Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Alexa96 13:12, 09 paź 2018

Dołączył: 09 paź 2018
Posty: 3
Witam wszystkich!
Planuję obsadzić rabatę przy ścianie stodoły, jednak dopiero zaczynam przygodę z roślinami i pracą w ogrodzie i jestem w tym temacie "zielona", dlatego proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty.
Jedyne co chcę zostawić to bluszcz(po obu stronach sadzone w tym samym czasie jednak po jednej stronie rośnie bardzo powoli nie wiem czemu? ), który zasłoni ścianę, chciałabym kilka roślin zimozielonych i trawy oraz aby było okryte korą, jednak jestem otwarta na różne propozycje
koculka 23:03, 10 paź 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Alexa96 napisał(a)
Witam wszystkich!
Planuję obsadzić rabatę przy ścianie stodoły, jednak dopiero zaczynam przygodę z roślinami i pracą w ogrodzie i jestem w tym temacie "zielona", dlatego proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty.
Jedyne co chcę zostawić to bluszcz(po obu stronach sadzone w tym samym czasie jednak po jednej stronie rośnie bardzo powoli nie wiem czemu? ), który zasłoni ścianę, chciałabym kilka roślin zimozielonych i trawy oraz aby było okryte korą, jednak jestem otwarta na różne propozycje


Mam podobnie tj. przy scianie stodoly rosnie bluszcz. U mnie w pelnym sloncu wolno sie rozkrecal. W tym roku podsypalam kora i ruszyl. Widocznie wiecej ma wilgoci. Ja mam posadzone tam rowniez clematisy, ktore sie przeplataja z bluszczem oraz pnace roze.
bamarta 13:12, 11 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Dzień dobry

powracam do mojej rabaty na przedogródku, którą "męczę" od dłuższego czasu.

Na wyższej - mniejszej posadziłam przez środek 3 kulki bukszpanu i wokół lawenda, rabata wysypana jest jasnym żwirkiem.

Druga rabata w formie L :
w narożniku L chcę planuję posadzić hortensję ogrodową,
wzdłuż dłuższego ramienia L dwa bukszpany, w krótkim też bukszpan,
wszystko podsadzone różą płożącą białą,
cała rabata otoczona niziutkim szpalerem z bukszpanu.

Co o tym sądzicie?



Plan wyszedł mi "do góry nogami" w stosunku do zdjęcia, zwróćcie uwagę.

Rabaty są wyniesione nad poziom bruku, nie wiem czy to widać, oczywiście krzewy na zdjęciu już są wykopane.
14:08, 11 paź 2018
bamarta napisał(a)
Dzień dobry

powracam do mojej rabaty na przedogródku, którą "męczę" od dłuższego czasu.

Na wyższej - mniejszej posadziłam przez środek 3 kulki bukszpanu i wokół lawenda, rabata wysypana jest jasnym żwirkiem.

Druga rabata w formie L :
w narożniku L chcę planuję posadzić hortensję ogrodową,
wzdłuż dłuższego ramienia L dwa bukszpany, w krótkim też bukszpan,
wszystko podsadzone różą płożącą białą,
cała rabata otoczona niziutkim szpalerem z bukszpanu.

Co o tym sądzicie?



Plan wyszedł mi "do góry nogami" w stosunku do zdjęcia, zwróćcie uwagę.

Rabaty są wyniesione nad poziom bruku, nie wiem czy to widać, oczywiście krzewy na zdjęciu już są wykopane.


Nie wiem czy pomogę, ale dla mnie front powinien być elegancki i żywy cały czas i raczej bym tu lawendy nie sadziła, nie wiem czy to południe czy północ przed wejściem, a to ma znaczenie, lawenda lubi słońce i zimą nie za dobrze wygląda, ale jeśli bardzo lubisz... hortensja może zasłonić bukszpany w wyższej rabacie, posadziłabym na górnej coś ładnego np drzewko na pniu, może być zimozielone, róże i hortensje na zimę to suche patyczki więc będzie ponuro, no i nie wiem co jest wokół na pozostałych rabatach

to moje propozycje

bukszpanowe kule, lub cisowe przy żywopłocie z bukszpanu, żółte, to trzmielinowe kulki, na wyższej rabacie jakieś małe drzewko, albo kula na pniu, i wypełniacz, mogą być trawki, mogą być żurawki w zależności od upodobania, niebieska to lawenda

1 wersja


2 wersja
bamarta 20:52, 11 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
MonikA

dziękuję, że spojrzałaś

Tak się składa, że mniejszą rabatę już obsadziłam wcześniej bukszpanem i lawendą. Więc tu już chyba nic nie zmienię

A dziś byłam strasznie niecierpliwa i przytaszczyłam kolejne bukszpany z ogrodu mojej mamy i posadziłam wraz z hortensją tak jak pokazałam na moim planie.

Może zamiast róż jako wypełniacza użyję jasno zielonej żurawki - jak sugerujesz.
Ale wówczas żywopłocik bukszpanowy robić po obwodzie czy przy wewnętrznej stronie?

Róże wydawały mi się bardziej eleganckie, ale masz rację, w zimie urody nie mają ...

Przedogródek znajduje się po poł.-zach. strony

21:24, 11 paź 2018
Nie wiem czy lawenda nie zagłuszy bukszpana, ona też potrafi urosnąć, strona ok na lawende.

Podsadziłabym bukszpany raczej carexem może być np. evergold lub ptasie łapki, limonkowe żurawki tylko do cienia się nadają.

Jak duża będzie hortensja? Może wszystko przysłonić. Lepiej może jakby rosła od strony domu? Teraz dobra pora na przesadzanie. Bukszpany też możesz przesądzić jeszcze raz. Lepiej teraz niż za rok wszystko ponownie robić jak stwierdzisz , że jednak nie do końca ci odpowiada.
21:26, 11 paź 2018
żywopłot może ci się zlać z bukszpanami dlatego w wersji nr 2 zaproponowałam ciemniejsze kule z cisa.
bamarta 22:22, 11 paź 2018

Dołączył: 01 paź 2018
Posty: 25
Hortensja ogrodowa - nie znam odmiany- kwiaty okrągłe niebieskie lub różowe, jest niższa i bardziej zwarta niż bukietowa. To zdążyłam zauważyć u mojej mamy w ogrodzie.
Turzyc nie widuję, nie zleją się kolorystycznie z bukszpanami?

Może uda mi się zrobić jutro zdjęcie z innej perspektywy.
08:05, 12 paź 2018
carexy evergold na pewno nie zleją się z bukszpanem.
Tu u mnie turzyce w kulkach bukszpanowych na nóżce


I tu carexy pod niwaki, te żółtawe.
08:06, 12 paź 2018
bamarta zrób zdjęcie od frontu na rabatę

Myślę, że i tak chortensja przysłoni ci górną rabatę, ja bym jej tam nie dawała, ale jak chcesz, do góry daj jakieś wyższe drzewko na pniu kontrastujące


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies