Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

deszczowymaj 21:29, 03 paź 2018


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Ewilena napisał(a)
Może coś na pniu, klon lub katalpa, albo wiśnia umbra lub wierzba hakuro, albo grab parasolowaty


Tylko nie katalpa-więcej minusów niż plusów (mam ją w ogrodzie..jedno szczęście że w niezbyt wyeksponowanym miejscu) ..hakuro też nie bardzo
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
gosiacz22 09:56, 05 paź 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Małe pytanko co ile sadzić derenia Ivory Halo i w jakiej odległości od tuj? Derenie mogą się stykać.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Ewilena 19:59, 05 paź 2018


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Co fajnie by się komponowało z piwoniami? Jako tło dla nich mam tuje smaragd, a co dać przed piwonie ?
____________________
Ewelina
Gardenarium 21:31, 05 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posłużę się swoim artykułem o piwoniach:

Zastosowanie piwonii w ogrodzie

Piwonie sadzimy na rabacie jako punkty przyciągające uwagę, albo tworzymy okazałe rabaty złożone z wielu piwonii, często w jednym kolorze, albo cieniowane. W zasadzie słabo się łączą z innymi roślinami ze względu na swą wyjątkowość i okazały wygląd. Łatwo tutaj o przesadę.

Jednak nasze obserwacje głównie w ogrodach angielskich wykazały, że wspaniale mogą wyglądać z kosaćcami syberyjskimi i brodatymi, bodziszkami, różami, delikatnymi trawami ozdobnymi, makami oraz roślinami cebulowymi np. żonkile, późne tulipany i lilie.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/189-zachwycajace-piwonie

Jednak moja uwaga - niekoniecznie sadź "przed piwonie", raczej bym polecała mieszanie z piwoniami a nie sadzenie przed lub za. Prześledź galerię zdjęciową w art. Może coś wpadnie w oko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 18:21, 06 paź 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witajcie,
Rabata frontowa trochę mi się rozrosła, szczególnie trawy - rozplenice. Kępy są ogromne i zupełnie zasłaniają szpaler berberysów orange rocket. Co mogłabym tu zrobić? Czy przesadzić te trawy w inne miejsce a tu dać jakieś szczuplaki? Jeśli tak to jakie? Martwię się o te berberysy ale na razie żyją, choć niewidoczne.
Lawenda też słabo tu rośnie. Lubię ją ale wiem, że za moment będzie to nieciekawy widok. Może przesunąć te trawy do przodu, usunąć jeden rząd lawendy i wtedy berberysy złapią oddech. Docelowo powinny być wyższe od Moudry, prawda?
Korci mnie żeby na wiosnę zamiast lawendy dać tu róże okrywowe np. fairy?

kariko 15:24, 07 paź 2018

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Witajcie,

proszę o radę - czy dobrze będzie wyglądała jedna ściana działki, gdzie jako żywopłot 1/2 będzie obsadzona tujami smaragd, a reszta cisami?

Chodzi o to, że potrzebujemy osłonić się od sąsiadów, cisy rosną wolno więc od północy, tam gdzie stoi dom (i zasadniczo nie ma okien) mogą sobie rosnąć w swoim tempie i to nam nie przeszkadza, zaś tam gdzie już jest taras i ogród, to chcielibyśmy raczej szybko się osłonić.

Wkleję zdjęcia, trochę zarosło, przepraszam, trochę nie było czasu ostatnio popracować w ogrodzie.

Chcemy stronę pn częściowo zastąpić tujami, teraz rosną cisy:



Cd strony północnej (od wschodu mamy wysokie tuje)


po przeciwnej stronie od pd żywopłot sąsiada:\
Rejzi 16:30, 07 paź 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
kariko napisał(a)
Witajcie,

proszę o radę - czy dobrze będzie wyglądała jedna ściana działki, gdzie jako żywopłot 1/2 będzie obsadzona tujami smaragd, a reszta cisami?

Chodzi o to, że potrzebujemy osłonić się od sąsiadów, cisy rosną wolno więc od północy, tam gdzie stoi dom (i zasadniczo nie ma okien) mogą sobie rosnąć w swoim tempie i to nam nie przeszkadza, zaś tam gdzie już jest taras i ogród, to chcielibyśmy raczej szybko się osłonić.

Wkleję zdjęcia, trochę zarosło, przepraszam, trochę nie było czasu ostatnio popracować w ogrodzie.

Chcemy stronę pn częściowo zastąpić tujami, teraz rosną cisy:


Cd strony północnej (od wschodu mamy wysokie tuje)
po przeciwnej stronie od pd żywopłot sąsiada:\


Wydaje mi się że będzie to fajnie do siebie pasować.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Rejzi 16:35, 07 paź 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633


Witam, chciałam zapytać co posadzić między tymi klonami? Teraz rośnie tam dereń ivory ale choruje i na wiosnę będ zie wyrzucony. Doszłam do wniosku żeby zastąpić go czymś wyższym, co nas zasłoni przed widokiem zza płotu. Macie jakieś pomysły co by tam wsadzić?
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Anda 16:44, 07 paź 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33457
Rejzi, korony klonów będą w przyszłym roku dwa razy takie, a za trzy lata jeszcze większe. Wg mnie nie ma sensu tam nic tak wysokiego sadzić.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
pawel2806 18:04, 07 paź 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
kariko napisał(a)
Witajcie,

proszę o radę - czy dobrze będzie wyglądała jedna ściana działki, gdzie jako żywopłot 1/2 będzie obsadzona tujami smaragd, a reszta cisami?

Chodzi o to, że potrzebujemy osłonić się od sąsiadów, cisy rosną wolno więc od północy, tam gdzie stoi dom (i zasadniczo nie ma okien) mogą sobie rosnąć w swoim tempie i to nam nie przeszkadza, zaś tam gdzie już jest taras i ogród, to chcielibyśmy raczej szybko się osłonić.

Wkleję zdjęcia, trochę zarosło, przepraszam, trochę nie było czasu ostatnio popracować w ogrodzie.

Chcemy stronę pn częściowo zastąpić tujami, teraz rosną cisy:


Cd strony północnej (od wschodu mamy wysokie tuje)
po przeciwnej stronie od pd żywopłot sąsiada:\

ja bym zostawił cisy na całej długości a na ten czas osłonić się panelami, matą bambusową itp.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies