Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AlicjaMa 20:06, 13 kwi 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Dziękuję Martko
Dziękuję Ando
Za cenne wskazówki.

Powiedzcie mi proszę, czy mniejsze gabarytowo trawy, np. taki miskant Nana poradzi sobie w miejscu, gdzie jest słońce ok. 1/3 dnia?
A jeśli nie, to zostać przy samych hortkach bobo? Rabata 20m to coś jeszcze możnaby dodać

Martko, chodnik ma 1m i jest jeszcze 1m do ściany budynku. No gdybym wcześniej wiedziała, że złapię bakcyla ogrodowiskowego, to bym to inaczej obmyśliła )

Nie mogę się napatrzeć na te Twoje miskanty!

SalatkaMarlen 10:51, 15 kwi 2021

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 21
Dzięki wielu wskazówkom, i świadomości popełnionych błędów. W zeszłym roku udało się ponownie założyć trawnik na obszarze 2000 m2. Dzięki ogrodowisku Mimo braku nawadniania, starałam się wykańczać dostatecznie przy podlewaniu.

Jak się okazuje obsługa trawnika jest imponująco pracochłonna.
Chciałabym stopniowo zacząć pozbywać się trawnika i zacząć tworzyć ogród.
Nie stety mimo wielu przeczytanych wątków nie bardzo potrafię się za to zabrać. Poza tujami posadzonymi za domem wzdłuż ogrodzenia. Które również reanimowałam (pozbywanie się tkz "szmaty") oraz lawendy posadzonej wzdłuż opaski za domem. To moje pierwsze zmagania z planowaniem świadomie zieleni. Aktualnie jestem na etapie reanimacji trawnika po zimie

Jako pierwszą, chciałabym wykonać rabatę przed domem. Nie lubie pstrokacizny. Podobają mi się zestawienia roślin zimnozielonych, traw ozdobnych z akcentami koloru.

Jeżeli chodzi o kolory to bieli, fiolet/niebieski oraz róż.

Przed domem gleba gliniasta została rok tu przekopana z podłożem popieczarkowym, oraz piaskiem. Jest to strona zachodnia.

Zwracam się z prośbą o pomoc w zaplanowaniu wielkości/kształtu rabaty. Oraz rodzaju nasadzanych roślin.
BASIA8 10:56, 15 kwi 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630


Witaj musisz koniecznie wstawić inne zdjęcia,może mapę, dać kierunki czy to północ czy zachód , bo po tym jednym zdjęciu ciężko będzie komuś coś pomóc. Masz piękny dom i bardzo ładny teren w koło.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
SalatkaMarlen 11:31, 15 kwi 2021

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 21
Za chwilkę postaram się wszystko przygotować. Jest to zachodnia część. Przez większość dnia część przy chodniku jest lekko w półcieniu. Jest raczej wilgotno. Ponieważ cała działka od frontu jest w lekkim spadku kierującym się ku tyłowi.
BASIA8 11:57, 15 kwi 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
SalatkaMarlen napisał(a)
Za chwilkę postaram się wszystko przygotować. Jest to zachodnia część. Przez większość dnia część przy chodniku jest lekko w półcieniu. Jest raczej wilgotno. Ponieważ cała działka od frontu jest w lekkim spadku kierującym się ku tyłowi.


Określ też czy lubisz linie proste czy jednak falowane. Jak najwięcej szczegółów. Ja w tym roku postanowiłam zmienić wygląd rabat. Z linii falowanych chcę zrobić proste bo bardziej mi się podobają. U Ciebie jest potencjał, piękny dom, pięknie jest.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
SalatkaMarlen 13:48, 15 kwi 2021

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 21
Co do linii, to do tej pory wszystko było od linijki. Myślę, że możemy kontynuować z liniami prostymi
ELLA 15:34, 15 kwi 2021


Dołączył: 01 kwi 2015
Posty: 18
Witam.
Korzystając z bez deszczowego dnia postanowiłam popracować w ogródku. I tak oto doprowadziłam go do ruiny, wykopując 4 wielkie łyse kosodrzewiny, funkie którym słoneczne stanowisko nie służyło oraz pozostałości drzew, które nagminnie usuchają na tej rabacie. Padł mi złotokap, dwa wielkie cyprysiki Lawsona nawet wielka jodła a buk pendula na jedą gałąź od 10 lat. Ale co dalej? Opuszczę rolety chyba. Czy jest sens nastoletniego buka pendulę przesadzać, on jest bardzo kruchy gaząki pękają przy byle dotknięciu. Jak przesadzić rododendrona, którego system korzeniowy jest ściśle zrośnięty z sytemem korzeniowym tui a do tego jeszcze zrośnięta jest z tym wszystkim agrowłóknina. I oczywiście jak zagospodarować powstałą pustkę.
ELLA 15:42, 15 kwi 2021


Dołączył: 01 kwi 2015
Posty: 18
A tak to teraz wygląda. Proszę może ktoś w większym dwiadczeniem coś podpowie. Chciałabym aby ta rabata była kwitąca ale też żeby zimą nie była pusta. W części okrągłej rośnie tawuła japońska dzrzewo niestety mrówki sobie zaadaptowały na dom i uschło a liliowce w tym miejscu słabo kwitną. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
ELLA 22:08, 15 kwi 2021


Dołączył: 01 kwi 2015
Posty: 18
Całe dzisiejsze deszczowe popołudnie zastanawiam się co zrobić z tą rabatą ratować czy zamknąć oczy, przekopać a rośliny rozdać i zacząć od nowa.
A może tak?



czerwone to buk oraz berberysy między nimi miskanty
fioletowe-irysy, ostróżki i coś drobnego np. lawenda ( duże fioletowe to powojnik)
żółte- liliowce
ciemna zieleń- kule zimozielone
jasna zieleń trawy
szary- to jednoroczne wybrane w danym sezonie.
SalatkaMarlen 22:35, 16 kwi 2021

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 21
Biorąc pod uwagę, że totalnie się na tym nie znam.
Udało mi się wypocić jakąś tam koncepcję.

Na rabacie mogłyby się znaleźć białe hortensje ( jakaś odmiana do 1,5 m wysokości)
Pomiędzy bądź z tyłu miskanty (jakaś odmiana również max do 1,5 m).
Wcisnęłam tam kulki cisowe, aczolwiek nie mam pojęcia ile ich powinno być.
Pomiędzy hosty.
Na obrzeża jakieś żurawki.
Warto by było dorzucić coś jeszcze zimno zielonego bądź jakieś turzyce.

Rabata po długości miałaby 6 m do końca domu.
A szerokości 1,5m?


Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki, doświadczonych ogrodników.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies