Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

EwaK1984 22:51, 05 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Witam. Może i mi ktoś pomoże. Mam małą rabatę w rogu działki w kształcie trójkąta. Z przodu w rzędzie rosną kostrzewy sine,a z tyłu miscanthus maleparthus.. Podpowie ktoś jaką trawę posadzić w środku? Moim założeniem była rabata z trawami, ale brak mi pomysłu na tą środkową część.

____________________
Ewa To dopiero początek...
EwaK1984 22:55, 05 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
I jeszcze jedno pytanie. Po całej długości działki mam posadzone thuje. Nie należą do najpiękniejszych(a zimą są wręcz okropne),ale już są i jest ich bardzo dużo. Została mi jeszcze jedna strona działki do obsadzenia i nie wiem, która thuja byłaby w miarę podobna do tej którą już posiadam.Pomożecie?
____________________
Ewa To dopiero początek...
ala 11:22, 06 kwi 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
Te tuje trzeba pod nawozić bo chyba im koloru brak, z czasem można będzie je formować w żywopłot co je zagęści.
Nie wskazane jest obsadzanie płotów tym samym ale jeśli chcesz to odmian nie ma dużo. Ja to myślę, że pewnie jest to Brabant bo Szmaragd nawet słabej jakości byłby gęstszy, kolumnowy.

Co do traw to ja bym wolała posadzić coś co cały rok będzie oko cieszyło. Same trawy na zimę trzeba związać, wiosną ściąć i jest łyso zanim urosną. Formy pienne, hortensje ja bym sadziła taj jak tu widzę na zdjęciach.
11:40, 06 kwi 2016
Witam, mam na imię Monika i ogrodowisko zainspirowało mnie do stworzenia pięknej oazy wokół domu, ale... pomysłów brak. Wielki szacunek dla pani Danusi, super doradza mam nadzieję, że mi też pomoże, bo efekty pomocy są niesamowite. Chce zacząć od pierwszej rabaty, pora na przesadzanie jest dobra więc mogę poprzesadzać. Od zachodu czyli od betonowego płota są silne wiatry i chciałabym się przysłonić

te małe roslinki kwitnace tj gozdziki wypadaja, myslalam o turzycach, żurawkach bukszpanach, trzmielinach, kosodrzewinach, miskantach, hortensji limelight, całość będzie wysypana kamieniem polnym ok 2cm.

Długość tej rabaty do zwężenia to około 15 metrów, lewy dolny róg.


A tu kompletnie nie mam pomysłu


Proszę pomóżcie
Astrantia 19:13, 06 kwi 2016


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 159
MonikA napisał(a)
Witam, mam na imię Monika i ogrodowisko zainspirowało mnie do stworzenia pięknej oazy wokół domu, ale... pomysłów brak. Wielki szacunek dla pani Danusi, super doradza mam nadzieję, że mi też pomoże, bo efekty pomocy są niesamowite. Chce zacząć od pierwszej rabaty, pora na przesadzanie jest dobra więc mogę poprzesadzać. Od zachodu czyli od betonowego płota są silne wiatry i chciałabym się przysłonić

te małe roslinki kwitnace tj gozdziki wypadaja, myslalam o turzycach, żurawkach bukszpanach, trzmielinach, kosodrzewinach, miskantach, hortensji limelight, całość będzie wysypana kamieniem polnym ok 2cm.

Długość tej rabaty do zwężenia to około 15 metrów, lewy dolny róg.


A tu kompletnie nie mam pomysłu


Proszę pomóżcie

Na tak szerokiej rabacie lepiej zgrupować rośliny, by nie było takiego chaosu. Przy podjeździe masz bukszpany, więc w ich linii możesz wprowadzić coś zadarniającego, np runiankę lub niziutki bodziszek. Są praktycznie bezobsługowe.
A na dalszym planie kombinuj z wyższymi roślinami, ale ogranicz się do kilku gatunków (po kilka-kilkanaście sztuk). Jeśli rabatę wysypuesz 2cm kamieniem, to ciężko będzie z rozrastaniem się bylin, przemyśl to. Może na części gdzie będą drzewa/krzewy daj kamień a na reszcie drobnomieloną korę.
____________________
Zmiany przychodzą tylko wtedy, gdy ruszamy pod wiatr swoich nawyków... Kasia: witam-wszystkich-ogrodomaniakow ; 1-2-3-ogrod-start
21:42, 06 kwi 2016
Tak zamierzam zrobić, te byliny wykopuje, a przy bukszpanach mam w lini floks szydlasty, wiosną pięknie to wygląda i to jedyne zostawie. Odmłodziłam go jesienią, szybko sie rozrosnie i bedzie go widać. A co z resztą rabaty aby to miało ręce i nogi?
ala 07:43, 07 kwi 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
Podpowiedzcie mi proszę jak zabrać się za skarpę.
Na skarpie południowej wyschły lub przemroziły się rozchodniki, jałowce, kiścień. Skarpa jest wysoko z 10m umiejscowiona ponad drogą ale stroma nie jest tak żeby woda całkowicie nie miała się na czym zatrzymać. Długa od równiny gdzie stoi dom do ogrodzenia na 4m. Szeroka 25m do części skarpy wschodniej.
Na skarpie wschodniej wszystko rośnie czyli jałowce, kosodrzewina, berberys.


W moim pierwszym założeniu było obsadzenie ogrodzenia zielonym parawanem tzw tłem i po skarpie po przez nasadzenia kosodrzewiny, berberysów, irgi, świerku, obłożenie kamieniami średnicy 0,5m wyciągnięcie skarpy na poziom trawnika czyli równiny. Na krawędzi równiny myślałam o długiej rabacie z form piennych, juki karolińskiej, kulek danica, żurawek ale jak nie dam im cienia to uschną.
Z czego zrobić cień?
08:52, 07 kwi 2016
Możesz odciąć skarpę od najniższego poziomu gabionami. Nie wiem jak wysoka jest skarpa, oczywiście w miare możliwości, i nasadzić rośliny na górze i dole, może jakiś żywopłocik z cisów lub bukszpanu u stóp gabionów
ala 11:44, 07 kwi 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
MonikA napisał(a)
Możesz odciąć skarpę od najniższego poziomu gabionami. Nie wiem jak wysoka jest skarpa, oczywiście w miare możliwości, i nasadzić rośliny na górze i dole, może jakiś żywopłocik z cisów lub bukszpanu u stóp gabionów

Plus minus 30cm to gabion w pionie musiałby być na 2m x 25m szerokości działki południowej to jakieś 10-15 tyś na gabion z kamieniem. Kosmos dla mnie.

Ze skarpą nic się nie dzieje, woda nie wyrywa ziemi, teoretycznie trawnik mógłby tam róść ale ciężko go kosić i wypali go. Badyle rosło jak szalone i słońce mu nie przeszkadzało.

Jako że brzozy jeszcze bardziej wysuszą mi ziemię więc myślę o klonie na pniu co 5m na krawędzi skarpy zanim mi tuje/świerk serbski urośnie przy ogrodzeniu tylko klony trzeba by też na skarpie wschodniej posadzić żeby spójność zachować.

Czy takie nasadzenie pozwoli skarpie odetchnąć od żaru słońca? Pod klonami byłyby inne nasadzenia.
Tui i świerków byłoby proporcjonalnie więcej a na skarpę powróciły by rozchodniki.
Aga 20:12, 08 kwi 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam mam problem z zagospodarowaniem dwóch rabat ktore znajduja sie przy tarasie jest to miejsce przez cały dzien słoneczne.Ponizej przedstawiam odreczny szkic.Rabaty mają po 100 cm i 150 cm szerokości.Do dyspozycji mam 3 kule bukszpanowe,lawendę żurawki bordo karbowane i różę angielską mocny róż.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies