Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

jula81 13:13, 31 mar 2016


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Basienka napisał(a)
Witajcie ☺

Czy mogę prosić o mały instruktaż cięcia bukszpane w kulę i stożek ?

Z góry dziękuję. Pozdrawiam


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/235-wlasne-topiary-w-ogrodzie
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
danusia_84 15:58, 31 mar 2016


Dołączył: 04 mar 2016
Posty: 14

Co powiecie o tej rabacie? Długość jest 5,80 a szerokość 2,60 Wydaje mi sie że jest trochę za mało roślin. A tu gdzie jest znak zapytania to co można posadzić?
____________________
Danusia
loftka 17:11, 01 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 5
Witajcie, potrzebuję pomocy w zagospodarowaniu małego zakątka znajdującego się przed domem, przy garażu. Jest to strona wschodnia - słońce mam do 11-12 a potem cień. Bałagan teraz okropny,wiem, część roślin właśnie poprzesadzałam bo marne po zimie okrutnie. Dziś pada więc może będą pomysły na tą rabatę. serdecznie z góry dziękuję za wszelkie pomysły.
____________________
gosieq29 18:06, 02 kwi 2016

Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 3
Astrantia napisał(a)

Narysuj rzut z góry terenu, bo nie doczekasz się odpowiedzi. Na przykladzie tak fragmentarycznego zdjęcia nie da się powiedzieć co pasuje a co nie, bo nie widzimy ogółu - wszystko pasuje.
Bukszpany posadziłaś pod ogrodzeniem, więc dosadzisz tylko coś niższego od nich bo zginą.
Wykopalabym je i wtedy zaczelabym tworzyc rabate, a bukszpany dalabym z przodu rabaty.
Pytasz co po kolei - zalezy jak chcesz budowac rabate, czy chcesz miec widok za ogrodzenie czy nie. Budujesz jakies tlo (zwykle iglaki) a potem schodzisz pietrowo do przodu.



Zrobiłam zdjęcie z gory na obszar, ktory chce zasadzić nie wiem czy teraz jest to bardziej przejrzyste , chcialabym tez zaslonic ten brzydki kawalek z folia od sciekow, posadzone juz mam bukszpany, pomiedzy nimi klony na pniu dwa , roze na pniu dalej dwie trawy zebrinus , pecherzenice i magnolie .

martita 12:44, 03 kwi 2016

Dołączył: 03 kwi 2016
Posty: 3
Witam Proszę o podpowiedź co tu można zrobić Długość pierwszej rabaty to ok 5 m. Gleba jest średniej jakości, słońce świeci przez pierwszą część dnia. Mam już białe malutkie kamienie, grysik?. Planowałam posadzić wolno rosnące iglaki, (może też jakąś trawę kulkę) oraz coś na "nodze".Tylko jakie do siebie pasują. Druga rabatka jest pod oknem i jest o połowę krótsza, ale szersza. To jest moje pierwsze przedsięwzięcie i nie wiem jak się do tego zabrać. Byłabym wdzięczna za porady.
evik0 19:11, 03 kwi 2016

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 99
Hej,
Czy ktoś z doświadczonych ogrodników mógłby zerknąć krytycznym ale pomocnym okiem na moją rabatkę?
Plisss
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6554-potrzeba-ogrodowej-zmiany?page=6#post_4
____________________
Ewa potrzeba-ogrodowej-zmiany
aagaaz 12:10, 04 kwi 2016


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Potrzebuję Waszej pomocy przy zagospodarowaniu obwódki rabaty.


Rabatka jest już uporządkowana i zostało mi miejsce z przodu . I teraz mam pytanie czy zasiać je trawą tak jak jest przed rabatą czy może wysypać to miejsce kamyczkami tak jak mam na skalniaku.



Skalniak jest nie daleko tej rabatki. Jak to widzicie? Może macie jakieś inne pomysły? Dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam Agnieszka
____________________
Astrantia 10:52, 05 kwi 2016


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 159
martita napisał(a)
Witam Proszę o podpowiedź co tu można zrobić Długość pierwszej rabaty to ok 5 m. Gleba jest średniej jakości, słońce świeci przez pierwszą część dnia. Mam już białe malutkie kamienie, grysik?. Planowałam posadzić wolno rosnące iglaki, (może też jakąś trawę kulkę) oraz coś na "nodze".Tylko jakie do siebie pasują. Druga rabatka jest pod oknem i jest o połowę krótsza, ale szersza. To jest moje pierwsze przedsięwzięcie i nie wiem jak się do tego zabrać. Byłabym wdzięczna za porady.


Trudno ze zdjęcia oszacować jaką masz szerokość, więc ile roślin można zaplanować. Jeśli chcesz, by przedogródek był widoczny z ulicy, to zrób kompozycję cieszącą oko z każdej strony. Zastosuj rośliny zimozielone, ale dodaj też takie, które zmieniają się w sezonie (liściaste krzewy, byliny, trawy). Ogranicz się do kilku gatunków - dosłownie 3-4 max, by nie wprowadzać chaosu. Co do białego grysiku, jakoś nie widzę go z tym kolorem kostki i klinkieru, no chyba że ma nawiązywać do elewacji... Może lepiej bez grysiku, tylko zastosować coś zadarniającego i w tym tą kompozycję.
____________________
Zmiany przychodzą tylko wtedy, gdy ruszamy pod wiatr swoich nawyków... Kasia: witam-wszystkich-ogrodomaniakow ; 1-2-3-ogrod-start
martita 11:23, 05 kwi 2016

Dołączył: 03 kwi 2016
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedź. Szerokość przy bramie to 1,5 m a pod oknem 1,8. Przy bramie myślałam o sośnie na pniu i o karłowatych sosnach kulkach, a może jakas trawa ozdobna. A pod okno nie wiem..Możesz doradzić jakieś konkretne gatunki roślin?Coś co będzie łatwe w uprawie i do siebie pasuje? Z tym grysikiem to właśnie sama nie wiem. Po prostu go mam i myślałam,że go gdzieś wykorzystam...Pozdrawiam
Gdanszczanka 21:29, 05 kwi 2016


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Witajcie,
na forum trafiłam w poszukiwaniu inspiracji i wiedzy a teraz jeszcze po konkretną poradę.
Chcę obsadzić rabatę od strony południowej domu.
Chcę, żeby rabata była minimalistyczna ale kompletnie nie mam pomysłu jak ten temat ugryźć.. Kocham rośliny i patrząc po tym ile mam ich w domu boję się, że przegnę z tą rabatą i zapcham niepotrzebnie wszystkim co mi wpadnie w oko i z minimalizmu nici
Cała okolica to lasy na piachach ale na tej rabacie nawiozłam już trochę torfu ogrodniczego i użyźniłam na głębokości ok 1,5m
Myślałam żeby rabata osłaniała nas od drogi (droga jest od strony zachodniej) gdy będziemy siedzieć na tarasie - i nie wiem jak to rozwiązać - trawy? Jeśli to niemożliwe to napiszcie



____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies