Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

10:16, 04 paź 2023
Mam zamiar poprzesadzac te rośliny ale nie wiem jak to zrobić żeby był porządek, tam gdzie róże myślałam o hortensjach i trawy te drzewa tez poprzesadzac ale nie wiem jak pomocy
Wiaan 11:07, 04 paź 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5220
Karolina15 napisał(a)
Mam zamiar poprzesadzac te rośliny ale nie wiem jak to zrobić żeby był porządek, tam gdzie róże myślałam o hortensjach i trawy te drzewa tez poprzesadzac ale nie wiem jak pomocy


Zachęcam do utworzenia wątku, tutaj jest mnóstwo pomocnych osób, które udzielą porad Dobrze jest poznać co lubisz, strony świata, jaka ziemia i ogólnie zarys, dużo z nas tak właśnie zaczynało, jak Ty
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
GrassGarden 11:32, 04 paź 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42

Witam,

Proszę o podpowiedź, jak fajnie zaaranżować miejsce na ognisko aby było bardziej przytulne.
Miejsce ma wymiary 5x5 metrów.
Czy wsadzać jakieś drzewka w środku czy jest ryzyko że rozsadzą korzenie?




BASIA8 11:50, 04 paź 2023


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Karolina15 napisał(a)
Mam zamiar poprzesadzac te rośliny ale nie wiem jak to zrobić żeby był porządek, tam gdzie róże myślałam o hortensjach i trawy te drzewa tez poprzesadzac ale nie wiem jak pomocy


Witaj na Ogrodowisku jak najbardziej zachęcam do założenia swojego wątku. Osób pomocnych mnóstwo i można też podpatrzeć rabaty u kogoś i zrobić podobną lub nawet taką samą
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Kasia92 17:53, 09 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Witam
Proszę o porady co mogłabym posadzić na rabacie ze zdjęcia. Jej szerokość to 2 m, a długość 10m. Rabata od strony południowej, więc cały dzień słońce. Chciałabym stworzyć wysoką ścianę roślin, ktore dadzą cień i zasłonią widok na siatkę. Narazie posadziłam przy siatce cisy, ale są one jeszcze bardzo małe. Myślę o posadzeniu 3 niewielkich drzew (o wysokosci do 4m) o niezbyt rozłożystej koronie, ponieważ byłyby posadzone niecale 3 m od ściany domu, a także żeby nie zasłoniły one ścieżki. Drzewa nie muszą się powtarzać. Myślałam o wiśni Umbraculifera i sliwowisni Pissardi. Do tego chciałabym jakiegoś kolumnowego iglaka typu sosna Green Tower. Czy takie rosliny będą odpowiednie na to miejsce, i co mogłabym tam jeszcze posadzić. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Mary 22:11, 09 paź 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Drzewa nie zasłonią widoku na siatkę, bo korony będą powyżej siatki.
Co do zasłonięcia siatki przez cisy to też mam wątpliwości. Jaka to odmiana cisa? Wygląda na odmianę kolumnową.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Kasia92 22:35, 09 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Mary napisał(a)
Drzewa nie zasłonią widoku na siatkę, bo korony będą powyżej siatki.
Co do zasłonięcia siatki przez cisy to też mam wątpliwości. Jaka to odmiana cisa? Wygląda na odmianę kolumnową.


To cisy Hicksi, posadzone rok temu malutkie, nie były jeszcze przycięte i są słabo rozkrzewione. Zależy mi żeby ściana roślin była dość wysoka dlatego chciałabym posadzić drzewa z koronami nad siatką, a pod drzewami posadzić inne niższe rośliny, które zasłoniłyby siatkę.
Wiaan 22:54, 09 paź 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5220
Kasia cis aby się ładnie zagęścił musi być cięty. Ja też z żalem skróciłam swoje ciski i mam już fajne miśki choć ma razie niskie. Trochę to potrwa niestety zanim Twoje będą stanowić zasłonę. Zastanawiam się czy nie za blisko domu na drzewa. Idealne miejsce słoneczne dla traw ale wiadomo wiosną łyso.
Drzewa na stelażu formowane na płasko zajmują mniej miejsca ale to już zabawa z prowadzeniem w ten sposób, takie palmety można zrobić samemu.
Ja bym posadziła od strony siatki wysokie trawy a cisa potraktowała jako obwódkę od strony ścieżki, jak trawy zrobią cień to dla cisa też ok. Jeśli lubisz hortensje bukietowe to mogłyby być na mijankę z trawami. Limelight wytrzyma pełne słońce.


____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Kasia92 23:07, 09 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Wiaan napisał(a)
Kasia cis aby się ładnie zagęścił musi być cięty. Ja też z żalem skróciłam swoje ciski i mam już fajne miśki choć ma razie niskie. Trochę to potrwa niestety zanim Twoje będą stanowić zasłonę. Zastanawiam się czy nie za blisko domu na drzewa. Idealne miejsce słoneczne dla traw ale wiadomo wiosną łyso.
Drzewa na stelażu formowane na płasko zajmują mniej miejsca ale to już zabawa z prowadzeniem w ten sposób, takie palmety można zrobić samemu.
Ja bym posadziła od strony siatki wysokie trawy a cisa potraktowała jako obwódkę od strony ścieżki, jak trawy zrobią cień to dla cisa też ok. Jeśli lubisz hortensje bukietowe to mogłyby być na mijankę z trawami. Limelight wytrzyma pełne słońce.




Przegapiłam w tym roku cięcie, też było mi szkoda ich wysokości, ale na wiosnę napewno je zetnę. Czy powinnam je ściąć o połowę czy więcej? Też obawiam się tego, że drzewa będą za blisko domu, dlatego chciałabym, żeby były niewielkie, którym można przycinać koronę. Może pomiędzy jakieś krzewy? Trawy są piękne, gdyby nie to, że właśnie trzeba czekać długo wiosną aż ruszą
Beata36 12:06, 10 paź 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Słuchajcie czy sądzicie jeszcze trawy czy już ryzyko sądzić o tej porze?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies