Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

jambosana 15:41, 18 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
inag napisał(a)


Witaj! Nie wiem czy moja rada będzie trafna, zwłaszcza, że sama ich potrzebuję ale gdybym ja miała zdecydować to chyba postawiłabym w tym miejscu na coś większego jak np. ta wiśnia, po obu stronach ścieżki, która ma tam powstać. Wg mnie stworzyłoby to efekt takiej jakby "bramki zapraszającej do dalszej części ogrodu".


Ja też to tak widziałam - taka brama do reszty ogrodu, ale gdzie indziej zdecydowanie mi odradzono duże drzewa i zgłupiałam. Laik ze mnie i pomyślałam, że może nie widzę czegoś, co dla innych jest oczywiste.

Może jeszcze ktoś się wypowie.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 20:05, 18 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja w kwestii drzew, wg mnie nie sadź, a w żadnym wypadku robinii. Nie polecam jej. Szkoda miejsca.

Ja tutaj widzę niższe nasadzenia i na podkreślenie iglaki ale nie wyższe jak 1.5 metra
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jambosana 20:41, 18 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Gardenarium napisał(a)
Ja w kwestii drzew, wg mnie nie sadź, a w żadnym wypadku robinii. Nie polecam jej. Szkoda miejsca.

Ja tutaj widzę niższe nasadzenia i na podkreślenie iglaki ale nie wyższe jak 1.5 metra


A jednak nie pasuje ! Zaufam Ci, na pewno Twoje wprawne oko widzi to, czego ja nie widzę.

Dać takie pionowe akcenty z cisów, czy raczej jakieś kulki na pniu, jak widoczny na mojej skarpie cyprysik lawsona Ivonne ?

I niskie nasadzenia to mogą być róże okrywowe i niskie trawy ?

A co do robinii, to na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że i Tobie chyba się ich młode czuprynki kiedyś podobały - są w "Ogrodzie z zapożyczonym krajobrazem". Ostatnio je jednak intensywnie obserwowałam i chyba rozumiem dlaczego ich już nie sadzisz. Stare są brzydkie i łamliwe.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
inag 22:11, 18 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
jambosana napisał(a)


Dobry wybór ! Rozplenica z rozchodnikiem bardzo Ci się spodoba. Ja się w tym połączeniu też zakochałam dzięki zdjęciom Danusi i musiałam takie mieć. Może jeszcze gdzieś je powtórzę, tylko np. z innym rozchodnikiem albo z rozplenicą wschodnią - podobno wcześniej zakwita niż japońska.


Fakt - zdjęcia są boskie! Można pokochać ogród patrząc na takie cuda. (Nawet mój mąż zaczyna coś przebąkiwać, że pojedzie ze mną na targi ogrodnicze a to już spore osiagnięcie)
Pozdrawiam serdecznie!
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
inag 22:16, 18 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
jambosana napisał(a)


A jednak nie pasuje ! Zaufam Ci, na pewno Twoje wprawne oko widzi to, czego ja nie widzę....

Ja też bym zaufała to właśnie to o czym mówiłam. Profesjonalne oko zawsze widzi inaczej, lepiej.
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
goniak 22:57, 18 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
inag napisał(a)

Ja też bym zaufała to właśnie to o czym mówiłam. Profesjonalne oko zawsze widzi inaczej, lepiej.

Nie popadajmy w paranoję, ogród robisz dla siebie a nie dla innych, choćby i profesjonalistów
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 08:16, 19 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie napisałam, że nie pasuje trzcinnik, napisałam że ja go nie sadzę, bo potrafi być nieporządny. Choćby Anula - miała trzcinnik i wywaliła także, zamieniła na miskant 'Variegatus', który lepiej się trzyma pionu i nie wygląda śmieciowato. To tyle. Trzcinnik też pasuje, ale ja bym nie posadziła.

Co posadzisz musisz sama zdecydować biorąc różne aspekty, ja tylko zwracam uwagę na jego wady.
Nadmienię, że miałam go z 15 lat temu w ogrodzie Babci Jasi i wyleciał, Zawsze wyglądał na "połamany".

Jeszcze tylko dodam, że ta rabata jest dość ryzykowna, stawianie na tak duże obsadzenie tylko jednym gatunkiem zawsze niesie ze sobą ryzyko kiepskiego wyglądu tej części ogrodu poza okresem kwitnienia, a więc bardzo długo. To co pasuje do rozchodnika, aby podkreślić jego urodę, powinno kwitnąć w tym samym czasie. Taka jest rozplenica, może być Carex testacea 'Prairie Fire, będzie zimozielony wtedy, gdy rozchodniki będą się budziły do życia.

Taką rabatę jest sens tworzyć, gdy w konkretnym okresie chcesz mieć spektakularny efekt. Jeśli będziesz koło niej codziennie przechodziła, może Ci się znudzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:25, 19 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia z netu są wyrywkowe, zachwycają, ale są jakby wyrwane z tego co obok. Podejdź do tego jako do całości, czy będzie pasowała do reszty ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:37, 19 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Znalazłam że jambosana też posadziła rozplenicę z rozchodnikiem

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak?page=13

Tutaj dodany jest miskant 'Zebrinus'i Astilbe





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:38, 19 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W 2011 podobna aranżacja na wystawie, tylko pomieszane kolory rozchodników





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies