Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

A_gawa 15:30, 28 maj 2024


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1470
Czy ktoś z Was ma trawnik pod brzozami Doorenbos? Daje radę? Podpowiecie co zrobić, żeby wyszedł?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Izka 10:13, 01 cze 2024


Dołączył: 22 wrz 2015
Posty: 23
u mnie nie daje rady dlatego obsadziłam hosty zielono-białe, fajnie się komponuje
____________________
Izka 10:19, 01 cze 2024


Dołączył: 22 wrz 2015
Posty: 23
prośba o pomoc,

taki mam widok z tarasu potrzebuję coś aby zasłonić sąsiada dom (bliźniak),

myślałam, żeby wysadzić pojedynczą tuję z lewej strony i wsadzić drzewo dość wysoko szczepione, zastanawiam się jakie? tulipanowiec, kanzan, brak pomysłu,
____________________
Karolinka1988 18:57, 11 cze 2024

Dołączył: 11 cze 2024
Posty: 14
Witajcie, mam wielką połać trawnika i mam zamiar go przełamać rabatą. To ten kwadrat wyznaczony białym sznurkiem na środku trawnika. Tam gdzie leży piłka planuję posadzić brzozę doorensbos. Jako obwóda jałowiec Blue star nawiazujacy kolorem do świerków. W środku rozplenice, hortensje bukietowe, róże okrywowe, jeżówki i szalwie.
Co o tym myślicie ?
ajka 14:06, 21 cze 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4582
Hejka, poszukuję pomysłu, inspiracje na zagospodarowanie wysokich trzech donic na tarasie, w miejsce umarłych bambusów

https://www.ogrodowisko.pl/watek/8001-ogrod-ponad-miare-czyli-trudne-poczatki?page=453#post_5
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki okolice Wrocławia
Bozena7111 13:19, 12 sie 2024

Dołączył: 11 lip 2024
Posty: 25
Dzień dobry,

Nie mam pomysłu na te rabatę o długości 5 m ..musi być wąska max 2-2.5 metra. Stanowisko pól cieniste.
Po prawej stronie jest parking a wzdłuż wjazdu hortensje limenligt.
Moje pytanie
Nie wiem czym podsadzić te denerwujące łyse od dołu niebieskie jałowce. Chciałabym coś wąskiego zimozielonego wys ok 1 m .
Krzew na pniu to krzewuszka z odzy sku obok róża która jest do usunięcia. Pomiędzy dwie hortensje candlelight.
Krzewuszka jest szczepiona na wys ok 60 cm.
No i nie mam pomysłu.
Obok, z lewej jest trzepaku ..planowałam posadzić tam bluszcz żeby obrósł ten nieciekawy element. Będę wdzięczna za sugestie.


.
Marcin89 14:58, 12 sie 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 3611
Dzień dobry.

Ten trzepak w rabacie nie pasuje, ja bym go przeniósł w inne miejsce.

Bluszcz na pewno nie przyczepi się do metalowego trzepaka, musiała by być siatka i najlepiej przywiązywać pędy pionowo.

Jeśli chodzi o zasłonięcie dołu jałowców to dobrze robi to hortensja bukietowa jak widać. Poza zimą oczywiście. Można by dodać hortensje takie same i pomiędzy hakonechloa, piękny duet

Jakoś jałowiec i drugi iglasty krzew mi osobiście nie leży. No chyba, że jakiś zimozielony krzew liściasty (a jest ich sporo). Wszystko kwestia gustu i szerokości roślin.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 15:18, 12 sie 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 9029
Bozena7111 napisał(a)
Dzień dobry,

Nie mam pomysłu na te rabatę o długości 5 m ..musi być wąska max 2-2.5 metra. Stanowisko pól cieniste.
Po prawej stronie jest parking a wzdłuż wjazdu hortensje limenligt.
Moje pytanie
Nie wiem czym podsadzić te denerwujące łyse od dołu niebieskie jałowce. Chciałabym coś wąskiego zimozielonego wys ok 1 m .
Krzew na pniu to krzewuszka z odzy sku obok róża która jest do usunięcia. Pomiędzy dwie hortensje candlelight.
Krzewuszka jest szczepiona na wys ok 60 cm.
No i nie mam pomysłu.
Obok, z lewej jest trzepaku ..planowałam posadzić tam bluszcz żeby obrósł ten nieciekawy element. Będę wdzięczna za sugestie.


.


Hey Bożenka
Załóż wątek i zaplanuj ogród po
Całości.
Trudno doradzić jedną rabatę jak nie widać reszty.

Po pierwsze bym zdjeła darń i wycieła ładny kant.
Zakartonowała i dała kore.
Co masz wywalić to wywal.

Krzewuszka niewyględna. Ja bym ją obcieła mocno żeby sie korona zagęściła.

Dziury w jałowcach to albo cisy zakryją albo zrób ładny szpaler z hortensji i traw .
Tylko musisz je dość odsunąć bo jak bedą zasłaniać jałowcom gałęzie to sie jeszcze bardziej ogołocą.

Trzepak przenieś albo wyrzuć. Zapewne jest zabetenowany i to kłopot.

Jak ma być rabata to on tam zbędny .





____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 15:25, 12 sie 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 9029
Izka napisał(a)
prośba o pomoc,

taki mam widok z tarasu potrzebuję coś aby zasłonić sąsiada dom (bliźniak),

myślałam, żeby wysadzić pojedynczą tuję z lewej strony i wsadzić drzewo dość wysoko szczepione, zastanawiam się jakie? tulipanowiec, kanzan, brak pomysłu,


Hey Izka
Potrzebujesz tam porządnego żywopłotu, przed nim rabaty i drzew. Jedno drzewo nie załatwi Ci sprawy.
CZy te żółte cyprysy rosna w lini?
Jeśli tak to bym dosadziła takich samych po całej długości płota.

Albo tuje bo najszybciej rosną.

Jak chcesz mieć ogród to trafiłaś w dobre miejsce. Załóż wątek, dawaj plan działki. Zaznacz gdzie co jest i co chcesz z architektury jeszcze i co
masz już a pomożemy zaplanować. I zrealizujesz w swoim tempie i etapami.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Magdic 19:03, 12 sie 2024

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 100
Cześć, odnowiłam właśnie mój wątek sprzed kilku lat. mam wstępny plan - szczegóły w moim wątku.
Na razie potrzebowałabym pomocy w zapanowaniu rabaty pod dużą sosną. W większości jest tam cień, tylko rano na części najbardziej oddalonej od sosny jest słońce, ale to tylko latem.

Zaplanowałam tu floksy szydlaste i hosty. Czy jest coś jeszcze co wytrzyma w cieniu pod drzewem i pasowałoby tutaj?
Długość rabaty około 2,5 metra, szerokość 1,3 metra.

Na lewo od rabaty jest niezrobiona jeszcze ścieżka (planujemy betonowe płytki imitujące drewno), dalej jest na podwyższeniu taras.



EDIT: A tu usytuowanie rabaty - między tarasem a trawnikiem.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies