Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 07:56, 26 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
eMka napisał(a)
Dzień dobry. Pani Danusiu, bardzo proszę o pomoc, wskazówki co zmienić na rabacie, którą widzę z dużego okna (strona południowo - zachodnia). Okno to jest w centralnym miejscu naszego domu. Od płotu sąsiada dzielą nas 4 metry.


W przyszłym roku usuniemy trawnik na całej długości tej strony domu, chcemy połączyć obie rabaty (tą pod płotem i tą bezpośrednio pod oknem) w jedną całość, zamiast trawy dać np. barwinka i kilka nieregularnych dużych kamieni które wytyczą ścieżkę. Zależy mi na takim trochę dzikim, leśnym, tajemniczym klimacie i piętrowości roślin. W gęstwinie roślin będzie karmnik dla ptaków i ukryte oświetlenie, jakieś sympatyczne "latarenki". Pod tym oknem mamy stół jadalniany, więc fajnie będzie zimą obserwować przylatujące ptaki.


Wczoraj udało nam się kupić w dobrej cenie 7 wysokich na 140 cm cisów 'Hilli' i chcę je wsadzić pod płotem, żeby zrobiły ładne tło i osłoniły nas od okien sąsiada. Proszę o podpowiedź w jakiej odległości od siebie je posadzić.
Boję się żeby ta rabata nie wyszła taka nijaka, zależy mi żeby była ciekawa, żeby płot był osłonięty roślinami – żeby nie było go widać, no i żeby widok z okna był piękny. Sąsiad mówił że on po swojej stronie da tuje.

Zaraz podam rośliny które mamy już nasadzone. Pogrubioną trzcionką rośliny które wchodzą w światło okna, stojąc w połowie długości okna - widok na wprost. Pozostałe wymienione rośliny widać stojąc po lewej czy prawej stronie okna. Nasadzone już rośliny:
dereń 'Ivory Halo', trzmielina 'Red cascade', tuja 'Szmaragd', kalina 'Koralowa', laurowiśnia – nie pamiętam gatunku, obok niej, przed bluszczem mają być wsadzone 2 różaneczniki (z białym kwiatem i fioletowym), potem kula bukszpanu i miodunka, trzmielina na pniu 'Emerald Gaiety', hortensja bluebird. Jak usuniemy trawnik to odsuniemy ją bardziej od płotu, a przed nią w planie mamy nasadzenie małego cisa 'Repondens'. Mamy jeszcze: Cis Hilli (ponieważ kupiliśmy duże, to ten przesadzę w inne miejsce), hortensja dębolistna 'white snow' 2 x miskant chiński 'Goliath', pięknotka bodinieri – nie wiem czy to dobry pomysł, nigdy jej na żywo nie widziałam, cis 'Hilli', miskant chiński 'Goliath', 4 x tuja szmaragd. Jak pozbędziemy się już trawnika to rośliny poprzesuwamy nieco.



Analizuję dekalog Pani Danusi i zastanawiam się czy nie powinnam ograniczyć liczby roślin. Jeśli tak to których się pozbyć. Siedząc przy stole w salonie ma się szeroki widok na tą rabatę. Będę bardzo wdzięczna za porady. Bardzo w moich klimatach jest Pani bukszpanowy ogród. Bałam się ogrodu zimozielonego, że będzie nudny, a teraz obawiam się żeby nie zrobiło mi się zbyt kolorowo pod tym oknem. Dodam, że bardzo podobają mi się rośliny o mięsistych liściach, ciemnozielonych.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Marysia

PS. W ogrodzie mają dominować takie kolory:
biel i łamana biel: różanecznik 'Cuningham's White', runianka, konwalie, róża 'Aspirin', piwonia 'Miss America', kalina 'Koralowa', hortensja 'Strong Anabelle', 'Limlight', 'Little lime',
Róż: krzewuszka 'Eva Rathke', rododendron (jeszcze nie wiem jaki),
Niebieski, Fiolet: niezapominajki, Hortensja 'Bluebird', bodziszek, rododendron 'Catawbiense Gradiflorum', pięknotka 'Bodinieri'.




Moim zdaniem za bardzo pofalowane to jest, trawnik zbyt wąski, dwie rabaty wąskie, jedna pod oknem, a druga pod płotem, obydwie za wąskie Nie wiem czy likwidować trawnik w ogóle??
Zlikwidować pod oknem wtedy trawnik nie będzie taką kiszką, a pod płotem będzie więcej miejsca.
Cis długo będzie zasłaniał, to dobra roślina na żywopłot, ale nie mam przekonania.
Faktycznie za dużo roślin, ale jak będzie jedna widokowa rabata pod płotem to może coś z tego wyjdzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MEGI 10:11, 26 sie 2019

Dołączył: 18 sie 2019
Posty: 7
Witam Pani Danusiu. Patrząc na swoją rabatę zastanawiam się czy nie usunąć tui Danica i nie obsadzic całej rabaty bukszpanem a środki rabat zapełnić trawami a na plot dać bluszcz ? Tak dużo naoglądałalam się Pani ogrodów , że mam jeden wielki mętlik w głowie i trudno podjąć decyzję.
brysia 16:44, 26 sie 2019


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Gardenarium napisał(a)


1. Nie, nie można zamienić na kolumnę z cisa, ponieważ nie osiągnie tego efektu, jaki narysowałam. Grab Fastigiata będzie dobry, bo dodatkowo można go nawet robić bardziej wąskim, przy pomocy wiosennego cięcia. Inne drzewo o tym pokroju - ambrowiec Liquidambar styraciflua 'Slender Silhouette'.

2. Nie, nie dawać maty pod żwir, bo na żwirze chwasty tak samo będą rosły czy jest mata czy jej nie ma. Dobrze wypiel i nie dawaj.

Nic nie dawać pod spód. Wyrównać dobrze. Daj kliniec (grys), nie będzie zjeżdżać.
Dać berberysy albo nie dawać berberysów. Nie mam zdania przesądzającego.






Jeszcze raz dziękuję za porady !

Nie mogłam się doczekać, więc posadziłam:
grab Monument (nie było fastigata, a pani w ogrodniczym mówiła że to jest prawie jedno i to samo) - w necie nic nie znalazłam na temat tej odmiany, możesz coś o nim powiedzieć?

Nie jestem przekonana do tych berberysów, ale posadziłam - najwyżej w przyszłym roku przesadzę - w końcu tym się zajmują ogrodnicy

W rogu przy rynnie, pomiędzy rozplenicami planuję wsadzić Gracilimusa, mam ogromy okaz do podzielenia, więc będzie jak znalazł.

Bluszcz puszczę na stodołę na obu ścianach.

czekam jeszcze na krokusy i potem wysypuję kamień.

Na dziś wygląda tak:



____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Daria 22:43, 26 sie 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Danusiu prośba o poradę.

na rabacie przed domem mam przewidziane 3 drzewa: graba wielopiennego (którego nigdzie nie mogę dostać ) i 2 klony Variegatum lub Flamingo (szczepione na wysokości 1,8 m).

Zastanawiam się czy można je tam posadzić skoro zaraz jest kostka - najmniejsza odległość 1m największa 1,5m. Od domu najmniejsza odległość to ok 6 m.

Jeśli nie ma ryzyka to czy można w zastępstwie graba posadzić grójecznika japońskiego, ewentualnie jakie inne drzewa?




Wiaan 15:09, 27 sie 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
Danusiu chcąc więcej porad w różnych wątkach czy powinnam założyć swój wątektak abym mogła posługiwać się linkiem czy jakoś inaczej powinnam to zrobić.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 07:09, 28 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Daria napisał(a)
Danusiu prośba o poradę.

na rabacie przed domem mam przewidziane 3 drzewa: graba wielopiennego (którego nigdzie nie mogę dostać ) i 2 klony Variegatum lub Flamingo (szczepione na wysokości 1,8 m).

Zastanawiam się czy można je tam posadzić skoro zaraz jest kostka - najmniejsza odległość 1m największa 1,5m. Od domu najmniejsza odległość to ok 6 m.

Jeśli nie ma ryzyka to czy można w zastępstwie graba posadzić grójecznika japońskiego, ewentualnie jakie inne drzewa?






Nie sadź żadnego z tych zaprojektoweanych drzew. Grab wielopienny będzie wyglądał jak chwast Może świdośliwa?

Klony jesionolistne to też "chwasty", ja w każdym razie od 20 lat zapomniałam o tych drzewach.

Grujecznika (nie grójecznika) warto posadzić, wielopniowego lub na pniu. POlecam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:11, 28 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brysia napisał(a)



Jeszcze raz dziękuję za porady !

Nie mogłam się doczekać, więc posadziłam:
grab Monument (nie było fastigata, a pani w ogrodniczym mówiła że to jest prawie jedno i to samo) - w necie nic nie znalazłam na temat tej odmiany, możesz coś o nim powiedzieć?

Nie jestem przekonana do tych berberysów, ale posadziłam - najwyżej w przyszłym roku przesadzę - w końcu tym się zajmują ogrodnicy

W rogu przy rynnie, pomiędzy rozplenicami planuję wsadzić Gracilimusa, mam ogromy okaz do podzielenia, więc będzie jak znalazł.

Bluszcz puszczę na stodołę na obu ścianach.

czekam jeszcze na krokusy i potem wysypuję kamień.

Na dziś wygląda tak:





Mam obiekcje do Gracillimusa.. on strasznie wielki będzie i za kilka lat przydusi tam rozplenice. Ja bym dała Morning Ligt, rozjaśni płot i nie będzie tak wielki.
Monument jest ok.

Przytnij ten talerz z trzmieliny w kulkę, talerz źle wygląda. Berberysy tnij w kulki. Poprostu lawendy w pion bo każdą wiatr smaga w inną stronę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kim 09:36, 28 sie 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Pani Danusiu przesadziłam Dęba i Danica mam nadzieję że teraz może być


____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
Daria 17:47, 28 sie 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Gardenarium napisał(a)


Nie sadź żadnego z tych zaprojektoweanych drzew. Grab wielopienny będzie wyglądał jak chwast Może świdośliwa?

Klony jesionolistne to też "chwasty", ja w każdym razie od 20 lat zapomniałam o tych drzewach.

Grujecznika (nie grójecznika) warto posadzić, wielopniowego lub na pniu. POlecam.


Dziękuję

mam nadzieję że błąd został mi wybaczony

aniaod 22:10, 28 sie 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Ogrodomaniacy doradzcie. Planuję założyć rabatę przy podjeździe ale mam dylemat co do jej ksztaltu, która wersja lepsza? Na ostatnim zdjęciu jest mniejsza wersja tej rabaty
Planuję tam trawy, hortensje kulki cisowe szalwie i sezonowo to tulipany i jezowki.
Co jeszcze można tam dosadzic?
Czy szalwie chowacie jakoś za innymi roślinami żeby nie było widać brzydkiego dołu? Czy mogłaby tu być hortensja Bobo czy będzie za mała? Czy moznaby tam włożyć niewielkie drzewko typu nisko szczepiona śliwa nigra?




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies