Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

adinka84 21:45, 23 paź 2018

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
Witam wszystkich serdecznie zwabiona pięknością Waszych ogrodów również postanowiłam coś stworzyć I tak powstał projekt rabaty, która ma 5 m x 0,6 (strona południowa) Byłabym wdzięczna za wszelkie opinie i uwagi bo sama raczej nie jestem w stanie ogarnąć tego tematu i obawiam się czy nie przesadziłam z ilością roślin.


1. Bukszpan kulka
2. Jeżówka cheyenne spirit
3. Liliowiec stella de oro
4. Trzmielina fortune’a sunspot lub coloratus
5. Cyprysik Groszkowy Plumosa
6. Jeżówka green twister
7. Cyprysik lawsona blue suprise
8. Azalia japońska maruschka lub rosinetta hachrosi
9. Pięciornik trójząbkowy lub hosty
10. Hosta ventricosa lub golden tiara
11. Krzewuszka na pniu
12. Liliowiec on and on
13. Jeżówka Big Kahuna
14. Wiciokrzew japoński Purpurea


Krzewuszka, liliowce i bukszpany już są na tej rabacie i nie chciałabym ich przesadzać. Jeżówki mam z innej rabaty, która ulegnie przeorganizowaniu.
adinka84 21:49, 23 paź 2018

Dołączył: 10 paź 2018
Posty: 35
A tu reszta części tarasowej.
Elinka 12:53, 24 paź 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Basiu trzmieliny są tuż obok wiec odpadaja , ale dzięki za odpowiedz.

BASIA8 napisał(a)



Witaj Elinka Ja nie jestem fachowcem, ale pomyślałam o trzmielinach szczepionych na pniu. Wydaje mi się że kolorystycznie ładnie by rabatę rozjaśniły
____________________
elinkowy-ogrod
Ewilena 19:59, 24 paź 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Elinka napisał(a)
dziewczyny doradzcie proszę co wsadzić między kule bukszpanowe? myślałam i klonie palmowym na kiju ale czy pasuje ?

Super by tam pasował klon palmowy. Żółty albo bordowy ale nie na kiju. Wogole to piękna ta twoja kompozycja jest.
A może coś wyższego, iglastego. Jakaś duży iglak powoli rosnacy
____________________
Ewelina
sylszu 23:37, 24 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 526
Gardenarium napisał(a)


Absolutnie ta szałwia Amistad nie pasuje w rządkach, ją się miesza, bo jest "patykowata". Tak nie będzie efektu zupełnie, poza tym nie zimuje.

Proponuję dać tam wysokie Asilbe np. Astilbe chinensis 'Superba' będzie jak światło jarzeniowe zdjęcie

albo biała lub bladoróżowa jak lubisz subtelniej.

innych szałwii nie sadź, posadź jarzmianki ciemnoburgundowe, plus fioletowe berberysy, plus brązowe turzyce, plus miskant Variegatus a w środku zamiast byle jakiego kolorystycznie trzcinnika - hortensje drzewiaste Anabelle Strong, trzcinnik pasuje do ogrodów preriowych w otwartą przestrzeń nie za drzewo wcisnięty







No to mnie teraz Danusiu zabiłaś Dałaś namiary na dwie zupełnie mi nieznane rośliny, co właściwie nie powinno mnie dziwić, bo przecież jesteś fachowcem. Jarzmianka - cudo - koniecznie muszę ją mieć Zrobię dokładnie tak jak radzisz. Tylko proszę o zmianę hortensji na coś innego. Mam na innej rabacie 11 hortensji i wydaje mi się, że to dość
____________________
Sylwia Rodos-trochę inaczej
Gardenarium 00:12, 25 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale ja dałam hortensję drzewiastą, która kwitnie wcześniej niż bukietowe, a podejrzewam że masz bukietowe. Nie zamienię hortensji, bo tylko hortensje pasują pod katalpą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylszu 02:03, 25 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 526
Gardenarium napisał(a)
Ale ja dałam hortensję drzewiastą, która kwitnie wcześniej niż bukietowe, a podejrzewam że masz bukietowe. Nie zamienię hortensji, bo tylko hortensje pasują pod katalpą.



Ostra jesteś. Lubię to ! Anabelle 2 sztuki mam takie: Hydrangea arborescens Annabelle, czy to to? Jeżeli nie to kupię właściwą PS Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas.
____________________
Sylwia Rodos-trochę inaczej
Gardenarium 09:45, 25 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta polecana przeze mnie to inna odmiana, ma sztywne pędy i nieco inne kwiaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:55, 25 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elinka napisał(a)
dziewczyny doradzcie proszę co wsadzić między kule bukszpanowe? myślałam i klonie palmowym na kiju ale czy pasuje ?


Ja bym zasłoniła rynny. Dała niewielkie drzewo kuliste, w jego nogach co najmniej dwie jednakowe hortensje, żeby zniwelować rynnę, niech hortensje idą wysoko.
Na drugą rynnę bluszcz (Hedera), na brzeg coś bardziej rozjaśniającego, albo zielone, ciemna żurawka jest smutna tutaj.
Z tyłu trawy np. miskant Morning Light, i jeszzcze jedno drzewko na pniu, albo trzmielina albo klon Shirasawy, ale właśnie na pieńku.

Zobacz jak się zmieniło od razu. Z okna zdejmij skrzynkę, albo daj z białymi kwiatami.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:58, 25 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
adinka84 napisał(a)
Witam wszystkich serdecznie zwabiona pięknością Waszych ogrodów również postanowiłam coś stworzyć I tak powstał projekt rabaty, która ma 5 m x 0,6 (strona południowa) Byłabym wdzięczna za wszelkie opinie i uwagi bo sama raczej nie jestem w stanie ogarnąć tego tematu i obawiam się czy nie przesadziłam z ilością roślin.


1. Bukszpan kulka
2. Jeżówka cheyenne spirit
3. Liliowiec stella de oro
4. Trzmielina fortune’a sunspot lub coloratus
5. Cyprysik Groszkowy Plumosa
6. Jeżówka green twister
7. Cyprysik lawsona blue suprise
8. Azalia japońska maruschka lub rosinetta hachrosi
9. Pięciornik trójząbkowy lub hosty
10. Hosta ventricosa lub golden tiara
11. Krzewuszka na pniu
12. Liliowiec on and on
13. Jeżówka Big Kahuna
14. Wiciokrzew japoński Purpurea


Krzewuszka, liliowce i bukszpany już są na tej rabacie i nie chciałabym ich przesadzać. Jeżówki mam z innej rabaty, która ulegnie przeorganizowaniu.


Przesadziłaś jednak z ilością gatunków, byliny masz po jednej sztuce, tak nie może być, pięciokrotnie co najmniej przesadziłaś.
Zrób plan tej rabaty, bo tak wygląda jakby wszystko na brzegu rosło Aaa. już wiem, tam jest chodnik a to wąski pasek? Jaką ma szerokość??
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies