Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 07:32, 26 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiaan napisał(a)
Danusiu czy z początkiem października mogę jeszcze posadzić tuje czy lepiej zaczekać do wiosny? Nie wyrobiłam się z nasadzeniami wcześniej i mam jeszcze oczekujące do posadzenia w ziemi hortensje, trawy, wrzosy (wszystko w doniczkach). Na razie nie widzę w prognozach przymrozków, nie wiem także czy musi być duży odstęp miedzy posadzeniem a przymrozkami.


Wszystko zależy od pogody, znam taki rok, gdy w październiku spadł wielki śnieg. Obserwuj prognozy długoterminowe, i sadź, a w razie czego dobrze podlej i wyściółkuj grubo korą.

Przymrozki nie są groźne, bardziej regularny, duży mróz, który skuje glebę na kość.
Czasem sadziłam nawet w listopadzie i też się przyjęły. Ważne czy są to tuje kopane w balotach, czy doniczkowane ze 100% korzeni? To jest bardziej istotne. Te doniczkowane możesz nawet w grudniu sadzić jesli gleba miękka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 09:17, 26 wrz 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5094
Gardenarium napisał(a)


Wszystko zależy od pogody, znam taki rok, gdy w październiku spadł wielki śnieg. Obserwuj prognozy długoterminowe, i sadź, a w razie czego dobrze podlej i wyściółkuj grubo korą.

Przymrozki nie są groźne, bardziej regularny, duży mróz, który skuje glebę na kość.
Czasem sadziłam nawet w listopadzie i też się przyjęły. Ważne czy są to tuje kopane w balotach, czy doniczkowane ze 100% korzeni? To jest bardziej istotne. Te doniczkowane możesz nawet w grudniu sadzić jesli gleba miękka.

Ogromne dzięki, wszystko mam kupione w doniczkach ze 100 % korzeni, posadzę jak będą sprzyjały warunki pogodowe
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
gosiacz22 15:16, 26 wrz 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Gardenarium napisał(a)


Zostawić skoro rośnie, można ewentualni przyciąć nadmiernie wybujałe konary potem. Problemem może być mączniak.


A co ewentualnie mogę posadzić pod nim i przed? Czy pęcherznice i berberysy to dobre towarzystwo ?
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Gardenarium 18:42, 26 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napisz proszę na jakiej wysokości jest szczepienie bo to najbardziej istotne w tej sprawie. Pęcherznice - nie, te purpurowe będą się zlewały z klonem i będą za wysokie, to wielkie "kobyły" rosną. Bardziej się nadają na żywopłoty wielkie niż pod klona.
Pod klona bordowego posadź hortensje drzewiaste lub bukietowe oraz rozplenice na ten przykład.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiacz22 21:59, 26 wrz 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197

Gardenarium napisał(a)
Napisz proszę na jakiej wysokości jest szczepienie bo to najbardziej istotne w tej sprawie. Pęcherznice - nie, te purpurowe będą się zlewały z klonem i będą za wysokie, to wielkie "kobyły" rosną. Bardziej się nadają na żywopłoty wielkie niż pod klona.
Pod klona bordowego posadź hortensje drzewiaste lub bukietowe oraz rozplenice na ten przykład.


Szczepiony jest na 1,6 m. W zeszłym roku posadziłam go w odległości 3,5 m od tuj, czy tyle wystarczy? Wstawię zdjęcie żeby zobrazować tą rabatę. Z góry przepraszam, za chwasty

Tak myślałam, żeby przy końcu jeszcze ją trochę jednak poszerzyć, ale niestety bardzo nie mogę bo zaraz jest piaskownica.

Obok mam 7 m rabatę ze szpaleru hortensji Melba, 3 miłorzębów Mariken, 8 rozplenic Hameln, jeżówek i na końcu obwódka zrobiona z berberysa Kobold. Z jednej strony mogłabym przedłużyć hortensje i rozplenica ale tak szczerze to chciałąbym jednak coś innego, żeby nie było zbyt monotonnie.




____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Gardenarium 19:14, 30 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Derenie z białymi listkami i czerwonymi gałązkami, wajgele np. Maroon Swoon, My Monet, z iglaków - Platycladus orientalis 'Aurea Nana'.

Trzmieliny japońskie- zimozielone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonkap 20:55, 30 wrz 2018

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Mam za plotem.rabate 40mb, szerokosc ok 3m i chciala bym jakos ja zagosppdarowac tylko nie mam pijecia conby sie sprawdzilo zeby bylo w miare uniwerslane. Wystawa slonce/polcien nie ma tam pieskow ani soli z drogi bo to osiedlowa ukiczka ? Nie umiem wyonrwzic soebie nic na takiej dlugosci
Gardenarium 09:00, 01 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kilka jednakowych drzew kulistych, z koronami nad płotem, posadzone równomiernie co 6 metrów np. Ma znaczenie jaki jest płot, bo jeśli masywne słupy i segmenty to drzewa trzeba rozmyślnie rozmieszczać, np. na słupie albo na środku przęsła. Napisz albo coś narysuj - samo napisanie ze 40 m i co pasuje? Wszystko pasuje jakby się zawziąć, wszystko

W skarpecie przy drzewie po dwa krzewy kwitnące, jednakowe, w zależności od koloru liści drzewa, najlepiej kontrastujące. Pomiędzy nimi - trawy niezbyt wysokie np. miskant Morning Light, do wszystkiego pasuje.
Wypełniacze - irgi niskie lub byliny lub berberysy niewysokie, kuliste.

Ale także od tego co będzie za płotem, zależy co rośnie już w ogrodzie, wszak drzewa nie powinny się pokrywać...same niewiadome i bądź tu człowieku mądry i bądź wróżką

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonkap 17:35, 01 paź 2018

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Dziękuję Dobra Wróżko
Całość jest w budowie :
plotu nie ma ale raczej będzi to prosty metalowy panel z podmurówka - wysokość max 170
Od strony ogrodu na tej "prostej" nie ma jeszcze nasadzeń , planowałam wzdłuż płotu jesli sie uda pas cisow które zrobiły by zielone tło dla nasadzeń od strony ogrodu i delikatnie wysłoniły część przy tarasie i użytkową działki ( całosc z domem to 750 m2 ) Nie ma w tej chwili nasadzęń, drzew wiec można to rozegrać dowolnie. Wrzucac obrazek poglądowy - jasnozielone to zwyopłoty z cisa , ten nakrótkim boku dzialki już jest odgradza cześć użytkowa brązowy kolor ( skrzynie warzywne, borowki, agresty) od tej "ozdobnej przyszłej. Przed cisem na krotkim boku rosną hortensje, trawki, szałwie itp.
Do zagospodarowania jest ten pomarańczowy pas za płotem.


gosiacz22 23:50, 01 paź 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Gardenarium napisał(a)
Derenie z białymi listkami i czerwonymi gałązkami, wajgele np. Maroon Swoon, My Monet, z iglaków - Platycladus orientalis 'Aurea Nana'.

Trzmieliny japońskie- zimozielone.


Dziękuję bardzo za sugestie.
Może w takim razie coś takiego, z tyłu dereń karłowy cornus pumila, tylko nie wiem w jakich odstępach go sadzić, przed nim taki szpaler z żywotnika wschodniego aurea nana, myślę, że tak ze 3 sztuki przeplatany purpurowym lub czerwonym berberysem tylko nie wiem dokładnie jaka odmiana byłaby odpowiednia czy np. Helmond/Red Pillar czy Antropurpurea Nana. Natomiast na froncie rabaty trzmielina Fortunea Emerald Gaiety i/ lub Krzewuszka Cudowna "Monet".
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies