Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Papucy 09:44, 09 kwi 2021

Dołączył: 25 lut 2020
Posty: 7
Witam, posadziłem 3 wiśnie Umbry proszę o poradę co można dorzucić jeszcze w miejsce zaznaczone na zdjęciu, czerwona linia w stronę bramy 1 zdj ( 2 kolejne już się nie zmieszczą) czy grujecznik lub miłorząb będzie dobrym pomysłem, a może 2 graby kolumnowe?

Dodatkowo czy dobrym pomysłem będzie sadzenie wzdłuż drogi dojazdowej przed wiśniami ( zielona linia) żywopłotu z grabu? Po drugiej stronie są zasadzone Miskanty ML zielone kółka na pasie z kamykami ( szer 80 cm ). Czy może zamiast żywopłotu tworzyć na tych 10 metrach rabatę?

Dziękuję
Tynka 17:53, 09 kwi 2021

Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 3
Witam. Czy ktoś mógłby pomóc w doborze roślin na te rabaty (szerokość 80 cm i długość 2,90 m i 7m). Strona południowa. Pozdrawiam
mandarynka 18:10, 09 kwi 2021

Dołączył: 10 sie 2017
Posty: 3
Dzień dobry może to zdjęcie panią zainspiruje.
Gardenarium 19:18, 09 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mandarynko, a czyje to zdjęcie, czyjego autorstwa?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 21:41, 09 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
bettka napisał(a)
A gdyby tak na tym kawałku posadzić słonecznego jałowca Suessica Aurea, to co by do niego pasowało? Albo tuję Szmaragd Gold?


A może zamiast jałowców wsadzisz kulę z żółtego cisa i dwie z zielonego, i obsadzisz carexem i tulipanami?
Zajrzyj do tego wątku: Na Łowieckiej

Tuja też będzie piękna, trochę pielęgnacji - odżywki, strzyżenie i będzie jak marzenie.

To strona południowa? Trochę mało danych podałaś. A co rośnie na ogrodzie?
Masz piękny płot. Może tujka to zbyt skromnie?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 21:49, 09 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Tynka napisał(a)
Witam. Czy ktoś mógłby pomóc w doborze roślin na te rabaty (szerokość 80 cm i długość 2,90 m i 7m). Strona południowa. Pozdrawiam


Pięknie i elegancko. A co lubisz? Jakie roślinki? Same zimozielone czy z dodatkami?

Zajrzyj do wątku: Moja codzienność - ogród Oli, Madżenie ogrodnika... Kiedyś tu...., DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki 1, Gardenarium.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Tynka 10:19, 10 kwi 2021

Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 3
Podobają mi się trawy i hortensje, ale te będą wokół tarasu. Przed domem chciałabym coś zimozielonego. Myślałam o tujach aurea nana z żurawkami na tej mniejszej rabacie, a o trzmielinach na pniu na dłuższej. Tylko co do nich ? Żeby cały rok było ładnie. Pozdrawiam
ewelaa74 21:56, 10 kwi 2021


Dołączył: 29 kwi 2014
Posty: 857
Może Wy znajdziecie jakąś radę? Przedogródek.

Mam przed domem zakopane szambo. Warstwa ziemi dosyć mała. Jałowce się jakoś utrzymały. Ale jak poprosiłam EM żeby trochę przyciął gałązki, bo pan od szamba nie może dostać się do włazów to zrobił tak, że płakać mi się chce...

Tak sobie myślę. Może to dobra zmiana? Wywalić te jałowce i zrobić jakiś okrągły, kamienisty klomb z ciekawym drzewem na środku? Czerwone zwisające liście a pod spodem wypełnić roślinami lubiącymi słońce? Bardzo nasłonecznione miejsce.

Może macie ciekawe pomysły do podejrzenia?

____________________
Ewela - http://www.ogrodowisko.pl/watek/4489-narodziny-ogrodu-eweli
cordian 23:06, 10 kwi 2021

Dołączył: 09 lis 2016
Posty: 6
Witam,
Planuję zrobić rabatę wyspową w kształcie ziarna fasoli. Przyznam szczerze, że mam trochę rozterek. Na zdjęciu z góry czerwoną linią zaznaczony jest kształt rabaty (przepraszam za jakość zdjęcia) w dwóch wersjach - wcięcie z jednej i drugiej strony.
1.

2.

natomiast na zdjęciu z projektem ta rabata w wersji drugiej (rzut 2).


Chciałbym, żeby współgrało to z resztą. Czy może powinien być inny kształt? Teren nie jest za duży, ale chciałbym jeszcze coś tu dorobić Stylem trzymam się z resztą, czyli dominujące będą:
różaneczniki,
element wysoki to buk Purpurea Pendula
obwódka berberys Goldalita
hortensja bukietowa
dwa świerki kuliste.

To w zasadzie tyle, może czosnki lub jakieś trawy - nie wiem.
Wystawa jest południowo - wschodnia i w południe połowa rabaty jest na słońcu, a na drugą połowę cień rzuca dom).
Proszę o radę jak lepiej to będzie wyglądać, dziś już wykopałem nawet krawędzie (wg projektu), ale muszę się upewnić zanim będzie za późno. Jeszcze mogę łatwo zmienić . Teraz wydaje mi się, że jednak opcja nr 1 wygląda lepiej. Nie chciałbym uzyskać efektu oderwanej od reszty rabaty
bettka 11:03, 11 kwi 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 66
A_gawa napisał(a)


A może zamiast jałowców wsadzisz kulę z żółtego cisa i dwie z zielonego, i obsadzisz carexem i tulipanami?
Zajrzyj do tego wątku: Na Łowieckiej

Tuja też będzie piękna, trochę pielęgnacji - odżywki, strzyżenie i będzie jak marzenie.

To strona południowa? Trochę mało danych podałaś. A co rośnie na ogrodzie?
Masz piękny płot. Może tujka to zbyt skromnie?


Tak to strona południowa. Za ogrodzeniem jest ulica bez drzew - latem patelnia.
Oprócz tui Szmaragd Gold myślałam jeszcze o cyprysiku Lawsona złotym.
Generalnie nie chciałabym form kulistych ani szczepionych na pniu. wyobrażam sobie jednego iglaka o zgrabnym stożkowym/kolumnowym pokroju i "cos do tego", mogą być krzewiaste liściaste jako środkowe piętro.

Na większej rabacie po drugiej stronie wjazdu rosną: oczar pośredni, jałowiec pośredni w żółtym odcieniu, wiśnia piłkowana, trzmielina oskrzydlona, jodła kaukaska (dominuje, jest największa), klon palmowy Sangokaku, tuja Maria (żółty czubek, wolnorosnąca, karłowata), 4x berberys odmiana nana. Bardzo lubię ten zestaw, bo zawsze coś się dzieje. Oczar kwietnie już w lutym, iglaki są cały czas zielone a klon ma ładne czerwone gałązki, za chwilę zakwitnie wiśnia, jesienią piękny spektakl przebarwień. To jest kierunek też na tą malutką rabatę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies