Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

szi 22:50, 17 kwi 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Witam
Niem wiem czy mogę tutaj, ale w sumie chodzi o jedną rabatę.
Poproszę o jakieś rady.
Mam co prawda swój wątek, ale z powodu braku czasu mało udzielam się u innych to i u mnie krucho z odwiedzinami (oprócz Iwki - która zawsze wpadnie z dobrym słowem ) Tam też to wstawię może ktoś zajrzy.


Myślałam, że będę mogła pracować nad tymi rabatami przez całą wiosnę a tu psikus niedługo zaczynam pracę i na rabaty mam tylko 2 tygodnie, bo potem z czasem będzie kiepsko

A więc tak:

na trawę nie patrzymy. Siana bardzo późną jesienią na razie w kiepskiej formie.

i widok od strony furtki


Obie są szerokości 110 cm
Ta pod ogrodzeniem ma 11 metrów długości i na nią mam pomysł ma 100%
Będą tam hortensje limelight posadzone gęsto co 70 cm przed nimi Hakonechloa macra "Aureola"
I tu pytanie czy wystarczy po jednej między każdą limkę?

I teraz ta rabatka wzdłuż wejścia od furtki do domu.
Lubie proste linie i wolałabym małą różnorodność w dużych ilościach.

Długość 9 metrów szerokość 1,10
Chciałabym tam albo thuje Golden Tuffet albo thuje 'Danica' a najlepiej i jedne i drugie tylko jak je umieścić. Do tego hoduje 40szt stipy i dalej już pomysłu brak. Nie musi być kwitnące, najwyżej przesadzę tam krokusy, które nie radzą sobie w tylnej donicy bo tam za bardzo wjeje.

Przed wejściem jest jeszcze taka rabatka, którą kiedyś podrasowała mi Danusia ale teraz wiem, że za dużo na niej się dzieje.
Docelowo planuje zostawić trzmieliny na pniu a pod nogi chciałabym po całości coś zimozielonego. Co byście poleciły?

a może trzmieliny zastąpić jakimiś thujami na pniu, żeby pasowały do tych, które będą obok?
Pomocy!!!

____________________
Szi
szi 23:01, 17 kwi 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Mam nadzieję, że coś doradzicie
Czekam z niecierpliwością
____________________
Szi
Astrantia 10:04, 18 kwi 2016


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 159
szi napisał(a)


i widok od strony furtki


Obie są szerokości 110 cm
Ta pod ogrodzeniem ma 11 metrów długości i na nią mam pomysł ma 100%
Będą tam hortensje limelight posadzone gęsto co 70 cm przed nimi Hakonechloa macra "Aureola"
I tu pytanie czy wystarczy po jednej między każdą limkę?

I teraz ta rabatka wzdłuż wejścia od furtki do domu.
Lubie proste linie i wolałabym małą różnorodność w dużych ilościach.

Długość 9 metrów szerokość 1,10
Chciałabym tam albo thuje Golden Tuffet albo thuje 'Danica' a najlepiej i jedne i drugie tylko jak je umieścić. Do tego hoduje 40szt stipy i dalej już pomysłu brak. Nie musi być kwitnące, najwyżej przesadzę tam krokusy, które nie radzą sobie w tylnej donicy bo tam za bardzo wjeje.

Przed wejściem jest jeszcze taka rabatka, którą kiedyś podrasowała mi Danusia ale teraz wiem, że za dużo na niej się dzieje.
Docelowo planuje zostawić trzmieliny na pniu a pod nogi chciałabym po całości coś zimozielonego. Co byście poleciły?

a może trzmieliny zastąpić jakimiś thujami na pniu, żeby pasowały do tych, które będą obok?
Pomocy!!!



Pod hortensjami posadź cały rząd hakonechloa, bo jak posadzisz po jednej między hortensjami, to nie będzie efektu.
Wzdłuż wejścia możesz posadzić np w tylnym rzędzie tuję Danica, a z przodu w kolejnym rzędzie Golden Tuffet (tak żeby każdy Golden Tuffet wypadał między dwiema Danicami itd), a pomiędzy tujami może tą stipę?
____________________
Zmiany przychodzą tylko wtedy, gdy ruszamy pod wiatr swoich nawyków... Kasia: witam-wszystkich-ogrodomaniakow ; 1-2-3-ogrod-start
ola12 12:12, 18 kwi 2016

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Proszę o podpowiedź jaką posadzić źurawkę na rabate półcienistą.Na rabacie jest śliwowiśnia pod nią hortensje limielith i bukszpany Chciałabym na brzegu źurawki ale nie wiem jakie.Z góry dziękuję za podpowiedź
Rybka211_2006 14:02, 18 kwi 2016

Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 35
Witam.
Mam problem z rabatą przed domem. Jest niesymetryczna, większość dnia w cieniu (słońce po godz 16.00). Są dwie posadzone kule-iglaki, które mają ok 7 lat i wolałabym ich nie ruszać tylko coś dosadzić. Na pewno chciałabym na środku śliwę wiśniową formowaną w kulę, dla kontrastu limonkowe żurawki, może w części obwódkę z bukszpana no i chciałabym jakieś trawy, ale nie wiem, które w tym półcieniu wytrzymają. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady.
Poniżej mój nieporadny rysunek
____________________
Asia Pod brzózką
Rybka211_2006 14:03, 18 kwi 2016

Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 35
____________________
Asia Pod brzózką
skarabeusz 14:30, 18 kwi 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
ola12 napisał(a)
Proszę o podpowiedź jaką posadzić źurawkę na rabate półcienistą.Na rabacie jest śliwowiśnia pod nią hortensje limielith i bukszpany Chciałabym na brzegu źurawki ale nie wiem jakie.Z góry dziękuję za podpowiedź


Kobieto, poszukaj sobie w jakimś katalogu roślin, np:

https://ogrodeus.pl/katalog-roslin-ogrodowych


____________________
Magdalena Enklawa w mieście
alis 15:48, 18 kwi 2016


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
ola12 napisał(a)
Proszę o podpowiedź jaką posadzić źurawkę na rabate półcienistą.Na rabacie jest śliwowiśnia pod nią hortensje limielith i bukszpany Chciałabym na brzegu źurawki ale nie wiem jakie.Z góry dziękuję za podpowiedź


Może żurawka georgia pearch? Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w lekko półcienistych.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
ola12 17:48, 18 kwi 2016

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Bardzo dziękuję Alis. W katalogach roślin różnie piszą a Wy w ogrodowisku macie już doświadczenie metodą prób i błędów. Dzięki Wam ja laik czegoś się nauczę. Pozdrawiam.
skarabeusz 19:45, 18 kwi 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
ola12 napisał(a)
Bardzo dziękuję Alis. W katalogach roślin różnie piszą a Wy w ogrodowisku macie już doświadczenie metodą prób i błędów. Dzięki Wam ja laik czegoś się nauczę. Pozdrawiam.


Po prostu trzeba poszperać w postach i poczytać, a jest tego sporo
chociażby tutaj:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/124-zurawka-heuchera
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies