails. Koło buka chce posadzić 2 tuje Golden tufet i pomiędzy nimi turzyce ceglastą. Zamysł jest taki żeby to była taka lekka trawiasta rabata. Zupełnie nie wiem co przy brzegu: hakonechloa macra
?


Pomieszaj z tym jeżówki np. jasny róż i ciemny róż, fioletowe szałwie, kocimiętkę, pszczoły będą się uwijały, nie rób iglaków przy warzywniku a raczej rośliny miododajne lub jadalne. A zamiast buka jabłoń ozdobną lub gruszę wierzbolistną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paulinamaj 16:09, 07 kwi 2021

Dołączył: 07 kwi 2021
Posty: 2
Dzień dobry.
Wzdłuż ogrodzenia mamy rabatę o długości ok 100m i szerokości metra.
Rok temu wsadziliśmy klony globosum (co 7.5m czyli co 3 przęsła) oraz po środku pomiędzy klonami hortensje limelight. W tym roku chciałabym dodać coś zimozielonego. Wstępnie myslalam o tujach danica z tego względu, że podobno sa bezobsługowe lub może o cisach. Jeżeli chodzi o cisy to czy może ktoś doradzi jaką odmianę wybrać lub może ktoś podpowie jakie inne rośliny mogłabym rozważyć? Raczej myślę o czymś niskim, max do wysokości hortensji.
Gardenarium 16:19, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Metr to zdecydowanie za wąsko na cokolwiek pod hortensjami. 100 m i 1 metr szerokości - tak wąsko
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paulinamaj 17:27, 07 kwi 2021

Dołączył: 07 kwi 2021
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Metr to zdecydowanie za wąsko na cokolwiek pod hortensjami. 100 m i 1 metr szerokości - tak wąsko

Tak, niestety wiem. Tak już było i to nie moja decyzja a nie możemy tego zmienić, bo tuż obok jest podjazd i dom.
Pod hortensja mi niestety nic się nie zmieści. Szkoda, bo wtedy rzeczywiście mogłoby być ciekawiej. Teraz tylko myślę o czymś pomiędzy hortencjami a klonami...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies