Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

brysia 07:09, 24 sie 2019


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Gardenarium napisał(a)


Proste linie, a w środku też proste, dużo lepiej to wygląda.
Kulki co 50 cm i ciąć.
Lawendy za mało, co najmniej dwukrotnie. Kratki bym zlikwidowała, brzydko to wygląda, zdejmij je a na płocie i ścianie posadź zimoezilony bluszcz, co najwyżej pokaż na nim powojniki o białych kwiatach, ale same powojniki - nie, zdecydowanie nie. Jałowiec ciąc w kulę.



Dziękuję że znalazłaś dla mnie czas.

Czy to drzewo, mogłabym ewentualnie zamienić na kolumnę z cisa?
Jeśli jednak lepiej będzie wyglądało drzewo, to jakie? Tam nie ma zbyt dużo miejsca na większą/okrągłą koronę, myślałam o grabie Fastigata, może polecisz mi jeszcze inne? tylko korona musi być wąska/smukła.

Ponieważ całość chcę wysypać żwirem (takim jak podjazd), czy dawać matę pod ten żwir? wiem, że dla roślin to nie jest dobre, ale obawiam się chwastów w
kamieniach, a tego się nie da wyplewić. Co dać pod spód? Pod korę daję kartony, ale tu się nie sprawdzą, bo jest lekki spadek terenu i kamienie będą zjeżdżać.

Zastanawiałam się też, czy nie zrezygnować z tych berberysów i zostawić tylko lawendę w większej ilości - co o tym myślisz?

Edit: Właśnie wróciłam z ogrodniczego, mają piękny okaz dużego, szczepionego graba Monument w znośnej cenie - brać?? nada się?
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Kati85 09:43, 24 sie 2019

Dołączył: 04 kwi 2018
Posty: 41
pawel2806 napisał(a)
dokładnie pomyślałem o tym samym co Wiola, jak to kosić?? W życiu nie widziałem bardziej pokręconego projektu, bez obrazy ale wg mnie większość jest do poprawki.

Z chęcią czekam na poprawki i wskazówki co poprawić. Ale najpierw skupiłabym sie terenie wzdłóż siatki
____________________
Kasia Wszystko od nowa:-) Czyli coś z niczego
pawel2806 16:00, 24 sie 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
zacznij od ram ogrodu żywopłoty. drzewa itd, jak dla mnie teren wzdłuż siatki aż prosi się o żywopłot, zasłoni widoki na łąki pola, itd, da trochę prywatności

oprócz tego wyznacz sb nowe linie rabat wplatając w nie obecne już kwadraty ułatwi to pielęgnacje trawnika
Załóż swój wątek będzie łatwiej pomagać a masz już wątek, znalazłem
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Daria 22:25, 24 sie 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Gardenarium napisał(a)


Tak, sadziłam rdest, nie jest ekspansywny, delikatnie pokazuje swoje "kłosy" pomiędzy liśćmi derenia.


dziękuję za pomoc, to go jednak posadzę_zakupiłam 9 szt.
eMka 23:34, 24 sie 2019


Dołączył: 19 sie 2019
Posty: 6
Dzień dobry. Pani Danusiu, bardzo proszę o pomoc, wskazówki co zmienić na rabacie, którą widzę z dużego okna (strona południowo - zachodnia). Okno to jest w centralnym miejscu naszego domu. Od płotu sąsiada dzielą nas 4 metry.

W przyszłym roku usuniemy trawnik na całej długości tej strony domu, chcemy połączyć obie rabaty (tą pod płotem i tą bezpośrednio pod oknem) w jedną całość, zamiast trawy dać np. barwinka i kilka nieregularnych dużych kamieni które wytyczą ścieżkę. Zależy mi na takim trochę dzikim, leśnym, tajemniczym klimacie i piętrowości roślin. W gęstwinie roślin będzie karmnik dla ptaków i ukryte oświetlenie, jakieś sympatyczne "latarenki". Pod tym oknem mamy stół jadalniany, więc fajnie będzie zimą obserwować przylatujące ptaki.

Wczoraj udało nam się kupić w dobrej cenie 7 wysokich na 140 cm cisów 'Hilli' i chcę je wsadzić pod płotem, żeby zrobiły ładne tło i osłoniły nas od okien sąsiada. Proszę o podpowiedź w jakiej odległości od siebie je posadzić.
Boję się żeby ta rabata nie wyszła taka nijaka, zależy mi żeby była ciekawa, żeby płot był osłonięty roślinami – żeby nie było go widać, no i żeby widok z okna był piękny. Sąsiad mówił że on po swojej stronie da tuje.

Zaraz podam rośliny które mamy już nasadzone. Pogrubioną trzcionką rośliny które wchodzą w światło okna, stojąc w połowie długości okna - widok na wprost. Pozostałe wymienione rośliny widać stojąc po lewej czy prawej stronie okna. Nasadzone już rośliny:
dereń 'Ivory Halo', trzmielina 'Red cascade', tuja 'Szmaragd', kalina 'Koralowa', laurowiśnia – nie pamiętam gatunku, obok niej, przed bluszczem mają być wsadzone 2 różaneczniki (z białym kwiatem i fioletowym), potem kula bukszpanu i miodunka, trzmielina na pniu 'Emerald Gaiety', hortensja bluebird. Jak usuniemy trawnik to odsuniemy ją bardziej od płotu, a przed nią w planie mamy nasadzenie małego cisa 'Repondens'. Mamy jeszcze: Cis Hilli (ponieważ kupiliśmy duże, to ten przesadzę w inne miejsce), hortensja dębolistna 'white snow' 2 x miskant chiński 'Goliath', pięknotka bodinieri – nie wiem czy to dobry pomysł, nigdy jej na żywo nie widziałam, cis 'Hilli', miskant chiński 'Goliath', 4 x tuja szmaragd. Jak pozbędziemy się już trawnika to rośliny poprzesuwamy nieco.

Analizuję dekalog Pani Danusi i zastanawiam się czy nie powinnam ograniczyć liczby roślin. Jeśli tak to których się pozbyć. Siedząc przy stole w salonie ma się szeroki widok na tą rabatę. Będę bardzo wdzięczna za porady. Bardzo w moich klimatach jest Pani bukszpanowy ogród. Bałam się ogrodu zimozielonego, że będzie nudny, a teraz obawiam się żeby nie zrobiło mi się zbyt kolorowo pod tym oknem. Dodam, że bardzo podobają mi się rośliny o mięsistych liściach, ciemnozielonych.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Marysia

PS. W ogrodzie mają dominować takie kolory:
biel i łamana biel: różanecznik 'Cuningham's White', runianka, konwalie, róża 'Aspirin', piwonia 'Miss America', kalina 'Koralowa', hortensja 'Strong Anabelle', 'Limlight', 'Little lime',
Róż: krzewuszka 'Eva Rathke', rododendron (jeszcze nie wiem jaki),
Niebieski, Fiolet: niezapominajki, Hortensja 'Bluebird', bodziszek, rododendron 'Catawbiense Gradiflorum', pięknotka 'Bodinieri'.


Wiaan 19:07, 25 sie 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5087
Mam posadzone 4 świerki serbskie, które w przyszłości mają zasłonić garaż sąsiada. Trochę to potrwa posadzilam je co 2 m od siebie. Co mogłabym posadzic miedzy nimi aby nie bylo takich dziur i co byłoby wieloletnie. W tym roku mam stokrotki afrykańskie i nieźle urosły ale one są jednoroczne. Proszę o podpowiedź co by pasowalo. Jest to koniec rabaty, gdzie oprócz świerków rosną cisy, tuje, trawy i wrzosy jak na drugim zdjęciu. Jest tutaj dużo słońca w ciągu dnia.Swierki są na końcu.



____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 22:49, 25 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brysia napisał(a)


Dziękuję że znalazłaś dla mnie czas.

Czy to drzewo, mogłabym ewentualnie zamienić na kolumnę z cisa?
Jeśli jednak lepiej będzie wyglądało drzewo, to jakie? Tam nie ma zbyt dużo miejsca na większą/okrągłą koronę, myślałam o grabie Fastigata, może polecisz mi jeszcze inne? tylko korona musi być wąska/smukła.

Ponieważ całość chcę wysypać żwirem (takim jak podjazd), czy dawać matę pod ten żwir? wiem, że dla roślin to nie jest dobre, ale obawiam się chwastów w
kamieniach, a tego się nie da wyplewić. Co dać pod spód? Pod korę daję kartony, ale tu się nie sprawdzą, bo jest lekki spadek terenu i kamienie będą zjeżdżać.

Zastanawiałam się też, czy nie zrezygnować z tych berberysów i zostawić tylko lawendę w większej ilości - co o tym myślisz?

Edit: Właśnie wróciłam z ogrodniczego, mają piękny okaz dużego, szczepionego graba Monument w znośnej cenie - brać?? nada się?


1. Nie, nie można zamienić na kolumnę z cisa, ponieważ nie osiągnie tego efektu, jaki narysowałam. Grab Fastigiata będzie dobry, bo dodatkowo można go nawet robić bardziej wąskim, przy pomocy wiosennego cięcia. Inne drzewo o tym pokroju - ambrowiec Liquidambar styraciflua 'Slender Silhouette'.

2. Nie, nie dawać maty pod żwir, bo na żwirze chwasty tak samo będą rosły czy jest mata czy jej nie ma. Dobrze wypiel i nie dawaj.

Nic nie dawać pod spód. Wyrównać dobrze. Daj kliniec (grys), nie będzie zjeżdżać.
Dać berberysy albo nie dawać berberysów. Nie mam zdania przesądzającego.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:50, 25 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiaan napisał(a)
Mam posadzone 4 świerki serbskie, które w przyszłości mają zasłonić garaż sąsiada. Trochę to potrwa posadzilam je co 2 m od siebie. Co mogłabym posadzic miedzy nimi aby nie bylo takich dziur i co byłoby wieloletnie. W tym roku mam stokrotki afrykańskie i nieźle urosły ale one są jednoroczne. Proszę o podpowiedź co by pasowalo. Jest to koniec rabaty, gdzie oprócz świerków rosną cisy, tuje, trawy i wrzosy jak na drugim zdjęciu. Jest tutaj dużo słońca w ciągu dnia.Swierki są na końcu.





Kwiaty kwitnące tutaj nie pasują, stylem nie pasują, ani wielkością nie pasują.
Za to pasują miskanty, które potem możesz przesadzić. Świerki powinny być gęściej i nie byłoby takiego problemu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 23:30, 25 sie 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5087
Danusiu jakiego miskanta polecasz? Boję się że przesadzanie później to nie będzie prosta sprawa, a może się mylę Mam w doniczkach silberspine i czekają na posadzenie gdzieś ale szukałam miejsca.
Mam nadzieję że świerki kiedyś ruszą z kopyta
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
eMka 23:34, 25 sie 2019


Dołączył: 19 sie 2019
Posty: 6
Pani Danusiu,

Bardzo proszę o pomoc również ja. Pani Książka już do mnie leci bo kupiłam przez internet. Dzisiaj oglądałam ją w Empiku. Jest super i pięknie wydana. Już nie mogę się jej doczekać.

Jeśli chodzi o kompozycję przed moim dużym oknem to bardzo by mi się podobała ta skradziona z Pani ogrodu: formowany bukszpan, hortensja, miskant. No ale co do tego? Pani kompozycja jest bardzo elegancka - tak jak lubię, ale chyba za bardzo widać w niej rękę człowieka do planowanej tu "dzikości".
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies