Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

b_tkacz 01:14, 12 wrz 2017

Dołączył: 01 lut 2015
Posty: 11
Witam, liczę na Waszą pomoc w obsadzeniu klona globosum przy wjeździe. chciałabym cos takiego np, tuje danica i berberys czerwony lub żółty, ewentualnie co jeszcze polecacie? Nie wiem tylko jak to obsadzic bo jest to wnęka w postaci trapezu której wymiary sa nast. od klona w lewo 1,80 m a wprawo 0,9 m, a przed nim jest 1,40 m do ogrodzenia. Dlatego liczę na Was, z drugiej strony bramy jest również klon globosum i czy należy powtórzyć układ i te same rośliny? Beata
b_tkacz 01:16, 12 wrz 2017

Dołączył: 01 lut 2015
Posty: 11
Chiałam dodać kolejne zdjęcie ale mi nie poszło
Gardenarium 10:17, 12 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fama napisał(a)
Ładnie to wygląda. Nawet intuicyjnie troszkę tę moją rabatę przesunęłam w kierunku płotu, ale jednak za mało. Wstawiam rysunek w skali. Skróciłam tę rabatę powiedzmy o 1,5 metra więc jej aktualne wymiary to 2 m x 5,5 m.
Na rysunku istniejące nasadzenia. Przy pergoli trzy róże pnące: dwie różowe i jedna biała, a przed nimi lawenda. Z drugiej strony domu przy tarasie , jak i pod płotem są rabatki owocowe. Nie chcę z nich rezygnować, bo dzieciaki bardzi je lubią, a ich nie widać, bo są oddzielone od ogrodu kratkami.

Dziękuję Danusiu, że mi pomagasz. Czy myślisz, że te kolumnowe drzewa, które narysowałaś można by zastąpić nie za wysokim niebieskim iglakiem ? ( tylko się zastanawiam którym). Nie chciałabym, aby te posadzone borówki całkiem mi zasłoniło.





Prawa rabata jest moim zdaniem za szeroka. Zbyt szeroka. Przytłacza.

Może tak? Albo jeszcze dalej w prawo. Ładnie wyprofiluj zaokrąglenia.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamil_360 10:23, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przedogródek - gotowe przykłady ładnych aranżacji

Witajcie!
Macie może jakieś pomysły na zaaranżowanie przedogródka z poniższych zdjęć?
Jest wąski, skierowany na północ (jesion na północ, żywopłot na wschód), więc są średnie warunki świetlne (na pewno nie ma 'patelni').

Myślałem o tym, żeby thuje podkrzesać i zrobić z nich podwyższany szpaler, a w nim jakieś rośliny cieniolubne, buka 'Pendula' zamienić na ciemnoczerwoną, ładnego pokroju odmianę klona palmowego, podsadzić szarosrebrnymi hostami (hosty posadzone w kwadrat wokół klonu), a resztę wypełnić jakąś rośliną płożącą/zadarniającą (bluszcz, runianka lub podobne), natomiast na ogrodzenie za jesionem puścić czerwonolistną odmianę winobluszcza.

Kamil



____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Gardenarium 10:23, 12 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przedogródek - gotowe przykłady ładnych aranżacji

Nie, tuje są ładne, zdrowe, dobrze zasłaniają od ulicy a o to przecież chodzi. Dobierz odpowiednie gatunki do półcienia, ale tuje zostaw.

Winobluszcz jest bardzo ekspansywny, nie sadź go, zabije wszystko z czasem, wejdzie wszędzie. Rośnie kilka metrów na rok. Będziesz go karczował.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamil_360 10:23, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przedogródek - gotowe przykłady ładnych aranżacji

Zatem zamiast winobluszczu może być po prostu zwykły Hedera helix.
(myślałem o hortensji pnącej, ale nie wiem jak u niej z wymaganiami odnośnie podpór, czy muszą być bardzo solidne. Dodam, że od kilku miesięcy do siatki przyczepiona jest wiklinowa 'siatka')

Powiedz mi proszę, czy pomysł z soliterem podsadzonym funkiami, jest do przyjęcia na tak małą powierzchnię, czy coś zmienić?

Różaneczniki bardzo mi się podobają, ale na tak małej przestrzeni nie wiem nawet jak je rozstawić...
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Fama 11:09, 12 wrz 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Gardenarium napisał(a)


Prawa rabata jest moim zdaniem za szeroka. Zbyt szeroka. Przytłacza.

Może tak? Albo jeszcze dalej w prawo. Ładnie wyprofiluj zaokrąglenia.

Danusiu, jakie drzewo ppsadzilas w dole od tej rabaty? Czy oprócz tego drzewa w dole nadal widzisz te dwa na górze? I jakie to drzewa? W ogrodzie mam juz śliwę wiśniową nigrę i wiśnię umbraculifera. Czy ewentualnie dwa ambrowce slender silhouette albo wiśnie amonogawy? Nie wiem jakie bordowe niewysokie można by posadzić. Chciałabym, aby murkowa rabata z różami i lawendą pozistała słoneczną, obecnie ma słonko od 11 do zachodu słońca.
____________________
Ciasny ale własny
Gardenarium 12:27, 12 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem jakie, bo nie analizuję całego ogrodu, ponieważ go nie znam. Tak jedynie narysowałam bo mi pasuje tutaj.

Tam też mi pasują, a nie pasują mi porzeczki i agresty, ale zapewne to część użytkowa więc nic nie zmienisz i tak. Dobieraj rośliny wg własnego uznania, bo ja nie znam całości twoich potrzeb, tak na szybko staram się pomagać. Przemyślenie wszystkiego wymaga czasu i poświęcenia się danemu ogrodowi
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fama 12:56, 12 wrz 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Rozumiem, będę kombinować z gatunkami. Podpowiedz tylko, czy to drzewo q trawniku to pendula bordowa, czy na pniu coś. Moznaby tu milorzęba posadzić na pniu, zeby rabaty niw zadlanial z kacila wypoczynkowego.
____________________
Ciasny ale własny
Meggi 13:34, 12 wrz 2017


Dołączył: 12 wrz 2017
Posty: 5
Witajcie!
Proszę o pomoc w zorganizowaniu ogrodu przed i po bokach domu.
Załączam zdjęcia i swój pomysł.
Na pierwszym zdjęciu widać jak prezentuje się ogród w obecnym stanie.
Jest to strona północna. Ziemia - gliniasta. Podmurówka to linia przyszłego ogrodzenia. Hortensja zasłania kran, a świerk i różanecznik stoją na studzience)
Na drugim zdjęciu jest problematyczna ściana i brzydki płot.
Mój pomysł na to: żywopłot z cisów na wysokości betonowego płota (6 metrów). Następnie na wysokości ściany tej dachem dwuspadowym (7metrów długości), myślałam, aby posadzić kolejno: powojnik - dwie pergole z różami pnącymi - powojnik. Na kolejnej ścianie (4,20m)(z dachem płaskim): nie mam pojęcia i dalej na betonowym płocie (14 metrów): bluszcz.
Trzecie zdjęcie przedstawia wąski pas ziemi, który chcę zagospodarować. Są puszczone kable na oświetlenie stojące - 3szt. Mój pomysł: róże stojące, lawenda, funkia, trzmielina z żółtym obrzeżem listków - niska,4 szt drzewek iglastych do formowania/szczepione/ze spuszczonymi gałęziami - sosna,świerk (potrzebnie?/może coś innego?).
Na pierwszym zdjęciu można zauważyć 2 zakola zrobione z kostki - na ich wysokości chciałabym posadzić po trzy drzewka/krzewy, o różnych wysokościach.

Jeżeli coś jest nie jasne, chętnie wytłumaczę





____________________
Mi piace essere circondati da belle cose.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies