Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

MagdaLenka 14:10, 19 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 822
Tam, gdzie śnieg spada z dachu dadzą radę tylko byliny. Wszystko inne będzie połamane. Śnieg ma sporą masę.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Beata36 14:49, 19 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Narazie kładę obrzeża i nie mam pomysłu na ta rabatę musi byćyc coś wytrzymałego na słońce bo to południowa strona więc kątem można sadzone na schodach robić hi hi
Beata36 14:50, 19 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Sadzone jajeczka rzecz jasna,
Judith 15:09, 19 wrz 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9963
Istnieje także możliwość, ze śnieg nie będzie zjeżdżał . Zależy, jaki masz kąt nachylenia dachu.
U mnie śnieżny zjazd zdarzył się chyba raz, a śnieg wylądował daleko od domu. Ja mam kąt około 30 stopni.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Beata36 16:51, 19 wrz 2023

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
U mnie zjeżdża jak jest oczywiście bo z tym to też nie zawsze...to już się robi rarytas u nas w zimę hi hi to w takim razie rabata powstanie trawiasto bylinowa...nie chce ryzykować łamania krzaczków
Maciej87 08:53, 26 wrz 2023

Dołączył: 27 lip 2023
Posty: 12
Witajcie,
pytanie do specjalistów. Rabata prostokątna 2,00 x 11,35 wzdłuż płotu wystawiona na stronę południową, czyli słońce cały dzień. Plan był taki jak na załączonym zdjęciu, żeby zaczynając od góry posadzić dwie brzozy pożyteczne, obsadzić je kosodrzewiną, rozplenicami, berberysami, idąc dalej w dół budleja Dawida (white profusion), jaśminowiec wonny, przed nimi w trójkąt budleja Dawida (empire blue), dalej laurowiśnia, głogownik, laurowiśnia, przed nimi miskant chiński, wierzba hakuro nishiki i hortensje bukietowe i zamknąć wszystko perukowcem podolskim. Zaczynam jednak mieć wątpliwości czy na 2 metrowej rabacie zmieszczę dwa rzędy roślin, biorąc pod uwagę, że tylna część to dość duże krzewy. Przykładowo znajduję informację, że takiej budlei wp należy zostawić promień około półtora metra, natomiast potem inna informacja, że budleje wp sadzi się w rozstawach co 100 cm. Prośba o pomoc w zaplanowaniu.

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/247/2474428/thumb_original.jpg
LIDKA 17:13, 26 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7184
Nie zmieścisz
miałam budleje na 3 m rabacie i zeżarły inne rośliny. zrób rabate 4 lub 4 m głęboką. i daj normalne foto bo sie otwiera
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Maciej87 10:14, 27 wrz 2023

Dołączył: 27 lip 2023
Posty: 12
Na pierwszym zdjęciu widać omawiany pas 2,00 x 11,35 do linii trawnika. Na końcu te trzy tuje chcę usunąć (docelowo wszystkie, skłonny jestem zostawić ewentualnie pojedyncze sztuki wkomponowane w inną roślinność. Kupując działkę tak już po prostu było). Na drugim zdjęciu widok z salonu, także łatwo się domyślić, że na prześwicie do sąsiada potrzebowałbym coś co mnie zasłoni, bo intymność w salonie jest bliska zeru. Prośba zatem o inspiracje, co by można było posadzić dwupiętrowo na tym skrawku ziemi




GrassGarden 11:33, 28 wrz 2023

Dołączył: 16 cze 2021
Posty: 42
Może żywopłot grabowy?
LIDKA 13:39, 28 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7184
Mnie sie podoba Twoja działka Macieju,

tuje zostaw . Nic innego nie da Ci trwałej i zielonej zasłony. Jeśli je puścisz bez cięcia to 2 razy w roku dasz nawóz i nie ma z nimi roboty w zasadzie.

Przed tujami zryj trawe i zrób rabatę to tuje nie będą Cię drażnić. zostaw tylko trawiastą ścieżkę.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies