Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

DorKa 07:49, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
anna_t napisał(a)
.no to myślę żebyś wysiudala tą katalpe na tyły, tam widziałam że planujesz różne drzewa to będzie ok


Tak zrobię Aniu. Dzięki za pomoc
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 07:53, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Gardenarium napisał(a)


Carex oshimensis 'Evergold'. I nie będą to sielskie klimaty a coś eleganckiego. A w turzycę wsadź 100 białych tulipanów 'Sapporo'.


Jakie piękne te tulipany. Pozwolicie ,że się zainspiruję
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Michu87 08:16, 18 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
DorKa napisał(a)


Jakie piękne te tulipany. Pozwolicie ,że się zainspiruję


Śmiało
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
DorKa 09:23, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Gardenarium napisał(a)


Dorka, odjedź trochę tą rabatą od płotu



zrób łezkę wyżwirowaną po prawej.


Danusiu a jakbym łezkę zrobiła z drugiej strony gdzie stoi doniczka . Tam aktualnie jest właz do szamba, który póki co jet na trawniku ?

rośliny to klony/ śliwy, gracimilius, lime light, trawka może evergold lub hakone. Przy furtce trzmielina na pniu ( mam ładną do przesadzenia z tyłu ogrodu ) Jak myślisz ?


____________________
Dorka Zakręcony ogród
awoya 09:23, 18 sty 2018

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 19
Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc w ożywieniu rabaty. Rabatę zakładałam jesienią 2016 r- wtedy jeszcze nie trafiłam na Ogrodowisko, więc jest daleka od tak pięknych realizacji forumowiczek. W 2017r miałam wiele innych zajęć budowlanych i właściwie nie robiłam z nią nic, jedynie dosadziłam hortensje. Rabata jest usytuowana na końcu mojego ogrodu, naprzeciw tarasu, więc cała uwaga skupia się na niej..... Wkleję zdjęcia żeby dalej omawiać problemy....







Pierwsze zdjęcie to kształt rabaty oraz wykaz roślin, jakie się na niej znajdują. Lewa odnoga i prawa są odbiciem lustrzanym. Lewa strona z centralnym półokręgiem są usytuowane w półcieniu, cień daje brzoza i akacja, która jest nieco oddalona od rabaty. Problematyczna jest prawa odnoga rabaty, bo już tutaj jest więcej cienia, gdyż w bliskiej odległości rośnie stary klon.

Problemy
- brak koloru- rododendrony i azalie kwitną krótko, dosadziłam hortensje, ale myślę, że to za mało
- W środkowej części za azaliami i hortensjami przydałoby się coś wysokiego na tło zamiast jałowca i świerka, które są malutkie i powoli rosną- Może jakieś trawy?
- z przodu przed azalie myślałam o jakiejś obwódce, ale jakiej?
- problem z cieniem w prawej odnodze-nawet hortensja polar bear zdecydowanie gorzej kwitła od bliźniaczej, posadzonej w półcieniu
- ogólnie jest ponuro

Bardzo proszę Was o jakieś rady. Bo głowię się, przeglądam forum i z zachwytem oglądam Wasze ogrody, ale nie potrafię wymyśleć co dosadzić/przesadzić żeby było ładnie. Zdjęcia robione wczoraj, więc styczniowy krajobraz też nie dodaje urody...
Pozdrawiam Aga

Michu87 10:53, 18 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
DorKa napisał(a)


Danusiu a jakbym łezkę zrobiła z drugiej strony gdzie stoi doniczka . Tam aktualnie jest właz do szamba, który póki co jet na trawniku ?

rośliny to klony/ śliwy, gracimilius, lime light, trawka może evergold lub hakone. Przy furtce trzmielina na pniu ( mam ładną do przesadzenia z tyłu ogrodu ) Jak myślisz ?




To gdzie zrobisz tą łezkę to akurat Twoja sprawa. Danusia kazała Ci odejść trochę od płotu, bo masz tam trochę mało miejsca i względem trawnika ładniej tzn. proporcjonalniej by to wyglądało gdybyś poszerzyła tą rabatę. Rozumiem, że za wszelką cenę chcesz uzyskać typowo okrągłą linię rabaty. Przerabiałam to i doszłam do wniosku, że ważniejsze jest dla mnie to, co na tej rabacie się dzieje, a nie jej kształt i co za tym idzie kształt trawnika. Łezka moim zdaniem ładniej wygląda w rogu choć to indywidualna sprawa. Uwierz mi, ja zrobiłam rabatę, która ma znacznie coś ponad 2,5 m i wydawała mi się zbyt szeroka. Szybko sie przekonałam, że jest inaczej A właz do szamba jest dodatkowym argumentem, żeby zrobić tak, jak Danusia Ci podpowiedziała. Lepszej doradczyni nie znajdziesz
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
DorKa 11:54, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Wiem Ewelinka, lepszej doradczyni nie ma i w ciemno zrobię jak mówi
Tylko jak tak bardzo poszerzę tą rabatę to od nowa trzeba będzie wymyślać co na niej posadzić Dodatkowo w tym rogu gdzie Danusia łezkę narysowała mamy przejście do sąsiadów, z którego korzystamy na bieżąco. Dlatego sam róg chciałam bardzo minimalistycznie obsadzić, żeby roślin nie deptać.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Michu87 12:13, 18 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
DorKa napisał(a)
Wiem Ewelinka, lepszej doradczyni nie ma i w ciemno zrobię jak mówi
Tylko jak tak bardzo poszerzę tą rabatę to od nowa trzeba będzie wymyślać co na niej posadzić Dodatkowo w tym rogu gdzie Danusia łezkę narysowała mamy przejście do sąsiadów, z którego korzystamy na bieżąco. Dlatego sam róg chciałam bardzo minimalistycznie obsadzić, żeby roślin nie deptać.


A co ma być na tej rabacie? Bordowe drzewa to pewnie jakieś śliwy, trawa, hortensje lub dereń (widzę białe) no i jakieś najniższe piętro? A jak na ten moment jest tam szeroko? Ja bez wahania zrobiłabym tam tło z cisa lub szmaragdów. A skoro łezka w rogu miałaby utrudniać Wam życie, to jak najbardziej zrób ją po drugiej stronie. Ogród ma Wam służyć. Nic na siłę, a łezka po drugiej stronie jak widzisz ma swoje uzasadnienie w Twoim przypadku
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
DorKa 12:46, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Michu87 napisał(a)


A co ma być na tej rabacie? Bordowe drzewa to pewnie jakieś śliwy, trawa, hortensje lub dereń (widzę białe) no i jakieś najniższe piętro? A jak na ten moment jest tam szeroko? Ja bez wahania zrobiłabym tam tło z cisa lub szmaragdów. A skoro łezka w rogu miałaby utrudniać Wam życie, to jak najbardziej zrób ją po drugiej stronie. Ogród ma Wam służyć. Nic na siłę, a łezka po drugiej stronie jak widzisz ma swoje uzasadnienie w Twoim przypadku


Ewelinka ,pleaców żadnych nie chce bo mieszkam prawie przy nieuczęszczanej drodze, bardzo spokojnej. Za potem mam wał z drzewakmi bardzo ładny widok. Nie chce go zasłaniać. Nie ma takiej potrzeby. Dlatego chciałam tylko śliwy lub klony, gracimiliusy, lime light i trawki. w najwęższym miejscu jest ok 1,5m. I jak to wszystko wymaluje to zobacz ile miejsca zostaje :
____________________
Dorka Zakręcony ogród
lindsay80 13:37, 18 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
DorKa napisał(a)

Dzień Dobry Wszystkim
Mam ogromną prośbę w dopracowaniu rabaty frontowej .. Projekt Ani jn jak najbardziej odzwierciedla moje upodobania i tak chciałabym ja zrealizować gdyby nie katalpa w rogu Mam ją od samego początku i darzę dość dużym sentymentem niestety. Choć nie jest to najbardziej urodziwe drzewo jakie znam to mimo to nie chciałabym się jej pozbyć . Z drugiej jednak strony psuje cały plan i nie pasuje do całości , lekkiej i spójnej.
Czy mam zapomnieć o sentymentach i pozbyć się jej czy da się to inaczej zaaranżować zostawiając ją jednak. Mogłabym spróbować ją przesadzić ale podobne starsze egzemplarze tego nie lubią..




Miałam podobną sytuację, rabata z 6 - ma grabami Fastigiata i na końcu katalpa, która rosła tam już 2 lata.
Ja zdecydowałam się ją przesadzić, zrobiłam to na początku listopada, ciekawa jestem jak to zniesie - wiosną się okaże.
Ta Twoja katalpa nie wygląda na szczepioną, to znaczy, że kiedyś będzie dużym, rozłożystym drzewem, wg mnie powinnaś pomyśleć o innym miejscu dla niej.
____________________
Tu ma być ogród :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies