Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gosiacz22 14:40, 21 wrz 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witajcie,

Chciałabym posadzić brzozę Doorenbos w rogu działki, tyle tylko że wokół działki mam już posadzone tuje. Jaki odstęp od nich powinnam zachować? Na działce wody gruntowe są dość wysoko więc nie powinno być problemu z tym, że brzoza zbyt wysuszy ziemię.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Gardenarium 08:15, 22 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od tego jaki pokrój będzie miała brzoza i na jakiej wysokości koronę.

Może mieć jeden pień i koronę na 2,5 metra, ale może to być brzoza wielopniowa. Jak wybierzesz jakiś egz. to pokaż jego zdjęcie.

Normalnie to bym napisała - 4 metry od tui a może nawet jeszcze więcej. Bo tuje się ogołocą w cieniu.

Zależy też jak będzie rzucała cień. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ani nie jest jedna. To zalezy od wielu uwarunkowań.

Tu masz przykład jednego i drugiego pokroju. Rozumiesz, co mam na myśli?

Link
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DorKa 08:36, 22 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzień Dobry Danusiu, widzę ,że jesteś Mogłabyś zerknąć na moją problematyczną rabatę na poprzedniej stronie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
gosiacz22 13:07, 22 wrz 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam,
Dziękuję za odp. Już trochę żałuję, ża ją kupiłam. Zamawiałam przez internet. Dostałam egzemplarz widoczny na zdjęciach.









Gardenarium napisał(a)
Wszystko zależy od tego jaki pokrój będzie miała brzoza i na jakiej wysokości koronę.

Może mieć jeden pień i koronę na 2,5 metra, ale może to być brzoza wielopniowa. Jak wybierzesz jakiś egz. to pokaż jego zdjęcie.

Normalnie to bym napisała - 4 metry od tui a może nawet jeszcze więcej. Bo tuje się ogołocą w cieniu.

Zależy też jak będzie rzucała cień. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ani nie jest jedna. To zalezy od wielu uwarunkowań.

Tu masz przykład jednego i drugiego pokroju. Rozumiesz, co mam na myśli?


____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
gosiacz22 15:48, 22 wrz 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Wydawało mi się że brzoza daje mało cienia.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Fama 20:18, 22 wrz 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Cześć Poszukuję rosliny wizualnie podobnej do lawendy / szałwi, ale znoszacej półcień. Chodzi o coś kłosowate. Znacie może taką roslinę?
____________________
Ciasny ale własny
Madlenn 20:55, 22 wrz 2017


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Witam serdecznie,
Od dłuższego czasu głowię się nad realizają mojego przedogródka.
Wymarzyłam sobie żę wzdłuż ogrodzenia i cxęśćiowo kostki będzie rósł rząd ciemnozielonych klonów globosum, w pomiędzy nie zamierzam posadzić rozlpenicę japońską w odmianie z ciemnobrązowymi kwiatami ( już czeka w rozsadniku).Oglądając ogrodowiskowe realizacje pomyślałam aby w pomiędzy klony i rozplenice wsadzić hortensje limelight wtedy odległość pomiędzy wszystkimi roślinami byłoaby 50 cm- wszystkie powyżej wymienione rośliny rosłyby w jednym rzędzie - czy to dobry pomysł?
Przed rozplenice bliżej kostki zapłanowałam kuleczki bukszpanów o średnicy 40 cm (kilka już mam w rozsadniku).
Do tego powyższego planu jestem już chyba przekonana ale chętnie wysłucham wszelkich sugesti.
Problem jednak mam z częścią przedogródka która tworzy trójkąt- na zdjęciu poniżej zaplanowałam tam magnolię suzan różowo-białe różaneczniki które również już mam, dołożyłam kule bukszpanowe i stożki Conica które bardzo mi się podobają zwłaszcza gdy są różnej wielkości.
Jednak nie wiem czy to wszystko dobrze razem będzie wyglądać.

Bardzo bardzo proszę o opomoc i ewentualne rady co zaplanować przed ustalonym już pasem klonów z rozplenicami.
Bardzo podoba mi się magnolie i różaneczniki wiosną byłoby przed wejściem pięknie, ale nie jestem pewna czy ten układ który przygotowałam będzie się dobrze prezentował.
Bardzo bardzo proszę o rady i inne propozycje.
gosiacz22 22:25, 22 wrz 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Jutro chce posadzić brzozę bo to jedyny dzień kiedy mogęto zrobić,żeby było widno. Zaryzykę i wsadzę 4-5 m od tuj.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
A_gawa 09:10, 23 wrz 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czy ktoś z Was zna to drzewo? Ma cudne liście.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Madlenn 11:06, 23 wrz 2017


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Aby unaocznić sytuację wklejam zdjęcia rzeczywiste tego przedogródka, Póki co wiosną wsadziłam tam magnolię trzy bukszpanki i 6 trawek - miskantów krater, które jednak trafią gdzie indziej w ogrodzie.
Zdaję sobie sprawę że jest to spory obszar do obsadzenia i na pewno będę chciła żeby rosły tam w pomiędzy te bukszpanki pod magnolią jakieś trawy może hortensje tylko nie wiem jak to poustaswiać.
Cxzy lepiej po jednej stronie magnoli różaneczniki a po drugiej hortensje, czy magnolię przenieść gdzieś na bok bo wcale nie musi być w centralnym punkcie.
Bardzo proszę o rady.
Chciałabym aby przedogródek zachwycał
Poniżej zdjęcie zrobione z balkonu- tu widać o jaki "trójkąt" chodzi:

Pas przed tujami za kostką wiem już jak chcę obsadzi, chodzi głównie o tę przestrzeń poniżżej:

A tak to wygląda z okna w kuchni:
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies