Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

A_gawa 11:15, 18 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)



A masz może jakiś inny pomysł? Może iść porostu w coś innego? Pisze ten post aby ktoś z większym doświadczeniem ogrodniczki udzielił mi praktycznych wskazówek.


Aniu, a czy masz swoje ulubione rośliny? Kolory? Kształty?
Zrób sobie listę roślin na początek. Nie spiesz się.

Jaki chcesz mieć styl w ogrodzie?

Znajdź zdjęcia i utwórz folder, a później się z tym prześpij.

Realizacje szefowej Ogrodowiska są boskie. Na pewno coś znajdziemy.
Nie jestem ogrodniczym guru, ale od kilkunastu lat walczę na mojej działce.

Czytałaś artykuły Danusi?



A to widziałaś? https://www.google.pl/search?q=gardenarium+ogrodowisko&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjnmuTc0fHoAhVkmIsKHXyABMcQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1600&bih=789#imgrc=ttNzL5AmpHHwqM
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anulka 22:39, 18 kwi 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Hej tak mam takie ulubione roślinki wszelkie trawy i hortensje, perowskia łobodolistna, ostróżki, kocimiętka, szałwia omszona,kocham zapach jaśminu. Jeśli chodzi o kolory to biel, taki jaśniutki niebieski ostróżki są m.in w tym kolorze więc może dlatego przypadł mi do gustu i róż lubię to połączenie, taki nie zbyt wulgarny kolor. Jestem mamą na cały etat i nie mam zbytnio czasu na swoje pasje Ale powoli chce tworzyć rabate po rabacie, małymi kroczkami. Dlatego bardzo dziękuję za chęć pomocy.
Anulka 22:50, 18 kwi 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Przeglądałam kiedyś wątki i Pani Danusia wystawiła dekalog ogrodniczki pod nim wstawiala zdjęcia chodziło o konsekwencje i o dobór kolorów tak była taka roślina piękny żywy kolor ŕózowo- czerwona tylko nie wiem dokładnie ale to był chyba ostrogowiec coś takiego i oczywiście biel.
A_gawa 09:53, 19 kwi 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czy zechciałby mi ktoś wytłumaczyć jak zamontowane są te lustra?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Illona 13:05, 19 kwi 2020


Dołączył: 15 mar 2018
Posty: 5
kasiab napisał(a)


Hej. Bardzo malo informacji podajesz.... Jakie rośliny lubisz? Jaka kolorystyka? Jak chcesz zeby wygladal caly ogrod?


Witam serdecznie,
Bardzo podobają mi się kolorowe, nowoczesne ogrody, posiadam na razie tylko trzy małe rabaty, które ciągle poprawiam. Rosną na nich głównie iglaki i berberysy, a na jednej hortensje i rododendrony. Bardzo chciałabym posadzić jakieś niewielkie drzewka i trawy ozdobne, oczywiście berberysy i iglaki również będą mile widziane
justabb 19:28, 19 kwi 2020

Dołączył: 19 kwi 2020
Posty: 1
Witajcie serdecznie,
dopiero raczkuje w temacie ogrodów, swój mam od 2 lat, i metodą prób i błędów powoli tworzę swoją przestrzeń.
Podczytuję forum, do tej pory się nie udzielałam, ale postanowiłam poprosić Was o pomoc w aranżacji rogowej rabaty.
Za płotem z obu stron mamy drogę, co prawda naszą "osiedlową", ale nieutwardzoną i strasznie pyli, dlatego posadziliśmy tuje szmaragdowe.
To kółko z kamieni skrywa magnolię, która od zeszłego roku bardzo ucierpiała i jestem skłonna ją przesadzić. Pusty placek bez trawy skrywa denko studzienki, dlatego też nic na nim nie rośnie.
Glebę mam gliniastą, mało przepuszczalną, rabata jest od strony południowej, południowo/zachodniej.
Myślałam o śliwie wiśniowych lub robinii akacjowej, bardzo chciałabym zastosować tu również hortensje i może róże, co do reszty zdaje się na Was
Kolorystyka która preferują to biel, róż, fiolet, niebieski. Lubię symetrię, raczej brak przepychu.
W innych miejscach w ogrodzie mam lawendę, trzmielinę, berberysy, wierzby hakuro, floksy, migdałka kwiaty jednoroczne (jak wspomniałam raczkuję w tej kwestii )

Z góry dziękuję Wam za pomoc :*

karolccia 13:24, 20 kwi 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 15
Witam miłośników ogrodówa w szczególności Danusię, która niczym dobry duch pomaga tym, którym sen z powiek spędza projektowanie własnego ogródka. Jestem osobą, która sadzi, przesadza, dosadza i jest ciągle niezadowolona z efektów swojej pracy. Początkowo myślałam, że im większa różnorodność roślin, tym ogród piękniejszy, bardziej tajemniczy. Po obejrzeniu kilku realizacji Danusi zrozumiałam, że to nie tędy droga. Potrzebuję pomocy w kilku kwestiach. Paląca jest rabata na środku ogrodu. Dawno temu posadziliśmy 2 tuje szmaragd, 2 kule Danica, które dostaliśmy jako już duże okazy, mahonię oraz oliwnik (pomiędzy tujami). Rośnie z przodu Boulevard. Przestrzeń była wypełniona żółtymi liliowcami, szałwią i przetacznikiem. Z czasem posadziłam 3 wąskokolumnowe cisy, które nadal nie mają swojego miejsca docelowego. Kształt rabaty był nieregularny. Postanowiliśmy w tym roku na wiosnę jakoś to uporządkować. Będzie koło. Małe cegiełki w 2 rzędach mają okalać rabatę. Wewnątrz będzie wysypany kliniec. W rabacie są w doniczkach zadołowane rośliny :
1. tuja Tuffet - 4 szt
2. berberys Orange Sunrise - 2 szt.
3. miskant Gracillimus - 1 szt.
Co usunąć, co zostawić, co dosadzić?
Może przy tej drogiej kuli Danica (tej po lewej stronie)dosadzić jeszcze 2 mniejsze? Czy 1 cis od tyłu rabaty zostawić, a dwa, te z przodu usunąć, będzie za gęsto? Przód rabaty, od strony Boulevardu widac od strony wejścia do posesji, z kolei od strony wypoczynkowej widać tylko Szmaragdy, Danicę, oliwnik i jeden cis.
Widok z góry, z okna.
To tylko jeden z moich ogrodowych "problemów". Co zrobić by za rok nie przesadzać, by cieszyło oko.
Rabata od strony południowej. Od strony cyprysika Boulevard jest wschód i południe.
Z góry dziękuję za zainteresowanie
karolccia 13:43, 20 kwi 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 15

Narysowałam na kartce rozmieszczenie tej rabaty. Ma średnicę 6 m. Widok od strony domu.
karolccia 14:45, 20 kwi 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 15
To znowu ja. Kolejny problem to miejsce za ławką. Posadzone Brabanty, rozstaw co 70 cm, miały utworzyć zwarty szpaler ale chyba to się nie uda, zdaje się, że rosną za daleko od siebie. Za nimi bluszcz. Liście jesienią przebarwiają się na kolor czerwony i bordowy. Pomiędzy ławką a Brabantami jest 70 cm miejsca. Sadziłam cebulowe ale zdobiły tylko przez chwilę i były zasłonięte ławką. Trzeba tam coś co będzie od ławki wyższe, nie będzie bardzo szerokie żeby nie ogołociło brabantów. Robiłam różne przymiarki. Na wiosnę posadziłam hortensje, z myślą, że od strony tuj będę je podpierać by się na nie nie pokładały ale to i tak źle, bo kwiaty częściowo będą schowane za ławką, a częściowo będą leżały na ramionach siedzącego. Podoba mi się rozwiązanie Danusi, piętrowy żywopłot, nie pamiętam nazwy projektu ale zrobiłam zdjęcie więc je wkleję. Mogę?

Tylko nie sadziłabym już Brabantu. Cis? Buk jako żywopłot? Co tam się zmieści by żyło? W na wiosnę tak wygląda to miejsce :

W lecie tak :

W tamtym roku robiłam przymiarkę do kolorów i roślinności. Dwa rzędy roślin to chyba za dużo, będą konkurowały o miejsce i wodę. Posadziłam czyściec ale nie wyglądał dobrze, chował się za ławką. Miejsce też nie było dla niego dobre. Słońce jest tam tylko do południa.

Więc co posadzić by było ładnie, nic nie leżało na plecach?
Pięknie dziękuję
Wiaan 23:25, 20 kwi 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Proszę o poradę która opcja jest lepsza, ta narysowana na zdjęciu z lata czy druga z rozstawionymi roślinami. Za aurea nana pomiędzy świerkami sa rozplenice i czosnki. Kule są bukszpanowe,a za nimi będzie kiedyś tło z tuji jak urosną. Ten kawałek będzie w żwirku tak aby rozjaśnić kąt i pasowało do reszty ogrodu. Lubię bukszpany w żwirku. W rogu badylek to hortensja phanton na pniu.Tutaj właśnie nie wiem czy pasuje, zanim będą kwiaty trochę potrwa.
Chciałabym jeszcze pomiędzy tujami a bukszpanami czymś rozjaśnić. Przy kulach myślałam jeszcze o hakonechloe. Lubię styl nowoczesny i minimalistyczny.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies