Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Chocolate 21:45, 13 kwi 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Toszka napisał(a)
Moje Drogie Panie - oczywiście, że mozna pomóc w projektowaniu rabaty, ale...
aby pomoc była konstruktywna trzeba coś więcej wiedzieć o preferowanym stylu przez właściciela ogrodu. Inaczej się nie da
Ogród powinien tworzyć spójną całość i rabaty tak też powinny wyglądać.

Większość zadanych przez was pytań powinna zostać zadana w założonym indywidualnym wątku.
Dla przykładu -
Chocolate - jak można coś proponować kiedy nie wiadomo ile pod tymi wstążeczkami-rabatami zostawiono miejsca na system korzeniowy. Masz tam (bardzo cię przepraszam za moje pierwsze skojarzenie) betonowisko, które moim prywatnym zdaniem aż się prosi o coś zimozielonego, cieszącego oczy cały rok i nadającego odrobinę życia temu smutnemu wjazdowi


Toszka, bardzo dziękuję za odpowiedź. Dla początkujących prawie-ogrodników rzeczy oczywiste nie są takie oczywiste, więc prośba o wyrozumiałość Sam wątek dotyczy pojedynczych pytań, więc wydaje mi się, że jest to właściwe miejsce na tego typu pytanie.

Jeżeli chodzi o preferowany styl to zdecydowanie nowoczesny - dom jest nowoczesny, z płaskim dachem, dużo szkła, pełno betonu przed domem i w domu. 'Utworzona' część ogrodu, niewidoczna od strony podjazdu, również nowoczesna... proste linie, powtarzalne nasadzenia. Dla złamania betonowego podjazdu są 2 rabaty + donice przed wejściem.
Zarówno GM jak i ewentualne carexy znajdują się w ogrodzie, więc nie wprowadzam nic nowego.
Miejsce na system korzeniowy - tu z precyzyjną oceną może być trudniej. Na głębokość jest ziemia rodzima (piaski gliniaste), wyczyszczona i przekopana z lepszą ziemią, podbudowa podjazdu o ile dobrze pamiętam na 50cm, murowane fundamenty ogrodzenia 1,20m.

Na zagospodarowanie rabaty nr 2 jestem zdecydowana w 100%. Na drzewo również, prośba o podpowiedź w sprawie zagospodarowania wokół nóżki drzewa A może kostrzewa w kilku kępkach?
Niestety im więcej czytam i szukam tym mam większy mętlik
Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam
____________________
Toszka 22:53, 13 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Chocolate i widzisz, kilka informacji z twojej strony pozwala dać mi informację z mojej strony, bo wychodzi na to, że z wiśnią mamy problem ponieważ wiśnia ma system korzeniowy rozbudowany, ale płytki (główna masa korzeni znajduje się na głębokości 15-50cm).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Weraafera 10:41, 14 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 15
Weraafera - masz miejsce, czemu taką wąziutką rabatę szykujesz. Trzeba ją poszerzyć i opowiedzieć co się lubi, jaki styl, jakie rosliny.

Działka ma 500m2 muszę wygospodarować miejsce dla dzieci, dla psów i dla roślin, poszłam na kompromis. Dom został pobudowany w rogu i z prawej strony oraz z przodu mam trochę miejsca. Mam przygotowane miejsce na warzywnik i szklarnię, a przed domem chcę zrobić rabatkę "reprezentacyjną" pomieszać trochę roślin kwitnących może z czymś zimozielonym. Róża jest biała i najchętniej w taka kolorystykę idę. Na rogu rabaty będzie źródełko w żwirze. Na świeta do domu kupiłam dwie białe hortensje ogrodowe, zastanawiam się czy mogę je wsadzić na rabatę, czy przezimują.
____________________
Aśka - ciężkie początki
Sarahcon 10:45, 14 kwi 2016


Dołączył: 14 cze 2014
Posty: 60
Czy macie pomysł jak zagospodarować pokazane przeze mnie miejsce? Mąż usypał ten pagórek z myślą o kaskadzie jednak nie wyszło... co mozna z tego zrobić? Czym obsadzić? Myślałam o zrobieniu 2 stopni. Na prawo w palisadzie są 3 brzozy a w lewym dolnym rogu są drzewka owocowe posadzone w trawie. Będę wdzięczna za jakieś sugestie.
____________________
Aneta - Moje marzenie
Czakra 15:44, 14 kwi 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 6
Witam,
mam problem ze skarpą pod sosnami. Marzę o rabacie z rododendronami i azaliami. Nie wiem jednak, czy będą na niej dobrze rosły. Skarpa jest dość stroma i zacieniona - pónocny zachód + cień z drzew. Na szczęście nie są dość gęste a dodatkowo zostały podcięte. Proszę i info, czy da się tam posadziś te rośliny. A jeśli tak, to co jeszcze dosadzić, by nie była zbyt monotonna jak krzewy przekwitną.
magnolia 16:21, 14 kwi 2016


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Czakra napisał(a)
Witam,
mam problem ze skarpą pod sosnami. Marzę o rabacie z rododendronami i azaliami. Nie wiem jednak, czy będą na niej dobrze rosły. Skarpa jest dość stroma i zacieniona - pónocny zachód + cień z drzew. Na szczęście nie są dość gęste a dodatkowo zostały podcięte. Proszę i info, czy da się tam posadziś te rośliny. A jeśli tak, to co jeszcze dosadzić, by nie była zbyt monotonna jak krzewy przekwitną.


ważne jaką masz ziemię, czy przytrzyma wodę dla rhododendronów. Nie sadź ich pod samymi pniami i rób takie 'ząbki czyli placki poziome na których posadzisz krzewy, żeby woda nie spływała , tylko zostawała przy korzeniach.
Poza tym z resztą nasadzeń to zależy od ziemi sporo. Mysle że hosty sobie dadza radę- wybierz ze 2-3 odmiany, np duuże- Może Big Mama, Big Daddy i średniaki. No i jakiś niski zadarniacz- wypełniacz pomiędzy- bodziszki kantabryjskie, albo barwinek ( na bardzo suchym nie), niską irgę taka do 25 cm, albo nawet bluszcz tylko będziesz musiała wycinać go z karp krzewów.
____________________
Chocolate 16:48, 14 kwi 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Toszka napisał(a)
Chocolate i widzisz, kilka informacji z twojej strony pozwala dać mi informację z mojej strony, bo wychodzi na to, że z wiśnią mamy problem ponieważ wiśnia ma system korzeniowy rozbudowany, ale płytki (główna masa korzeni znajduje się na głębokości 15-50cm).


Dziękuję Toszka A czy orientujesz się, bo nie mogę znaleść w internecie, jaka jest mniej więcej średnica systemu korzeniowego? Wydaje mi się, że na głębokość nie będą przeszkadzały wiśni moje warunki (ale może się mylę???). Pod spodem nic nie ma... Odszukałam odpowiedź P.Danusi-Gardenium, że swoją wiśnię sadziła 0,5m od muru. Tylko nie wiem, czy P.Danusia czasem nie ma wolnej drugiej strony drzewka W każdym razie u mnie niestety będzie troszkę mniej miejsca... To jak uważasz, poradzi sobie u mnie, czy szukać jednak zamiennika? A catalpa?
____________________
Kasia73 16:51, 14 kwi 2016


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
Mam pytanie do murowanej ocieplonej donicy wystawa słoneczna południowo- zachodnia w której planuję róże i lawendę :

Czy powinnam coś dodać zielonego przewieszającego?
Jeśli tak to co proponujecie?
Toszka 17:04, 14 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Chocolate napisał(a)


Dziękuję Toszka A czy orientujesz się, bo nie mogę znaleść w internecie, jaka jest mniej więcej średnica systemu korzeniowego? Wydaje mi się, że na głębokość nie będą przeszkadzały wiśni moje warunki (ale może się mylę???). Pod spodem nic nie ma... Odszukałam odpowiedź P.Danusi-Gardenium, że swoją wiśnię sadziła 0,5m od muru. Tylko nie wiem, czy P.Danusia czasem nie ma wolnej drugiej strony drzewka W każdym razie u mnie niestety będzie troszkę mniej miejsca... To jak uważasz, poradzi sobie u mnie, czy szukać jednak zamiennika? A catalpa?

wiśnia
http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/wisnia/wisnia_pospolita/wisnia_pospolita.php
katalpa jeszcze gorzej
http://www.ogrodowisko.pl/watek/829-katalpa-catalpa

A może grab fajnie, nowocześnie strzyżony, formowany, prowadzony w espalier

http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/grab/grab_pospolity/grab_pospolity.php
specjalnie wybrałam strony z opisem systemu korzeniowego
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Chocolate 17:20, 14 kwi 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję... zaczynam lekturę
Rozważałam kiedyś graby bo mam 4szt. Frans fontaine i grabowy żywopłot, ale chciałam coś kulistego... może jednak powrócę do opcji graba
...idę czytać
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies