Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

jumestynka 13:02, 29 wrz 2023

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 11
Witam serdecznie,

Mam serdeczną prośbę o pomoc w doborze roślin, w zasadzie drzew, które skutecznie zasłoniłyby dom sąsiada, a przynajmniej widoczne na zdjęciu okna .
Rabata przy płocie jest dość wąska, ok 80 cm. Obecnie rosną tam brzózki, hortensje anabell i trawy gracimillus.
Nie wiem na co się zdecydować.
Mąż chciałby posadzić tuje, bo szybko rosną i są zimozielone, ale mamy ich sporo z boku
i tyłu domu - ja wolałabym coś innego.
Myślałam o:
wzdłuż ogrodzenia na drewnianej części
- grabach kolumnowych - 4-5 sztuk
- bukach Dawyck gold - 4-5 sztuk

lub
trzech świerkach srebrnych lub kłujących - w trawniku, po środku.

Będę wdzięczna za pomoc i wszelkie opinie


Judith 13:22, 29 wrz 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9962
Jumestynko, na pewno nie chcesz takiej odpowiedzi, ale innej być nie może: drzewa, które posadziłaś rosną zbyt blisko ogrodzenia. Gdyby dosadzić jeszcze kilka stworzyłyby przesłonę za kilka lat. Ale - jak wyżej... Jeśli to Dorenbosy najlepiej odsunąć je od ogrodzenia i kilka dosadzić. Są oczywiście inne opcje, ale drogie: drzewa rozpięte na stelażach w oczekiwanej przez Ciebie wysokości - stworzyłyby przesłonę idealnie na wysokości okien. Oczywiście także posadzone dalej od ogrodzenia.
Pozdrawiam i powodzenia!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
jumestynka 13:38, 29 wrz 2023

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 11
Judith,
bardzo dziękuję za odpowiedź - uwagi osoby, która wie więcej na temat ogrodów zawsze mile widziane

Te brzózki to samosiejki, przesadzone z łąki, myśleliśmy, żeby je przesadzić gdzieś indziej, a w ich miejsce dać coś nowego.
Jeśli zostaną, to trzeba będzie je odsunąć od ogrodzenia.

A iglaki w trawie? Tak aby przysunąć 'barierę' bliżej tarasu ? Tylko czy nie przytłoczy i tak niedużego ogródka.


Widziałam drzewa rozpięte na stelażach, ale wolałabym chyba bardziej naturalną formę
i tak, jak napisałaś, to dość droga opcja.

Judith 14:23, 29 wrz 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9962
Iglaki są zawsze dobrym rozwiązaniem na żywopłot, jednak zanim urosną tak, by zasłonić okna minie wiele lat .
I najważniejsze - nie w trawie, ale na mocno poszerzonej rabacie. Zostanie mnóstwo miejsca na przejście - ten fragment to nie jest wszak właściwy ogród . Potraktuj go jako przejście z frontu na tył ogrodu .

Jeśli to zwykłe brzozy, to nie powinny rosnąc w tym miejscu - zbyt blisko ogrodzenia, zbyt blisko domu.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 14:30, 29 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7177
Zrób porządną rabatę. 3 piętra roślin.

jak działka mała to brzóz samosiejek bym nie sadziała. te co widać od sąsiada jakieś rachityczne chude pnie mają. poza tym brzozy to pijaczki i bedą osuszac teren wokół tuż pod powierzchnią ziemi.

ile tam masz m od budynku do granicy?

Buki albo graby kolumnowe to znacznie lepszy pomysł ale musiałyby rosnąć ok 2 m od płota.

Polataj na forum, znajdziesz ogrody na małych działkach. Daria ma taki. Ma tylko trawiastą ścieżkę 120 cm szeroką a ogród jest piękny.

Ja mam rabatę bukową. szeoka 2 m długa ok 16-18 m. i mam tam 7 drzew co 2 m około,
buki mam na skraju rabaty, tuje w tle, płot z betonu. wypełnienie z hortek i niskich traw. uważam że 2 to za płytko. nie słuchałam jak mi dziewczyny tu mówiły żeby zrobić szerzej. moja rabata była przed budową sąsiada ale widze ze spełni rolę przesłony. muszę zasłonić choć trochę pięklny czarny dach bo mi dominuje nad ogrodem.

Wątek założ bo od 1 porady ogrodu nie da się zbudować.

i będę kibicować.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 14:31, 29 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7177
a i jeszcze na koniec, nie lubię grabić takich drobnych liści jak mają brzozy. to śmieciuchy straszne.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
jumestynka 15:02, 29 wrz 2023

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 11
Dziękuję Dziewczyny

Dużo cennych informacji, przejrzę sobie forum i popatrzę na małe ogrody.

Do tarasu i części domu ( dom w L rozłożony prawie na całej działce ) mam 4,2m,
więc mało. Bardziej traktujemy ten dom jak apartament na działce - ogrodu nie jest za dużo i jest raczej minimalistyczny.

Sporo brzóz już wycięliśmy , bo to były takie długie, wątłe samosiejki, jak za płotem u sąsiadki - pewnie też je wytnie.
Mój mąż ma słabość do brzózek i znowu posadził te małe. Na szczęście ja tych liści nie zbieram , to jego działka i też się dziwię, że jeszcze nie ma dość.
Może Wasze argumenty go przekonają , żeby się ich pozbyć
Wiaan 15:11, 29 wrz 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5227
Tutaj jest ładne ogrodzenie i drzewa formowane na stelażu byłyby idealne, ale czytam, że nie bardzo lubisz. Graby szczepione nawet bez formowania ładnie rosną do góry, jest tam chyba bardziej zacienione miejsce więc idealnie. Pod spodem wtedy hortensje i trawy tak jak widzę, ze masz. Tak mam u siebie
Ja osobiście lubię brzozy i ich liście łatwo sprząta się kosiarką ale tutaj jest wg mnie blisko domu i to, że one pijaczki jak już Lidka już pisała.
Jak mąż tak lubi brzozy to może gdzie indziej znajdziecie miejsce na mały zagajnik
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
jumestynka 15:56, 29 wrz 2023

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 11
Wiaan, brzózek ci u nas dostatek , mamy jeszcze trzy miejsca , gdzie mąż może sie wykazać
Pomysł z grabami lub bukami , plus hortensje i trawy bardzo mi się podoba .
Zastanawiam się tylko co będzie lepsze , które z tych drzew dłużej zachowuje liście i jest mniej wymagające, bo ziemia u mnie pod spodem gliniasta, ale też ze sporą warstwą dobrej
LIDKA 16:02, 29 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7177
Moje buki jak i reszta ogrodu też na glinie. liście zasychaja na gałązkach i sie trzymają niemal do wiosny.Ja mam buki dawyck purple 5 szt i 2 szt buk rohani purple. Rosną szczupłe, kupowałam patyki po 1 m w 2021 roku a teraz maja po 2.5 m.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies