Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Michu87 13:37, 18 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
DorKa napisał(a)


Ewelinka ,pleaców żadnych nie chce bo mieszkam prawie przy nieuczęszczanej drodze, bardzo spokojnej. Za potem mam wał z drzewakmi bardzo ładny widok. Nie chce go zasłaniać. Nie ma takiej potrzeby. Dlatego chciałam tylko śliwy lub klony, gracimiliusy, lime light i trawki. w najwęższym miejscu jest ok 1,5m. I jak to wszystko wymaluje to zobacz ile miejsca zostaje :



1,5 metra to mało na tą trawę i hortensje. Musisz pamiętać, że do trawy przydałoby ci się mieć możliwość dojścia żeby je móc związać. Hortensję od trawy dobrze by było posadzić w odległości ok. metra. Jak się wszystko rozrośnie to będzie zbyt ciasno. Tam ze 2 - 2,5 by się przydało. Trawa ok metr przestrzeni, hortensja też i na niskie piętro nie masz już miejsca. Wszystko będzie miało wygląd "na upchane".
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
DorKa 13:42, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
lindsay80 napisał(a)


Miałam podobną sytuację, rabata z 6 - ma grabami Fastigiata i na końcu katalpa, która rosła tam już 2 lata.
Ja zdecydowałam się ją przesadzić, zrobiłam to na początku listopada, ciekawa jestem jak to zniesie - wiosną się okaże.
Ta Twoja katalpa nie wygląda na szczepioną, to znaczy, że kiedyś będzie dużym, rozłożystym drzewem, wg mnie powinnaś pomyśleć o innym miejscu dla niej.


Nie jest sczepiona i masz rację ,na wiosnę biorę za łopatę.Tu za mało miejsca tak czy siak będzie miała.
Trzymam kciuki za Twoją, żeby przeżyła Moja rośnie 5 rok
____________________
Dorka Zakręcony ogród
lindsay80 14:17, 18 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Michu87 napisał(a)



1,5 metra to mało na tą trawę i hortensje. Musisz pamiętać, że do trawy przydałoby ci się mieć możliwość dojścia żeby je móc związać. Hortensję od trawy dobrze by było posadzić w odległości ok. metra. Jak się wszystko rozrośnie to będzie zbyt ciasno. Tam ze 2 - 2,5 by się przydało. Trawa ok metr przestrzeni, hortensja też i na niskie piętro nie masz już miejsca. Wszystko będzie miało wygląd "na upchane".


zgadzam się w zupełności, bo sama to przerabiałam.
Poza tym nawet takie wysokie trawy jak gracki zza kilkuletnich hortek będą słabo widoczne.
Kiedyś nawet gdzieś sobie zapisywałam zdjęcia ile wystają trawy zza hortensji wraz z ich wiekiem - ale musiałabym pogrzebać w archiwum.
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 14:20, 18 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
DorKa napisał(a)


Nie jest sczepiona i masz rację ,na wiosnę biorę za łopatę.Tu za mało miejsca tak czy siak będzie miała.
Trzymam kciuki za Twoją, żeby przeżyła Moja rośnie 5 rok



Moja miała korzenie płytko, ale bardzo rozłożyste, z wykopaniem nie było większego problemu, ale czy ożyje na wiosnę to sama jestem ciekawa, tym bardziej, że moja to taka fajna odmiana i przykro by było ją stracić.
O taka jak w tym linku.

http://kattka.blogspot.com/2008/09/catalpa-speciosa-pulverulenta.html


A wracając do rabaty przy płocie jest wiele ogrodów na forum, którymi mogłabyś się zainspirować, bo forumowicze mają takie rabaty z jednolitymi nasadzeniami przy ogrodzeniu.
____________________
Tu ma być ogród :)
DorKa 14:41, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
lindsay80 napisał(a)



Moja miała korzenie płytko, ale bardzo rozłożyste, z wykopaniem nie było większego problemu, ale czy ożyje na wiosnę to sama jestem ciekawa, tym bardziej, że moja to taka fajna odmiana i przykro by było ją stracić.
O taka jak w tym linku.

http://kattka.blogspot.com/2008/09/catalpa-speciosa-pulverulenta.html


A wracając do rabaty przy płocie jest wiele ogrodów na forum, którymi mogłabyś się zainspirować, bo forumowicze mają takie rabaty z jednolitymi nasadzeniami przy ogrodzeniu.


Speciosa z łaciny to piękny, nic dziwnego ,że ją tak nazwali. Mam nadzieje,ze da radę. Dzięki wielkie za wszelkie sugestie. Nieocenione
____________________
Dorka Zakręcony ogród
lindsay80 14:45, 18 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
o choćby tutaj, to zdjęcie od Pawlusa - limki a za nimi miskanty ML - gdyby były większe odstępy pomiędzy roślinami miskanty byłyby lepiej wyeksponowane, a na pewno na to zasługują.


____________________
Tu ma być ogród :)
DorKa 14:48, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
lindsay80 napisał(a)
o choćby tutaj, to zdjęcie od Pawlusa - limki a za nimi miskanty ML - gdyby były większe odstępy pomiędzy roślinami miskanty byłyby lepiej wyeksponowane, a na pewno na to zasługują.



Masz rację, pięknie. Poszerzam
____________________
Dorka Zakręcony ogród
iwona_d 21:40, 18 sty 2018

Dołączył: 05 sty 2018
Posty: 216
Gardenarium napisał(a)
Wyrzucić pięciorniki i berberysy, już gorsze krzewy być nie mogły

Tak się zastanawiam czy będzie dobrze jeżeli zamiast nich posadzę trzmielinę na pniu 3 szt, pod nimi lawendę a z przodu róże okrywowe. Bardzo chciałam hortensje ale tam jest straszne słońce cały dzień i stąd te róże.
Gardenarium 11:51, 19 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
iwona_d napisał(a)

Tak się zastanawiam czy będzie dobrze jeżeli zamiast nich posadzę trzmielinę na pniu 3 szt, pod nimi lawendę a z przodu róże okrywowe. Bardzo chciałam hortensje ale tam jest straszne słońce cały dzień i stąd te róże.


Przytocz jeszcze raz to zdjęcie/plan, bo nie mogę znaleźć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:01, 19 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
iwona_d napisał(a)

Najpierw zrób tło/zywopłot od płotu, potem sadź rośliny. Lewą rabatę powiększ, prawą dodaj. zmień nieco jej przebieg.

Dlaczego ma się kończyć równo z domem?





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies