Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Martka 13:46, 11 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Witam i proszę o podpowiedź, co sądzicie o takiej koncepcji rabaty?

Lokalizacja: przed szpalerem ze świerka serbskiego, słońce rano i w południe, po południu cień od świerków, które rosną na linii północ-południe.
Typ: rabata hortensjowa, wybrałam Limelight 11 sztuk, plus nieregularnie w rabacie miskant mornig light, obwódka hakonechloa marca.
Wymiary: długość ok. 13 metrów, szerokość ... no właśnie, 1,5m czy jednak 2?



Będę wdzięczna za sugestie.

AlicjaMa 17:00, 12 kwi 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
Witajcie, rownież chciałabym poprosić o pomoc w zaprojektowaniu rabaty.

Tzn. wiem, co bym chciała tam posadzić, ale zupełnie nie wiem w jakiej rozstawie.

Mianowicie chciałabym posadzić miskanta Variegatus na zmianę z hortensją bukietową i co kilka metrów czarny bez kolumnowy Black Tower.

Rabata ma ok. 20 m długości, ale tylko 1m szerokości, więc zakładam, że miskant i czarny bez pomieści się bez problemów, ale hortensja chyba tylko Bobo wchodzi w grę.

Załączam zdjęcie, ta zielona ściana to miał pierwotnie być cięty równiutki żywopłot, ale właśnie tam, zamiast takiego żywopłotu, chciałabym wspomniane wyżej rośliny. A to dlatego, że za siatką sąsiad już posadził szpaler jałowców, więc mam już gotowe ciemnozielone tło

Strona wschodnia, słońce od rana do wczesnego popołudnia, gleba mokra, kwaśna.
Na tę chwilę brak jakichkolwiek nasadzeń przy chodniku, więc proszę nie sugerujcie się tym.
Na końcu, ale nie w tej rabacie, posadzona jest wiśnia Kanzan, to akurat widać na zdjęciu.
Iwona100 22:05, 12 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Martka napisał(a)
Witam i proszę o podpowiedź, co sądzicie o takiej koncepcji rabaty?

Lokalizacja: przed szpalerem ze świerka serbskiego, słońce rano i w południe, po południu cień od świerków, które rosną na linii północ-południe.
Typ: rabata hortensjowa, wybrałam Limelight 11 sztuk, plus nieregularnie w rabacie miskant mornig light, obwódka hakonechloa marca.
Wymiary: długość ok. 13 metrów, szerokość ... no właśnie, 1,5m czy jednak 2?



Będę wdzięczna za sugestie.

Moja rabata z hortensjami i seslerią ma 2,10 m szerokości.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Martka 23:16, 12 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziękuję, Iwona, piękna ta Twoja rabata, czyli 2m to mus.
Iwona100 12:07, 13 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Tak myślę i widziałam,że Wiola też Ci tak podpowiadała .
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
A_gawa 12:10, 13 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
AlicjaMa napisał(a)
Witajcie, rownież chciałabym poprosić o pomoc w zaprojektowaniu rabaty.

Tzn. wiem, co bym chciała tam posadzić, ale zupełnie nie wiem w jakiej rozstawie.

Mianowicie chciałabym posadzić miskanta Variegatus na zmianę z hortensją bukietową i co kilka metrów czarny bez kolumnowy Black Tower.

Rabata ma ok. 20 m długości, ale tylko 1m szerokości, więc zakładam, że miskant i czarny bez pomieści się bez problemów, ale hortensja chyba tylko Bobo wchodzi w grę.

Załączam zdjęcie, ta zielona ściana to miał pierwotnie być cięty równiutki żywopłot, ale właśnie tam, zamiast takiego żywopłotu, chciałabym wspomniane wyżej rośliny. A to dlatego, że za siatką sąsiad już posadził szpaler jałowców, więc mam już gotowe ciemnozielone tło

Strona wschodnia, słońce od rana do wczesnego popołudnia, gleba mokra, kwaśna.
Na tę chwilę brak jakichkolwiek nasadzeń przy chodniku, więc proszę nie sugerujcie się tym.
Na końcu, ale nie w tej rabacie, posadzona jest wiśnia Kanzan, to akurat widać na zdjęciu.


Ale świetna wizualizacja! Można wiedzieć w jakim programie?

Co do rozstawy, to możesz najpierw spisać sobie jaką wielkość osiągną wybrane przez Ciebie rośliny, później poukładać donice w charakterze roślin na rabacie i zastanowić się czy Ci to pasuje.
Też mam tak wąsko od sąsiada.

Na pewno Variegatus może Ci się tam pokładać, ja musiałam przesadzić - nie chciał tam trzymać się formy, słabo rósł.
Ale możesz próbować. Może okazać się, że u Ciebie da radę.

A nie chcesz wprowadzić jeszcze funkii, przywrotnika? Naparstnicy? Orlików?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Martka 12:43, 13 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
AlicjaMa napisał(a)

Tzn. wiem, co bym chciała tam posadzić, ale zupełnie nie wiem w jakiej rozstawie.

Mianowicie chciałabym posadzić miskanta Variegatus na zmianę z hortensją bukietową i co kilka metrów czarny bez kolumnowy Black Tower.

Rabata ma ok. 20 m długości, ale tylko 1m szerokości, więc zakładam, że miskant i czarny bez pomieści się bez problemów, ale hortensja chyba tylko Bobo wchodzi w grę.


Alicjo, nie mam wielkiego doświadczenia, ale mam szpaler miskantów i stąd wiem, że przy metrze szerokości to miejsca Ci wystarczy najwyżej na miskanty. Napisz, jak szeroka jest ta ścieżka w projekcie? Bo jeśli ma mniej niż 1,5 metra, to rozważyłabym nawet mniejsze odmiany miskanta, Variegatus z czasem będzie się przewieszał i zajmował także przestrzeń ścieżki na dobre pół metra albo i więcej. Widać ten efekt na pierwszym zdjęciu. Bez black tower piękny, ale zapewne też wyjdzie trochę poza ten metr. Natomiast nie umiem ocenić, jaki będzie efekt posadzenia go w rząd miskantów, chyba bym nie ryzykowała, ale tu lepiej, aby wypowiedziały się osoby z doświadczeniem. Załączam Ci zdjęcie poglądowe miskantów, u mnie odmiana gracillimus. Rabata ma szer. 1.10. Powodzenia



AlicjaMa 17:26, 13 kwi 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 93
O matkooo, przepiękny szpaler miskantowy!
Ile lat mają Twoje miskanty? no cudo
I w jakich odstępach były posadzone?

Moja rabata ma 20m x 1m i niestety nie ma opcji na poszerzenie, bo jest już chodnik :/
Z tego, co widziałam w komentarzach m. in. Danusi, to ona poleca Variegatusa do półcienia, stąd go rozważam. To jest strona wschodnia, więc od wczesnego popołudnia jest tam cień rzucany przez dom.

Czarny bez Black Tower szerszy niż 1m? Może da się go jakoś przycinać?

Hortensje Bobo też będą szersze niż 1m?


Dziękuję z góry za cenne rady!









Martka 17:55, 13 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
AlicjaMa, tak wyglądały po trzech latach, sadziłam w 2017, co metr. U mnie rosną przy podjeździe, jest szeroko, 3m, więc w niczym nie przeszkadzają, przy chodniku może to być problemem. Moim skromnym zdaniem mogłabyś rozważyć niższe nasadzenia. Zerknij na wersje nana miskanta. Wtedy mogłabyś połączyć z Bobo. Lub dać inne trawy średniego/niskiego wzrostu. Jest w czym wybierać
Anda 19:16, 13 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33472
Mam tego bza i u mnie jest wąski. Szerszy robi się u góry. Jednak u mnie rośnie w trudnych warunkach, osaczony przez maliny

Te miskanty wyglądają bosko

Również myślę, że skoro masz tylko metr do dyspozycji, to powinnaś iść w mniejsze gabarytowo trawy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies