Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Mylka 15:08, 26 sie 2017


Dołączył: 02 lip 2015
Posty: 52
Czy ktoś z Was wie jak blisko granicy można posadzić drzewa? Są jakieś wytyczne prawne?
____________________
Monika
LewOgrodowy 11:54, 28 sie 2017


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Mam do obsadzenia rabatę oddzielającą chodnik od trawnika. Jest to prostokąt 5x1,2m. Stanowisko słoneczne, lewa końcówka półcienista. Mam do wykorzystania 3 tawuły (odmiana o żółtych liściach), turzyce brązowe i zielone, 3 rozplenice Hammeln, 1 berberys Bogozam i żurawki o czerwonych i bordowych liściach (nie muszę wykorzystywać tych pojedynczych roślin). Myślałam dokupić trzmieliny na pniu. Nie mam pomysłu, jak to skomponować. Myślałam cyklicznie tawuła - trzmielina - rozplenica ewentualnie w przestrzenie turzyce a brzegiem żurawki, ale czy to mam sens? Proszę o podpowiedź. ☺
____________________
Monika
ramilka 21:53, 31 sie 2017

Dołączył: 16 paź 2015
Posty: 13
Proszę o podpowiedź co mogę posadzić między hortensjami bo jakoś mi tam łysawo, myślałam o jakiejś trawie wyższej ale jakiej?
cordian 16:30, 02 wrz 2017

Dołączył: 09 lis 2016
Posty: 6
Witam,
W tworzonym przeze mnie ogrodzie znajdują się rabaty tylko od brzegów trawnika. Jako, że brzegów już brak, wpadłem na pomysł stworzenia rabaty wyspowej. W ogrodzie dominują rośliny kwasolubne (azalie, różaneczniki, hortensje) i tego chciałbym się trzymać. Brak jest niestety wyższych iglaków, jedynie te za ogrodzeniem od sąsiada.
Na tej rabacie widzę:
- sosnę Oregon green (bardzo mi się podoba),
- dwie azalie o pomarańczowych kwiatach
- wrzosy w dwóch kolorach
- modrzew na pniu
- jakieś trawy?
- i może jakiś kolumnowy jałowiec w kolorze niebieskim?
Pytanie, czy będzie to dobrze wyglądać, tzn jeden jałowiec, jeden modrzew oraz jako całość? Miejsce jest słoneczne.
Druga kwestia to czy rabaty nie będą stanowić zbyt dużej powierzchni w stosunku do trawnika? Osobiście wolałbym go zastąpić rabatą.


Sabina6_Szcz... 11:40, 04 wrz 2017

Dołączył: 04 wrz 2017
Posty: 4
Pani Danusiu i drogie koleżanki proszę o pomoc. W moim wątku "Od czego zacząć ogrodowe przygody" wkleiłam zdjęcia rabat. Chcę go pomalutku zagospodarować. Proszę Panią i innych uczestników o pomoc w urządzaniu mojego ogrodu.
____________________
Od czego zacząć ogrodowe przygody
Iwona100 13:07, 05 wrz 2017


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam.
Będę zmieniać ogrodzenie na betonowe pełne w formie kamienia łupanego w kolorze piaskowym. Zatem winobluszczu, który jest teraz kłopotliwy i bardzo się rozrasta nie będzie .Chciałam przysłonić trochę przyszłe ogrodzenie roślinami. Jest tam teraz rabata widoczna na zdjęciu. Myślałam o posadzeniu przy obudowanej studni jakiegoś średniego iglaka w formie stożka /może jakiegoś jałowca/ . Żywotnik Aurea Nana musiałam przesadzić, bo jest tam bardzo mało słońca, tylko trochę rano i żle tam rósł. Dalej są dwie małe tegoroczne Hakonechloa Aureola. Karmnika ościstego też nie ma. Pomiędzy trzmieliną myślę posadzić dwa iglaki na pniu. Czy to ma sens i będzie dobrze wyglądać? Proszę o radę .



____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Fama 15:50, 07 wrz 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witajcie, proszę Was o ppmoc w zaprojektowaniu tej rabaty. Widaczna jest na prawo od ścieżki, a jej wymiary to 7 metrów długości na 2,7 szerokości. Z tej perspektywy najczesciej patrzy sie na tę rabatę. Gdy tuje dorosną do wysokości 3 metrów pozostanie na niej 3 godz pełnego słońca q godzinach 10-13. Poszukuję wiec gatunków do półcienia/ cienia.



Na lewo jest podniesiona rabata z białymi i różowymi różami pnącymi oraz lawendą. Po długich męczarniach, w pocie czoła narysowałam coś takiego:



Obecnie mam posadzone 3 borówki amerykańskie, czwartą przy samym bzie czarnym planuję dosadzić. Na froncie tej rabaty widać goździk kropkowany różowy- dostalam w spadku, wsadzilam go tam i na razie rosnie. Na planie widac niewysokie piwonie, sadziła je jeszcze moja babcia, zjeździły pół Polski zanim do mnie trafiły i muszę jakieś godziwe miejsve im znaleźć, a opcji nie mam zbyt wiele..

I tu ogromna prośba o Wasze uwagi, co jest ok, co warto zmienić, na co ewentualnie. Męczę się z tą rabatą już szmat czasu, więc skróćcie me cierpienia


____________________
Ciasny ale własny
Gardenarium 08:31, 08 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obie rabaty schodzą się prawie w jednym miejscu i powstanie wąskie gardło po trawniku, w dodatku poprzecinane kwadratowymi płytkami. To nie wygląda dobrze.

Co posadzić , to posadzić, ale jak spójnie zaprojektować ten kawałek, żeby koromysło nie wyszło?? Oto jest pytanie.

Najlepiej narysuj rzut z góry całego tego kata wraz z rabatą otoczoną murkiem. Wtedy coś lepiej będzie widać. Teraz co bym i nie doradzała, to będzie nieładnie.

Za dużo gatunków, bez za duzy albo się nie wybarwi w samym rogu.

Goździk kropkowany - mało istotny i mało widoczny, poza tym za mało światła.
Piwonie odpadają.Nie będą kwitły.
Po co te dwie borówki? Niepotrzebne tam w kącie, w dodatku pod czarnym bzem. One kochają słońce.

Czyli drogą eliminacji, wyeliminowałam już kilka gatunków, co się nie sprawdzą, reszta ok. W innym układzie.

Ale do całości kompozycji tego kąta jeszcze daleko
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:33, 08 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem prawa rabata powinna się skończyć wcześniej i być zaokrąglona jak ta z lewej. Taka nie pasuje w każdym razie. Mi nie pasuje, może komuś pasuje?

Zmieniam jej "pion" aby nawiązywał do rabaty z lewej



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fama 09:29, 08 wrz 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Gardenarium napisał(a)
Moim zdaniem prawa rabata powinna się skończyć wcześniej i być zaokrąglona jak ta z lewej. Taka nie pasuje w każdym razie. Mi nie pasuje, może komuś pasuje?

Zmieniam jej "pion" aby nawiązywał do rabaty z lewej



Danusiu, "kończyć wcześniej" oznacza, że powinna kończyć się tam, gdzie murek tzn być symetryczna wzgledem niego?

Tu na szybko, z nieco innego kąta, zrobię rzut z góry też. Borówki przy samym bzie odpadają. Bez zresztą raczej też.niebieski iglak by mi się marzył zamiadt niego. Przekopuję się przez gatunki.Na mysl mi przyszły albo iseli fastigiata albo jodła górska compacta - cudna jest, ale wolno rosnie i ją hortki zasłonią. Jakbym jej nie obsadzila od strony płota niczym, to by słońca duzo miała, choć cieszyła by głownie oko sąsiadów, a nie moje.
to widok z okna na to, co jest po prawej od projektowanej rabaty
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies