Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

kamil_360 18:14, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Gardenarium napisał(a)
Nie, tuje są ładne, zdrowe, dobrze zasłaniają od ulicy a o to przecież chodzi. Dobierz odpowiednie gatunki do półcienia, ale tuje zostaw.

Winobluszcz jest bardzo ekspansywny, nie sadź go, zabije wszystko z czasem, wejdzie wszędzie. Rośnie kilka metrów na rok. Będziesz go karczował.



Takie jeszcze przemyślenie, że z czerwonym kolorem dobrze wyglądałyby niebieekie funkie, np. 'El Nino'.
Co o tym sądzicie?
nie będzie za mało/dużo jak na taką wąską powierzchnię?

K.
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
kamil_360 18:52, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Meggi napisał(a)
Witajcie!
Proszę o pomoc w zorganizowaniu ogrodu przed i po bokach domu.
Załączam zdjęcia i swój pomysł.
Na pierwszym zdjęciu widać jak prezentuje się ogród w obecnym stanie.
Jest to strona północna. Ziemia - gliniasta. Podmurówka to linia przyszłego ogrodzenia. Hortensja zasłania kran, a świerk i różanecznik stoją na studzience)
Na drugim zdjęciu jest problematyczna ściana i brzydki płot.
Mój pomysł na to: żywopłot z cisów na wysokości betonowego płota (6 metrów). Następnie na wysokości ściany tej dachem dwuspadowym (7metrów długości), myślałam, aby posadzić kolejno: powojnik - dwie pergole z różami pnącymi - powojnik. Na kolejnej ścianie (4,20m)(z dachem płaskim): nie mam pojęcia i dalej na betonowym płocie (14 metrów): bluszcz.
Trzecie zdjęcie przedstawia wąski pas ziemi, który chcę zagospodarować. Są puszczone kable na oświetlenie stojące - 3szt. Mój pomysł: róże stojące, lawenda, funkia, trzmielina z żółtym obrzeżem listków - niska,4 szt drzewek iglastych do formowania/szczepione/ze spuszczonymi gałęziami - sosna,świerk (potrzebnie?/może coś innego?).
Na pierwszym zdjęciu można zauważyć 2 zakola zrobione z kostki - na ich wysokości chciałabym posadzić po trzy drzewka/krzewy, o różnych wysokościach.

Jeżeli coś jest nie jasne, chętnie wytłumaczę







Wg mnie powojnik i róże nie za bardzo tam będą rosły, bo potrzebują słońca,, a jak sama wspomniałaś, masz tam wystawę północną, czyli słońca jak na lekarstwo.
Sądzę, że dla przełamania zieleni cisów, fajnym kwitnącym elementem byłaby hortensja pnąca, nad którą sam się właśnie zastanawiam...
Plus powojnik słabo będzie rosnąć na ziemi gliniastej, bowiem wymaga próchnicznej i dość luźnej.

na ogrodzenie z siatki dałbym bluszcz, podsadzony czy to zawilcami, czy bylinami ozdobnymi z liści do stanowisk cienistych, np. żurawki, żuraweczki, hosty...
(choć wybrałbym ładnie stonowane hosty, co z cisem i bluszczem wyglądałoby a'la glamour )
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Kokesz 22:30, 12 wrz 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Mam prośbę o pomoc.

Co posadzić w cienistym narożniku, zamiast rosnącej tam śnieguliczki.
Chodzi mi o coś wysokiego, co zasłoniłoby ogródek od przechodniów.

Wzdłuż ogrodzenia rosną hortensje limki, miskanty variegatus,cisy i ...nie wiem co dalej posadzić za tymi cisami.
Myślałam żeby powtórzyć hortensję albo miskanta, coś jasnego, co by rozjaśniło ale jednocześnie zasłoniło narożnik, ale one startują dość późno i wiosną wszystko byłoby odsłonięte.
Czy dereń dałby radę w tym miejscu?

Widok od strony ogródka (odległość od cisa do ogrodzenia do 150 cm)




Widok od strony chodnika



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 23:19, 12 wrz 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Jeszcze szersza perspektywa od strony chodnika, lipy i kasztanowiec mocno zacieniają ten narożnik.

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
BasiaB 14:40, 14 wrz 2017

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 17
I znowu mam do Was prośbę. Mam zasadzoną grupę dziewięciu brzóz (zdjęcie jest z 2015r). Teraz jest zdarta darń. Z tyłu między brzozami posadzony jest dereń biały - 5 szt. a z przodu (wystawa południowa) jeżówki i ostnica. Niestety po ostatnich obfitych opadach deszczu wylał mi staw, który jest za brzozami i jeżówki tego nie wytrzymały. Jakie rośliny zniosłyby okresową zwiększoną wilgotność i ładnie wyglądałyby pod brzozami?
____________________
BasiaB
makadamia 14:51, 14 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)
Mam prośbę o pomoc.

Co posadzić w cienistym narożniku, zamiast rosnącej tam śnieguliczki.
Chodzi mi o coś wysokiego, co zasłoniłoby ogródek od przechodniów.


O jak fajnie wygląda ta rabata! Zestawienie cisów i miskantów bardzo udane (co mnie cieszy, bo mam takie samo u siebie).

Najlepiej oczywiście byłoby powtórzyć miskanty, ale raczej nie dadzą rady w tym miejscu.

Dereń też chyba dobrym rozwiązaniem - rośnie dość szybko, daje radę w cieniu (najwyżej mniej się wybarwi), będzie stanowił jasną plamę latem i dawał czerwone kolor w zimie.

Ewentualnie, u mnie w cieniu fajnie rośnie ostrokrzew meserwy - nie będzie tak zwracał na siebie uwagi jak dereń, ale za to będzie zimozielony; tylko trochę wolno rośnie - trzeba polować na większe sadzonki.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:53, 14 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
BasiaB napisał(a)
I znowu mam do Was prośbę. Mam zasadzoną grupę dziewięciu brzóz (zdjęcie jest z 2015r). Teraz jest zdarta darń. Z tyłu między brzozami posadzony jest dereń biały - 5 szt. a z przodu (wystawa południowa) jeżówki i ostnica. Niestety po ostatnich obfitych opadach deszczu wylał mi staw, który jest za brzozami i jeżówki tego nie wytrzymały. Jakie rośliny zniosłyby okresową zwiększoną wilgotność i ładnie wyglądałyby pod brzozami?


Może rdest himalajski? On podobno dość ekspansywny jest, ale to chyba stanowi zaletę w tym przypadku
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 11:12, 18 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzień Dobry Wszystkim ogrodomaniakom
Po latach codziennego "bywania" na ogrodowisku postanowiłam poprosić Was o pomoc, bo choć metoda prób i błędów jest moja ulubioną ( nie mam kłopotu ze zmianami w ogrodzie ) to z tą rabatą może być ciężko.
Po pierwsze jest to rabata widoczna z domu jak również z tarasu (płd-wschód), czyli powinna być reprezentacyjna. Po drugie, co gorsze jest to bardzo trudny teren, gdyż znajduje się pomiędzy starodzewem (dęby i wierzby),który skutecznie zabiera wodę wszystkim roślinom -szczególnie w miejscu tawuły, gdzie jest najbardziej sucho. Wbrew pozorom słońca tam nie brakuję. Pierwotnie między drzewami wisiał hamak, ale udało mi się przekonać M. że powinna być tam piękna rabata, która będzie cieszyła oko siedząc na tarasie. Cyprysy z tyłu są do wywalenia tak jak większość roślin widoczna na zdjęciu ( może oprócz frosted curls, która daje tam radę. Myślałam o Świerkach serbskich lub Choinach kanadyjskich jako tło a przed nimi hortensje i jakieś wypełniacze. Może jakieś drzewo liściaste pomiędzy? Natomiast w miejscu gdzie teraz jest frosted curls i tawuła myślałam o róży na pniu (mam sweet laguna na wysokim pniu, mogłabym przesadzić ).Z rabatą mogę wyjść dalej w kierunku domu, tak aby odsunąć się od tych drzew. Wszelkie wskazówki mile widziane. Kochani liczę bardzo na Waszą pomoc
____________________
Dorka Zakręcony ogród
as1112 18:41, 18 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witajcie,
nie wiele się tu ostatnio dzieje ale spróbuję
Mam w świeżo założonym ogrodzie taką oto rabatę. Nie do końca jestem z niej zadowolona. Na pewno chciałabym dosadzić jednego klona w rogu a cyprysika przesadzić w miejsce derenia. Wokół klonów są choiny jeddeloh. Nie do końca podobają mi się limki tak pojedynczo. Może przesadzam, co o tym sądzicie? Może jakieś sugestie, propozycje.

DorKa 10:42, 21 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Witam Wszystkich ponownie. Ponieważ nikt tu nie zagląda i nie dostałam żadnej odpowiedzi ( na co nie ukrywam bardzo liczę ) wklejam jeszcze kilka fotek, które mam nadzieję dadzą troszkę więcej perspektywy i pomogą w doradzeniu czegoś sensownego.

Tu zaczyna się rabata (stojąc na tarasie po lewej stronie)


idziemy w prawo ( tutaj bedzie jeszcze jakies drzewo wysokie w miejscu klona )

dalej w prawo mamy najmniej chlubne miejsce w moim ogrodzie tzn kącik dziecięcy . W przyszłym roku w tym miejscu planuję altanę , która zamieni ten straszący kąt w urocze miejsce wypoczynku.

i dalej moja zmora czyli rabata do zrobienia:

i jeszcze raz z bliska


Na trawę proszę nie patrzcie bo mamy młodego 40kilowego szkodnika, który doprowadza ją do takiego stanu
Gdybyście potrzebowali więcej inf czy fotek dajcie proszę znać. Czekam z niecierpliwością na wszelkie uwagi. jeszcze raz wielki dzieki!
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies