Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

asza 18:52, 14 kwi 2016


Dołączył: 18 wrz 2015
Posty: 27
Toszka napisał(a)
Moje Drogie Panie - oczywiście, że mozna pomóc w projektowaniu rabaty, ale...
aby pomoc była konstruktywna trzeba coś więcej wiedzieć o preferowanym stylu przez właściciela ogrodu. Inaczej się nie da
Ogród powinien tworzyć spójną całość i rabaty tak też powinny wyglądać.

Asza - a ty bezapelacyjnie potrzebujesz wątku. Koniec i kropka


Toszka, myślałam o tym, ale chyba jeszcze nie czas...

Myślałam o tym, co napisałaś... chodzi o to, ze za dużo mi się podoba. I nie wiem, czy tego typu nasadzenia będą pasować do elewacji, aby była spójnośc. Dom jest z lat 70-tych, klasyczny sześcian, ale z nową, dość nowoczesną elewacją. Kocham angielskie ogrody, ten ogrom kwitnących bylin, róz, ale to chyba nie tędy droga. A może mozna to połączyć. Czy doradziłabyś coś?
____________________
Czakra 20:34, 14 kwi 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 6
magnolia napisał(a)


ważne jaką masz ziemię, czy przytrzyma wodę dla rhododendronów. Nie sadź ich pod samymi pniami i rób takie 'ząbki czyli placki poziome na których posadzisz krzewy, żeby woda nie spływała , tylko zostawała przy korzeniach.
Poza tym z resztą nasadzeń to zależy od ziemi sporo. Mysle że hosty sobie dadza radę- wybierz ze 2-3 odmiany, np duuże- Może Big Mama, Big Daddy i średniaki. No i jakiś niski zadarniacz- wypełniacz pomiędzy- bodziszki kantabryjskie, albo barwinek ( na bardzo suchym nie), niską irgę taka do 25 cm, albo nawet bluszcz tylko będziesz musiała wycinać go z karp krzewów.

Dzięki wielkie Magnolia.
Ziemia u mnie w ogrodzie jest raczej ciężka z dużą zawartością gliny. Na skarpie wcześniej rosły krzaczory takie jakie najczęściej spotyka się przy torowiskach. Mąż je trochę wykarczował i wsadził te sosny jak były jeszcze malutkie. Więc na skarpie zrobiło się dużo próchnicy z liści i igieł. To był w zasadzie nieużytek doprowadzony do użytku dopiero wczoraj. Ziemia trzyma wilgoć więc możę moje przyszłe krzewinki wytrzymają.
Monka 20:46, 14 kwi 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1465
Witam bardzo serdecznie
Jestem obserwatorką Ogrodowiska, a od niedawna nawet się zarejestrowałam, oczywiście podziwiam wszystkie realizacje , które są tutaj prezentowane i jestem pod ogromnym wrażeniem, nie tylko ogrodów, ale także, a może przede wszystkim dobrej energii jak tu panuje i chęci wzajemnej pomocy w tzw. "sprawach ogrodowych". Pewnie myślicie, że brzmi to pompatycznie, ale tak czuję . Ośmielona chęcią Waszej pomocy, ja także proszę o pomoc w urządzeniu mojego przedogródka. Dużo się już naczytałam na forum ale..........., niestety pustka w głowie i brak wyobraźni !!. Proszę doradźcie co mam posadzić. Dodam, że jest to miejsce bardzo nasłonecznione
Oczywiście krzaki i piaskownica do usunięcia !!!!!!!!!


Monika

____________________
Monika ogród i co dalej
Jawka 10:47, 15 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Proszę jeszcze raz o pomoc. Ostatnia moja prośba zaginęła gdzieś w morzu postów, więc pozwolę sobie przypomnieć o mojej nieszczęsnej rabatce.

Ja wymyśliłam co następuje:
Dokładam jeszcze dwie trzmieliny na takiej samej wysokości podkładki, aby rabatka sięgała do rogu domu.
Przed trzmielinami 5x hortensja limelight w szpalerze.
Przed hortensjami żurawki w plamie i dodatkowo kilka turzyc.

Co sądzicie? Jakieś sugestie?

alis 11:12, 15 kwi 2016


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Mi bardzo podoba się zestawienie takich trzmielin jak u Madzenki .
Czy akurat na tej rabacie tak będzie pasować? Nie wiem, ponieważ raczkuję, może eksperci coś Ci podpowiedzą. Obejrzyj chociaż wizytówkę ogrodu, którą Ci podsyłam, warto

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2583-wizytowka-kiedys-bedzie-tumadzenie-ogrodnika
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Jawka 11:17, 15 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Wizytówkę widziałam - ogród marzenie
Myślę jednak, że w przypadku mojej rabatki muszę podsadzić trzemieliny czymś wyższym, aby rabatka nie była płaska. Dlatego pomyślalam o hortensjach...
alis 11:19, 15 kwi 2016


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Hortensje limelight w szpalerze, ale może za trzmieliną? Chyba dość wysokie rosną.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Iwcia 11:20, 15 kwi 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Obawiam się, że trzmieliny zostaną pozarte przez hortki
____________________
Mój przyszły ogród
Jawka 11:27, 15 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Ale jeśli zostawię same hortki + żurawki z turzycami rabatka będzie wyglądała "biednie" od wczesnej wiosny aż do czerwca, kiedy to hortensje nabierają kolorów i rozmiarów....

Ja nie mam jeszcze w ogrodzie Limelight-ów, mam Phantony, które mają 3 lata i jak dotąd nie są jeszcze bardzo "żarłoczne", myślę więc, że kule trzmielin do czasu kiedy hortensje nabiorą "mocy" także będą na tyle duże aby się bronić w tej kompozycji...

Myślałam jeszcze o trzech lub pięciu szczepionych na pniach tujach o różnej wysokości posadzonych nieregularnie a w ich nóżkach o żurawkach (to rabatka od strony północnej)... ale tutaj czekałaby mnie większa inwestycja finansowa, więc staram się wykorzystać to co już mam

Czekam na rady W poniedziałek chciałabym udać się na zakupy i wreszcie uporządkować tę rabatkę bo już na nią nie mogę patrzeć....
Iwcia 11:31, 15 kwi 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Wiosną mogą królować cebulowe. Trzmieliny będą mało widoczne, są zbyt delikatne do hortensji. Te dają czadu z roku na rok. Chyba że jakieś miniaturowe np. Bombshell
____________________
Mój przyszły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies