Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Himalaja 11:47, 19 maj 2020

Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 3
Dzień dobry, Forum podglądam od dawna, ale nigdy nie ośmieliłam się brać udziału w dyskusjach z uwagi na brak wiedzy i doświadczenia w tematyce. Prezentowane tutaj ogrody są piękne, mój dopiero w prawdziwych bólach powstaje. Dużo czytam i się inspiruje waszymi pomysłami. Jakimi, że utknęłam przy nowej rabacie, zmęczona już poszukiwaniem pomysłów i brakiem decyzyjności ośmielę się zwrócić po poradę. Moja nowa rabata ma 10 metrów i jest 1,5 metra szeroka. Posadziłam graby Fastigiata i planuje je prowadzić na pniu ok 1 metra (mogę ja jeszcze trochę poszerzyć) Rabata łączy się rabata na której posadziłam za tujami Gracki, za nimi hortensje Lime Light ( po 9 sztuk). Myślałam o podsadzenia piórkową Hameln po całości. Jednak podpatrując Wasza ogrody zapragnęłam ożywienia rabaty i dodania jej koloru. Ogród staram się utrzymać w konwencji nowoczesnej. Jeżeli ktoś mogły podpowiedzieć, byłabym wdzięczna i mogłabym w końcu spokojnie zasnąć W zdjęciach rabata z hortensjami i dalej pusta Grabowa Pozdrawiam Gosia
mikadusia 12:00, 19 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 8
Witam ponownie
Posadziłam 3 sztuki trzmieliny na pniu i nadal pustka w głowie co dalej.

Nie mam możliwości sadzić za dużo, bo jest mało miejsca tylko 110cm. Blisko murku też nie mogę nic posadzić, bo tam brama się przesuwa.

Jakimi roślinami to uzupełnić?

Po drugiej stronie wygląda tak, tu też brakuje czegoś aby zapełnić róg i przykryć żółtą skrzynkę. Trochę to ginie na tle siatki, ale mam nadzieję, że kiedyś urosną. Są tam trawy rozplenice z jasną baźką rosną do 80cm. i kulki danica. Tych na pniu nazw nie pamiętam



Proszę jeszcze raz o wskazówki. Tu trzeba koloru dodać, bo jest bardzo zachowawczo

Evvelka 14:43, 19 maj 2020

Dołączył: 20 wrz 2019
Posty: 3
Szukam inspiracji do obsadzenia tych dwóch rabat. W głowie mam mętlik co do czego będzie pasowało. Miejsce bardzo gorące i słoneczne. Byl pomysl na rozchodniki, ale okazały wydaje się dość Wysoki, podobnie hortensja bukietowa, na berberysy, na trzmieline na pniu. Chciałabym, żeby było padnie nie tylko wiązana, ale i w lecie i jesienią. Po sąsiedzku przed domem rosną już róże i lawend
pawel2806 16:20, 19 maj 2020


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
mikadusia napisał(a)
Witam ponownie
Posadziłam 3 sztuki trzmieliny na pniu i nadal pustka w głowie co dalej.

Nie mam możliwości sadzić za dużo, bo jest mało miejsca tylko 110cm. Blisko murku też nie mogę nic posadzić, bo tam brama się przesuwa.

Jakimi roślinami to uzupełnić?

Po drugiej stronie wygląda tak, tu też brakuje czegoś aby zapełnić róg i przykryć żółtą skrzynkę. Trochę to ginie na tle siatki, ale mam nadzieję, że kiedyś urosną. Są tam trawy rozplenice z jasną baźką rosną do 80cm. i kulki danica. Tych na pniu nazw nie pamiętam



Proszę jeszcze raz o wskazówki. Tu trzeba koloru dodać, bo jest bardzo zachowawczo


3 trzmieliny nie załatwią sprawy dlaczego nie pociągnąć żywopłotu do końca? Co do rabaty z żółtą skrzynką rozplenice ok danica może być ale ja zamiast maleńkich szczepionych okazów postawiłbym na drzewa ( osobiście wsadziłbym kolumnowe graby ale może być coś innego) żeby zasłonić podwórko sąsiada
A tak nawiasem uwielbiam osoby projektujące nawierzchnie za ich mikroskopijne dziury na rośliny
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
pawel2806 16:25, 19 maj 2020


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Himalaja napisał(a)
Dzień dobry, Forum podglądam od dawna, ale nigdy nie ośmieliłam się brać udziału w dyskusjach z uwagi na brak wiedzy i doświadczenia w tematyce. Prezentowane tutaj ogrody są piękne, mój dopiero w prawdziwych bólach powstaje. Dużo czytam i się inspiruje waszymi pomysłami. Jakimi, że utknęłam przy nowej rabacie, zmęczona już poszukiwaniem pomysłów i brakiem decyzyjności ośmielę się zwrócić po poradę. Moja nowa rabata ma 10 metrów i jest 1,5 metra szeroka. Posadziłam graby Fastigiata i planuje je prowadzić na pniu ok 1 metra (mogę ja jeszcze trochę poszerzyć) Rabata łączy się rabata na której posadziłam za tujami Gracki, za nimi hortensje Lime Light ( po 9 sztuk). Myślałam o podsadzenia piórkową Hameln po całości. Jednak podpatrując Wasza ogrody zapragnęłam ożywienia rabaty i dodania jej koloru. Ogród staram się utrzymać w konwencji nowoczesnej. Jeżeli ktoś mogły podpowiedzieć, byłabym wdzięczna i mogłabym w końcu spokojnie zasnąć W zdjęciach rabata z hortensjami i dalej pusta Grabowa Pozdrawiam Gosia

Poszerzyć to mało powiedziane jak masz miejsce to daj od grabów drugie 1, 5m, między grackiem a hortensjami jest na pewno za mało miejsca
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Wiaan 16:43, 19 maj 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Na tej rabacie mam posadzone przed tujami hortensje limelight 7 szt, przed nimi rozplenica hameln gold na przemian z danicami, zdjęcie widok z jednej i drugiej strony. Na końcu orzech. Na jesień chciałam dosadzić drzewka 3 mniejsze albo jedno większe jakieś ciekawe. Jest to tył domu, ale widoczny z okna w salonie i jadalni. Możecie coś podpowiedzieć. Podobają mi się ładnie przebarwiające się liście, a nie tylko zielone. Myślałam aby przed rabatę wyjechać z wiązem płaczącym ale gdzieś tutaj były niepochlebne opinie. Brałam pod uwagę śliwowiśnie ale nie wiem czy nie będzie za ciemno przy trzech sztukach, a może coś kolumnowego? Ostatnie zdjęcie jeszcze przed zakończeniem rabaty z widokiem za ogrodzeniem. Wystawa słoneczna.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
mikadusia 17:54, 19 maj 2020

Dołączył: 04 maj 2019
Posty: 8
Rabata ze szmaragdów w pierwszej wersji miała kończyć się razem z siatką, ale ilość kostki mnie przytłoczyła, więc zostawiłam jeszcze miejsce pod bramą, żeby chociaż trochę zieleni przemycić. Nie chcę już tam Tui, mam ją praktycznie do okoła działki.
Co do rabaty ze skrzynką, to w szkółce mnie nie uświadomili, że te iglaki tak wolno rosną. To była pierwsza rabata na naszej działce, ale dla mnie jest za pusta. Bardziej widzę siatkę niż koronę drzewka.

A czy takie kolumnowe drzewa nie będę za blisko siatki i czy mogę je ciąć z góry? Parzyście to jakoś mi nie pasuje.
Muszę połączyć te dwie rabaty, aby były spójne.








pawel2806 21:00, 19 maj 2020


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Właśnie dlatego projekt rabaty jest ważny, graby bardzo dobrze znoszą formowanie można ciąć z każdej strony, narysuj rzut na rabaty z góry z wymiarami roślinami stronami świata i zaznaczoną siatką chodnikiem czy przodem działki
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
aneczka_a 08:41, 20 maj 2020


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
Witam, mam dwie takie same rabaty wzdłuż ogrodzenia, pokażę tą z prawej (lewa jest odbiciem lustrzanym)rosną tam wiśnie ubra, a pod nimi hortensje limelight oraz kosodrzewiny pumilio. Mam problem z wypełnieniem. Myślałam, żeby na przód dać trzemielinę emerald gold a po bokach derenie ivory halo, ale czy nie beda sie gryzły? to i to ma pstrokate liście... pomóżcie proszę:
____________________
pawel2806 11:53, 20 maj 2020


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
narysuj rzut z gówy z wymiarami i roślinami rabatka na pierwszy rzut oka jest mała i ciasno tam
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies