Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

inag 10:26, 19 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
A czy sądzicie że dosyć wysokiego już klona Carnival, nie szczepionego a rozgałęzionego od dołu można podsadzić też czymś z białym akcentem (miskant Variegatus, dereń,...) Czy będzie zbyt biało w tej kompozycji? Rośnie on w "oczku" zrobionym w granicie przy samym wejściu do domu. Nie ma tam wiele miejsca - jakiś 1 - 1,5 metra kwadratowego, ale chciałabym trochę urozmaicić widok, bo jest nudno...
Szukałam jakiś inspiracji w internecie ale z tym akurat klonem nie znalazłam nic
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
goniak 09:16, 20 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
inag napisał(a)
A czy sądzicie że dosyć wysokiego już klona Carnival, nie szczepionego a rozgałęzionego od dołu można podsadzić też czymś z białym akcentem (miskant Variegatus, dereń,...) Czy będzie zbyt biało w tej kompozycji? -(


Moim zdaniem będzie pstrokato, bo rośliny, które proponujesz są w podobnej kolorystyce co klon.
Klon Carnival jest bardzo strojnym drzewem z powodu kształtu i dwukolorowej barwie liści.
Na rabacie, siłą rzeczy będzie pełnił główną rolę i ewentualnie można mu u podnóża zrobić jakieś tło roślinne w czystych, kontrastowych kolorach. Swoją droga przydałoby się zdjęcie tej rabaty, którą opisujesz

Sadziłam takiego klona, w towarzystwie bordowych żurawek u podnóża, za plecami dałam mu szpalerek bordowych, kolumnowych berberysów, po bokach zaś, karłowe, świerki gniazdkowe.
Całość przełamałam jeżówkami, w kolorze różu i bieli.
To jest moje zdjęcie, ale było robione w pełnym słońcu i jest kiepskiej jakości



____________________
Małgosia mój zielony świat
inag 12:35, 20 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
No właśnie... Zgadzam się, że klon ten jest bardzo charakterystyczny, jaskrawy i bardzo rzuca się w oczy z daleka. Dlatego też posadziłam go przy samym wejściu do domu ale mam problem, tak jak pisałam z jego skomponowaniem z innymi roślinami. Boję się trochę z jednej strony sadzenia koło niego innych kontrastowych roślin bo nie mam doświadczenia w takich kompozycjach i nie chciałabym by wchodzący do domu dostali oczopląsu od pstrokatych barw Z drugiej strony nie wiem czy drzewo z białymi akcentami nie zgubi się (tak jak pisałaś) w białym towarzystwie np. białego żwirku? Poza tym to miejsce u mnie jest bardzo małe, otoczone czerwonym granitem więc byloby bardzo patriotycznie
Dodatkowo fakt, że natłok: granit, żwirek i skałki to "misz masz" i trzeba mieć dużo wyczucia, którego chyba jestem pozbawiona, by zestawiać w ten sposób materiały tak żeby ładnie wyglądały



Niestety przy wejsciu do domu jest dużo kostki. Myślałam by posadzić jakiś krzew który trochę, rozrastając się wyjdzie poza ramy tego oczka i wizualnie sprawi, że będzie ono większe stąd tak palnęłam tego derenia. Tylko w zimie jest pusto i bardzo smutno...
PS. Płot jest tragiczny - do wymiany.
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
Gardenarium 15:39, 20 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź trzy mocno zielone kule z bukszpanu lub cisa, lub mieszane (dwa cisy, jeden bukszpan), posyp czarnym granitem tłuczonym. albo niczym, jeśli kule będą wielkie. Będzie bomba na wejściu.

Obawiam się tylko że jest tam za wąsko na okazałe kule, średnie będą trochę pewnie zbyt skromne. W wolne dziury Carex testacea Prairie Fire.

Jeśli to nie wejdzie, po prostu wolne miejsce wypełnij zimozielonymi roślinami, jeden gatunek po całości, mocno zielony, nie pstrokaty, albo czarny Ophiopogon "Nigrescens" i kule wytoczone z szarego granitu ułóż.

Ponieważ klon gubi liście, jego zielone jednolite tło powinno być w kolorze zarówno odmiennym od białego to jeszcze odmiennym od czerwonej kostki.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:46, 20 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze mi przyszło do głowy żeby posadzić kilka sztuk włosiastej Chamaecyparis pisifera 'Filifera Nana' albo jakaś odmiana podobna nie jest żółta, chociaż i żółta mogłaby być.

Jeszcze może być Tsuga canadensis 'Jeddeloh' - obie te rośliny "wylezą" poza kostkę, tylko daj im dobrej ziemi i podlewaj w przeciwnym wypadku zbiednieją w ekstremalnych warunkach, gdy ciasno będą miały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwona0765 15:47, 20 lis 2013


Dołączył: 16 lis 2013
Posty: 203
"Witam! Mam pytanie dotyczace obsadzenia drogi dojazdowej do domu -ma 35 m. długosci i ponad 4 szerokości , planujemy z mężem po obu stronach posadzić brzózki czy uważacie to za dobry pomysł? I w jakiej odległości od granicy można sadzić brzózki, a w jakiej iglaki np.
świerk.

Proszę o odpowiedz.
Iwona."
____________________
Kawałek ziemi na którym ma powstać dom i ogród
Gardenarium 15:58, 20 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od tego jakie to będą brzozy, Pospolite jako aleja powinny moim zdaniem pasować do otoczenia, może lasy iglaste, suche piaskowe tereny, wrzosowiska, trawy. Drzewa typowo alejowe to nie są, w dodatku są dość kruche, rosną wysoko i mogą się łąmać, co może być niebezpieczne.

Posadzone pod sznurek w równych odległościach nie będą pasować a nieregularnie to powinno się z nich robić grupy.

Ja odradzam, lepsze są z brzóz Betula jacquemontii czyli brzozy himalajskie, ale też nie jako drzewa drogi dojazdowej.

Typowe drzewa alejowe to lipy, klony (najlepiej kuliste), wiśnie 'Umraculifera", platany, może kolumnowe graby 'Fastigiata'?

Poniżej więcej inspiracji jakie wybrać drzewa
Link do zdjęć

Odległość od granicy? Zależy co jest za ogrodzeniem, jeśli puste pola, możesz dosunąć się do ogrodzenia na metr, półtora, a jeśli okna sąsiada to możesz mieć konflikt, z powodu zacienienia, choć przepisów na ten temat trzeba szukać w gminie. Ogólnopolskich nie ma.

Zywopłot ze świerków możesz na metr od ogrodzenia, a żywopłot z tui Smaragd nawet bliżej, po płocie po prostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inag 16:00, 20 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Gardenarium napisał(a)
Posadź trzy mocno zielone kule z bukszpanu lub cisa, lub mieszane (dwa cisy, jeden bukszpan), posyp czarnym granitem tłuczonym. albo niczym, jeśli kule będą wielkie. Będzie bomba na wejściu.

Obawiam się tylko że jest tam za wąsko na okazałe kule, średnie będą trochę pewnie zbyt skromne. W wolne dziury Carex testacea Prairie Fire.


Ten pomysł z wielkimi kulami bukszpanu bardzo przypadł mi do gustu.. (tym bardziej że schody chcę obstawić pokaźnymi donicami właśnie z elementami bukszpanu więc byłby to jakby ciąg dalszy aranżacji..).Boję się tylko o to miejsce. Teraz tak kombinuję żeby to trochę powiększyć na wiosnę. Mąż mnie powiesi jak nic...
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
Gardenarium 16:01, 20 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ile w najszerszym miejscu, a najlepiej zrób schematyczny rysunek z podanymi wymiarami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwona0765 16:11, 20 lis 2013


Dołączył: 16 lis 2013
Posty: 203
Czyli najlepszą opcją będą tuje, co prawda w pobliżu nie ma żadnego budynku, ani płotu, są same pola, budynki znajdują się trochę dalej. Dziękuję bardzo za pomoc.
____________________
Kawałek ziemi na którym ma powstać dom i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies