Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

A_gawa 11:29, 16 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)


Właśnie miałam pisać czy mogłaby być yrzmielina tylko czy żółta nie będzie się jakoś gryzla z rozowy i rozchodnilami? Bo wiem że jest jeszcze zielono biała., dziś przymierzałam roślinki, limki A przed nimi danica i to coś, odmiana też kulista .


Pani w szkółce poleciła, zobaczymy czy trafiony zakup. Te lizaki które są na rabacie 3szt. Chyba to świerk srebrny muszę wykopać i wsadzić do donic na taras.


Myślę, że żółte z różowym się nie gryzie. Wyjdzie z tego dynamiczne zestawienie, a jak poznałam Twoje przedpłocie, to wydaje mi się, że takie lubisz.

Te świerki są faktycznie za blisko płotu, przynajmniej tak na zdjęciu widać. Jeśli wsadzisz między nimi hortensje, to je zagłuszą i będziesz widziała je tylko zimą.

Lizaki muszą mieć zdecydowanie wyższą nogę lub być tak ustawione, żeby nie siedziały w hortensjach.

W donicach będą na pewno pięknie wyglądać z biało-zieloną lub żółtą trawą, lub po prostu solo.

Wydaje mi się również, że powinnaś poszerzyć rabatę - te rośliny bardzo szybko bujnie się rozrastają. Sama Danica będzie miała ok. 50 cm średnicy, ew. można ciąć, wiadomo.
Ale trzeba dobrze zaplanować rozstępy, bo roślinki szybko się spotkają i będziesz miała problem przesadzania, a po co.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anulka 15:37, 16 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Dzięki,nie wiesz czy dadzą radę( chodzi o przezimowanie na tarasie południowa wystawa) posadzone do takich plastikowych donic, jest taka mniejsza robić z w której się sadzi roślinki i ta donice wkłada się do takiej większej donicy. Mam 2 szt na zbyciu i chętnie bym je zagospodarowana.podaj mi jakieś fajne trawki słoneczne stanowisko
A_gawa 23:49, 16 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)
Dzięki,nie wiesz czy dadzą radę( chodzi o przezimowanie na tarasie południowa wystawa) posadzone do takich plastikowych donic, jest taka mniejsza robić z w której się sadzi roślinki i ta donice wkłada się do takiej większej donicy. Mam 2 szt na zbyciu i chętnie bym je zagospodarowana.podaj mi jakieś fajne trawki słoneczne stanowisko


Aniu, te donice są zapewne przeznaczone dla jednorocznych roślin. Nie ryzykuj, bo bardzo się napracujesz, a później stracisz pieniądze. Czy przy tarasie nie możesz zrobić jakiegoś prostokąta rabaty?

A z traw poszukaj seslerii i carexach jak chcesz niskie. Może coś Ci się spodoba.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
noether 19:17, 17 maj 2020

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 17
Dzień dobry

Mam przed domem śmietniki, które chciałabym czymś zasłonić/zakamuflować.



Od płotu do podjazdu jest jakieś 2-2,5 m, teren jest nachylony. Drzewko widoczne na zdjęciu to Amanogawa. Fajnie jakby całość była miła dla oka zarówno od strony domu, jak i od strony ulicy. Lubię kolor, rośliny kwitnące, miododajne, styl wiejski.

Mam też 4 berberysy do zagospodarowania (2x Erecta i 2x Red Pillar), które kupiłam kiedyś w jakimś dzikim szale, a nie mam na nie pomysłu, jakby dało się je gdzieś tam wkomponować, to wcale bym nie narzekała

Będę wdzięczna za pomoc
mikadusia 09:43, 18 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 8
Dzień dobry
Proszę o podpowiedź co mogę posadzić przy murku. Rabata wąska ok 110cm
szerokości i ok 6 m długości.




Dalszy ciąg rabaty to tuja szmaragd. Musi być coś zimozielonego, tak żeby zasłoniło automat od bramy, ale żeby nie było nudno. Patrzę na tą bramę codziennie z kuchennego okna.


Chciałabym coś na pniu, myślałam o drzewach, ale chyba za wąsko.
Proszę podpowiedzcie coś.


do
Anulka 21:52, 18 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
A_gawa napisał(a)


Myślę, że żółte z różowym się nie gryzie. Wyjdzie z tego dynamiczne zestawienie, a jak poznałam Twoje przedpłocie, to wydaje mi się, że takie lubisz.

Te świerki są faktycznie za blisko płotu, przynajmniej tak na zdjęciu widać. Jeśli wsadzisz między nimi hortensje, to je zagłuszą i będziesz widziała je tylko zimą.

Lizaki muszą mieć zdecydowanie wyższą nogę lub być tak ustawione, żeby nie siedziały w hortensjach.

W donicach będą na pewno pięknie wyglądać z biało-zieloną lub żółtą trawą, lub po prostu solo.

Wydaje mi się również, że powinnaś poszerzyć rabatę - te rośliny bardzo szybko bujnie się rozrastają. Sama Danica będzie miała ok. 50 cm średnicy, ew. można ciąć, wiadomo.
Ale trzeba dobrze zaplanować rozstępy, bo roślinki szybko się spotkają i będziesz miała problem przesadzania, a po co.


Witam wiesz co znalazłam wolna rabata przy domku babci i tam przesadziłem świerki.poszerzylam rabata odstęp między danica to 60cm, pod czereśnia będą trawki carex , mam pytanko wstawię zdjęcia i zobacz czy jest ok kupiłam dziś rozchodnik brilant nie wiem jak to wsadzić czy odstępy są ok? Tam gdzie sa paytki beda trzmieliny na pniu, krawedzie sa b.brzydkie zamówiłam nóż do darmo więc będą dopieszczone
Anulka 21:56, 18 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Tak myślałam aby między trawki morning troszkę do przodu posadzic tak po 3 szt tego rozchodnika po całej długości rabaty, a między brilant coś wsadzić.
A_gawa 23:26, 18 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)


Witam wiesz co znalazłam wolna rabata przy domku babci i tam przesadziłem świerki.poszerzylam rabata odstęp między danica to 60cm, pod czereśnia będą trawki carex , mam pytanko wstawię zdjęcia i zobacz czy jest ok kupiłam dziś rozchodnik brilant nie wiem jak to wsadzić czy odstępy są ok? Tam gdzie sa paytki beda trzmieliny na pniu, krawedzie sa b.brzydkie zamówiłam nóż do darmo więc będą dopieszczone


Aniu, wyglądem trawy się nie przejmuj. Zrobisz ją jak będzie czas.
Tylko spokojnie i cierpliwie. Piękne świerki babci podarowałaś - cieszy się? Zazdroszczę takiej wnusi.
Ale mnie zaskoczyłaś. Cudne były - no są. Nie wiem czy tak szybko bym oddała.


Trudno mi na oko ocenić po zdjęciu odstępy. A może przeczytaj jak te roślinki się rozrastają?
Masz śliczne berberysy limonkowe - cudowne są. One maja średnicę do 50/60 cm? Sadzi się w odstępie docelowej średnicy rośliny. Różowo-limonkowo-zółto-zielona rabata. Dynamicznie.
Aniu, Ty masz swój styl i kierujesz się swoim czuciem kolorów. Cudnie działasz. Fantastycznie!

Rozchodniki pod czereśnią na pewno się sprawdzą, a przepraszam - carexy tez fantastycznie. Możesz ewentualnie pomyśleć o bergenii, ale to roślina, która może się podobać lub nie - jest zimozielona, to jej plus dla mnie.

Zdecydowanie odsunęłabym rośliny od carexów, one się rozrastają szybko.

Sprawdź jeszcze czy te carexy dużo wody potrzebują. Jeśli tak, to ewentualnie można je ostnicą zastąpić, a carexy dać przy Twoich wymarzonych hortensjach.

Te piękne klony za płotem musisz do pala sztywnego przymocować, bo jeszcze co im się stanie, ale to pewnie wiesz.
Ania, no pięknie działasz. Powinnaś słuchać swojego wewnętrznego głosu.
Sprawdzaj jak rozrastają się rośliny i nie bój się dużych odstępów pomiędzy nimi. Szybko się zmiejszą.

Podoba Ci się co robisz? Jesteś zadowolona?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 23:27, 18 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)
Tak myślałam aby między trawki morning troszkę do przodu posadzic tak po 3 szt tego rozchodnika po całej długości rabaty, a między brilant coś wsadzić.


Możesz ewentualnie ostnicę pomiędzy dać lub rozplenicę jakąś Hameln - o ile jest tam dość wilgotno.

Może też Red Baron by się wpasował? To już kwestia gustu.

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
sarenka 08:32, 19 maj 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dzień dobry. Co można byłoby posadzić obok hortensji Limelight i miskanta ML żeby stworzyć ładny kontrast? Mam wolny fragment o szerokości około 1,8 m
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies